Forum

Linux'ta script ara...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Linux'ta script aracılığı ile internet trafiğini kapatmak

4 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
433 Görüntüleme
(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar Yapmak istediğim. Sunucumuzda script aracılığı ile interneti trafiğini kapatmak ve acmak bunu nasıl yapabilirim ? Network kapatamıyorum. Sadece internet cıkamasın. Normalde Network sorumlusuna mail atıyorum o kapatıp acıyor internet trafiğini.Ben bunu linux üzerinde script ile yapabilirim diye dusnuyorum ama nasıl olabilir ? Bu konuda desteğinize ihtiyacım var.

Teşekkürler

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 22/03/2023 17:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Linux üzerinde internet trafiğini kapatmak ve açmak için birkaç yöntem mevcut. Bu yöntemler arasında en basit olanı, firewall kuralları oluşturarak internet trafiğini engellemek ve açmaktır. Bunun için iptables komutunu kullanabilirsiniz.

Örneğin, internet trafiğini engellemek için aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo iptables -A OUTPUT -j DROP

Bu komut, OUTPUT zincirine bir kural ekleyerek tüm çıktı trafiğini engeller. Böylece sunucunuz internete erişemez hale gelir.

İnternet trafiğini açmak için ise aşağıdaki komutu kullanabilirsiniz:

sudo iptables -D OUTPUT -j DROP

Bu komut, OUTPUT zincirindeki son kuralı silerek internet trafiğini açar.

Bu komutları bir script dosyasına kaydederek istediğiniz zaman kullanabilirsiniz. Ancak, internet trafiğini engellemek veya açmak, sunucunuzun ve ağınızın güvenliği açısından ciddi bir adımdır ve dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Bu nedenle, öncesinde mutlaka gerekli izinleri almanızı ve olası sonuçları göz önünde bulundurmanızı öneririm.

Umarım yardımcı olabilmişimdir. İyi çalışmalar.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/03/2023 22:07

(@alperaykut)
Gönderiler: 259
Honorable Member
Konu başlatıcı

Evet Bu şekilde network kartı kapanmıyor. Tüm Trafik kapatılıyor.İç ağımdaki lan networku'de ulasılamıyor. Lan Ağıma ulaşmak ancak sadece interneti trafiğini kapayım acmak  icin nasıl bir kural oluşturulmalı ? 

Teşekkürler.

Gönderildi : 31/03/2023 12:51

(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye

Bunun için @hakanuzuner in çözümünü kendi ihtiyaçlarınıza göre özelleştirmeniz yeterli.

Öncelikle ihtiyacınız olan paketlere izin verip;

sudo iptables -A OUTPUT -d 192.168.0.0/24 -j ACCEPT

Ardından tüm paketleri engellersiniz.

sudo iptables -A OUTPUT -j DROP

Ancak unutulmamalıdır ki internet erişimi merkezi yönetilmesi gereken bir trafiktir. Sunucu bazında yapılacak bu tür yapılandırmalar hataya açıktır.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 31/03/2023 14:11
Hakan Uzuner reacted

Paylaş: