Forum

Toplama bilgisayarl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Toplama bilgisayarlar ve Toplu Lisans

14 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
1,236 Görüntüleme
(@VolkanOzdemir)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Firmamızda bilgisayar ihtiyacını parça alıp toplayarak karşılıyoruz. Microsoft bu tarz bilgisayarları direk korsan bilgisayar olarak görüyormuş. Şimdi ben bu tarz bir bilgisayarı toplu lisans anahtarı ile kullanmak istediğimde Microsoft'un dediğine göre öncelikle Get Geniune paketi alıp bilgisayarı lisanslayacağım daha sonra da open lisans alırsam toplu lisans anahtarı ile kullanabiliyormuşum. Burada benim yapmak istediğim bütün bilgisayarlara tek bir anahtar kullanmak. Sadece bunun için bir bilgisayara iki lisans almak çok mantıksız. Kutu lisans alırsam bu sefer bütün bilgisayarların lisans anahtarlarını ayrı ayrı takip etmek gerekecek.

Bu konuda sıkıntı yaşayıp farklı çözümler bulabilen var mı?

Ayrıca Microsoft'un bu şekilde bir bilgisayara iki defa lisans almaya zorlaması yasal mı?

Gönderildi : 22/05/2012 17:00

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Ürün microsoft tarafından satıldığı için lisans politikasını kendi belirler bunun yasal olmayacak bir yanı yok. 0212 336 69 99 nolu telefondan en doğru lisanslama politikası, kampanya konusunda fikir edinebilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/05/2012 17:06

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Toplama bilgisayar almaktaki amacınız nedir? Markalı bilgisayarlarda toplama ile aynı seviyede fiyatlara sahip. Bu tip lisanslamaya gittiğinizde daha bile pahalıya geliyorlar. Üstelik teknik servis ve garanti olayı da işin içine giriyor. Lisans takip etmek istemiyorum diyorsunuz ama bu seferde parçaların garantilerini takip etmeniz gerekiyor. Yok ben bozulunca atarım garanti ile ilgilenmem diyorsanız başka tabi.

Gönderildi : 22/05/2012 18:55

(@VolkanOzdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Toplama bilgisayarda parçaları istediğimiz gibi seçebildiğimiz için bazı noktalarda çok uygun hale geliyor. Garanti takibi konusunda sıkıntı yaşamıyoruz çünkü aldığımız firma bizim için takip ediyor. Ayrıca markalı ürün kullandığımızda garantiye gönderme gibi durumlar oluyor buda yedek makinalara ihtiyaç duymamızı gerektiriyor. Biz makinaları kendimiz topluyoruz ve tüm bakımlarını kendimiz yapıyoruz. Sorunlarda çok kısa bir sürede çözülüyor. Yedek bilgisayar yerine yedek parça bulunduruyoruz. Markalı bilgisayar derken benim aklıma sadece yabancı firmaların ürünleri geliyor çünkü türk firmalar genelde sis çipsetli anakartlarla milleti kazıklıyor. Yabancı markalarda da fiyat biraz daha yükseliyor. Bu benim düşüncem tabi herkez farklı düşünebilir. Ben sadece benim gibi çalışanların lisanslama konusunda farklı yöntemleri var mı diye merak etmiştim.

Gönderildi : 22/05/2012 20:07

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bundan sonra bilgisayar alırken Windows Starter veya basic alacaksın.

Bunun üstünede open lisans sayısını arttıracaksın. 

eskiler için yapacak bir şey yok. 

Gönderildi : 23/05/2012 03:10

(@ilhanCelik)
Gönderiler: 37
Trusted Member

Toplama bilgisayarının yanında MS WINDOWS 7 PRO 64BIT TÜRKÇE OEM verdigimiz zaman lisans geçersizmi oluyor ?
Birde Starter veya basicden open lisansa geçis yapılabiliniyormu?

Gönderildi : 23/05/2012 20:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18029
_

Merhaba,
OEM lisans geçersiz olmaz o bilgisayarla birlikte faturalanmalı. Open lisansa geçiş için bir alt sürüme sahip olmalı örneğin win7 için win7 home basic. Bu durumda boxta kullanılabilir alında lisans olmasına gerek yok bir bilgisayara kurmak kaydı ile birinden kaldırıp veya pcyi çöpe atıp başkasına kurabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 23/05/2012 23:42

(@VolkanOzdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Burada faturalanma olayıda ilginç. Mesela biz bilgisayarı toplama olarak oluşturuyoruz. Parçaların alınış tarihleri ve faturaları farklı olabilir. OEM lisansın faturası ise ayrı oluyor. Bu şekilde bir sıkıntı oluşturur mu yani?

Gönderildi : 24/05/2012 11:48

(@ugurburma)
Üye

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/03/27/microsoft-lisanslama-planlar-ve-genel-bilgiler.aspx

OEM lisanslar yalnızca yeni bir bilgisayar ile birlikte alınabilir. Ve orijinallik etiketinin bilgisayar üzerine yapıştırılmış, işletim sisteminin kurulmuş olması gerekir. (Yada ön kurulum aşamalarının son kullanıcı için hazırlanmış olması) Ayrıca Lisans ve bilgisayar faturalarının sizde olması gerekmektedir. Aksi taktirde lisan geçersizdir.

Eğer daha önceden alınmış bir bilgisayara OEM işletim sistemi lisansı almak istersek, bu ancak 4 ana donanım ile birlikte aldığımız zaman geçerli bir lisans olur. (anakart, işlemci, bellek, sabit disk) Dikkat edin, bu donanımlardan birisinin olması yeterli değil, 4’üde lisansla beraber alınmak zorunda. (Zaten bu değişiklikle neredeyse yeni bir bilgisayar oluyor) Ve bu donanımların OEM lisansın kullanılacağı bilgisayar üzerinde çalışıyor olması gerekiyor. 

Gönderildi : 24/05/2012 12:08

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

" bundan sonra bilgisayar alırken Windows Starter veya basic alacaksın.

Bunun üstünede open lisans sayısını arttıracaksın. 

eskiler için yapacak bir şey yok. "

Böyle bir lisanslama modeli yok.Open lisans uygulayacağınız (GGWA hariç) PC lerde OEM veta Kutu lisans farketmez en az professional seviyesi bir lisans olmak zorunda.Aslında Microsoft'un bu model bir lisanslama seçmesinin altında OEM lisans satmak yatıyor bence.Siz bundan sonra yapacağınız PC alımlarında en az OEM win7pro alırsanız daha rahat lisanslama yapabilirsiniz.

Gönderildi : 24/05/2012 12:10

(@VolkanOzdemir)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Uğur bey yıllar önce alınmış bilgisayarlar varsa ve faturaları bulunamıyorsa ne olacak bunların üzerindeki yapıştırılmış olan oem lisanslar geçersiz mi sayılacak yani?

Gönderildi : 24/05/2012 12:43

(@ugurburma)
Üye

Faturaların bulunamamasını MS ne kadar bahane olarak kabul eder bilemem çünkü resmi evrakları 5-10 yıl saklama gibi bir zorunluluk var. Etiketler bilgisayar üzerinde yapıştırılmış ise bir problem olacağını zannetmem. Genelde lisanslama problemleri işletim sistemi tarafında değilde ofis ve CAL lisanslarda çıkar. Çünkü bunlar ciddi paralar tuttuğu için firmalar bunların alınmasını angarya ve masraf olarak görüyorlar.

Gönderildi : 24/05/2012 12:51

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

OEM ve kutu lisanslama modellerinde Son kullanıcı sözleşmesi,ürünün kutusu/medyası, Orjinallik etiketi ve ürünün faturası olmak zorunda.Bunlardan biri eksik olduğunda lisansın geçersiz sayılır.Ayrıca OEM lisanslamada PC nin 4 ana parçası olan HDD,RAM,CPU veya anakart ister aynı anda ister belirli zamanlarda değiştiğinde(1 ay önce ram değişti,2ay sonra CPU,4 ay sonra HDD ,5 ay sonra anakart gibi) PC değişmiş gözüyle bakılıp OEM lisansın geçersiz kalacaktır.OPEN (Kurumsal) lisans bu arşivleme sorunu ve donanım envanteri takibinin zorluğundan sizi kurtaracağı için büyük firmalara tavsiye edilmektedir. OEM lisansta gelen görevliler donanım envanteri takibini nerden yapabilecek dersen burda alım yaptığın faturada yer alan donanımın marka,model,seri numarası işin içine giriyor.

Gönderildi : 25/05/2012 12:14

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Böyle bir lisanslama modeli yok.Open lisans uygulayacağınız (GGWA hariç) PC lerde OEM veta Kutu lisans farketmez en az professional seviyesi bir lisans olmak zorunda.Aslında Microsoft'un bu model bir lisanslama seçmesinin altında OEM lisans satmak yatıyor bence.Siz bundan sonra yapacağınız PC alımlarında en az OEM win7pro alırsanız daha rahat lisanslama yapabilirsiniz.

oğuzhan arkadaşım ben neden gidip 150$ oem lisans para verdikten sonra bir daha 170$ $ verip OPEN alayım ? 

"professional seviyesi lisans" diye bir şey yok. OPEN için altta herhangi bir OEM lisans gerekli.  

starter veya basicteki amaç maliyeti düşürmek. Zaten open alacaksan 40-80 $a lisans almak varken yinede 150$ para verecek kadar müsrif bir şirkette mi çalışıyorsunuz merak ettim? 

Gönderildi : 26/05/2012 15:02

Paylaş: