Forum

Lisans kiralanabili...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Lisans kiralanabilir mi?

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
431 Görüntüleme
(@ibrahimtopay)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

4 adet server (2008r2) ve 40 civarı client (winXP) olan bir firmayı, ekipmanları ile birlikte kiraladık. Her client ın üzerinde oem lisans etiketi mevcut. Sormak istediğim şudur ki; eski firmanın kiraladığı bilgisayarların lisanslarını yeni firma kullanabilir mi ?

Kullanabilir ise yeni firmanın yapması gereken birşey var mıdır?

Kullanamaz ise yeni lisans alma veya open lisans ile kiralama işlemi nasıl olmalıdır.

Gönderildi : 24/05/2012 20:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba bu işlemi 0212 336 69 99 nolu Microsoft iletişim hattından öğrenebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/05/2012 03:26

(@ibrahimtopay)
Gönderiler: 34
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim, sağolsunlar çok ilgilendiler.

Bu tür durumlarda yapılacak işlem, satılan veya kiralanan firmanın diğerine noter yolu ile ekipmanları devretmesiymiş. Bilgisayarlar devirolduğu için üzerindeki lisanslarda deviroluyor. Merak edenler için yazma gereği duydum.

Gönderildi : 25/05/2012 14:06

(@Anonim)
Gönderiler: 0

kiralama için noter bu konuda tescil işlemi için gerekli ama aranızda yapılacak sözleşmeye dayalı olarak da bu işlem yapılabilir. En azından Türkiyedeki yasal mevzuat buna izin veriyor. 

satılan firma işlemlerinde işlem fatura/veya ortaklık devri ile olacağından bu işlem zaten kamu tarafından mecburen belgeleniyor.

Gönderildi : 26/05/2012 15:14

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Teşekkür ederim, sağolsunlar çok ilgilendiler.

Bu tür durumlarda yapılacak işlem, satılan veya kiralanan firmanın diğerine noter yolu ile ekipmanları devretmesiymiş. Bilgisayarlar devirolduğu için üzerindeki lisanslarda deviroluyor. Merak edenler için yazma gereği duydum.

Biz teşekkür ederiz. Geri bildirim içinde teşekkürler. Microsoft kullanıcı dostu bir firma bu nedenle lisans konularında v.s. yardımcı oluyor. Diğeryazılımları üreten firmalar gibi sıkboğaz etmiyorlar.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/05/2012 02:11

Paylaş: