Forum

Linux Disk Sorunu

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Linux Disk Sorunu

7 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
577 Görüntüleme
(@oguzhanbitlisli)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Dün Oracle Database Kurmak için Oracle Linux 7.3 kurdum. 2 adet disk ekledim . OS root home vb tüm klasörler sda1 diskin de, Oracle database dosyaları fra dosyaları da sdb1 diskinde idi. bu sabah bilgisayarı bugün sda1 diskinde olan tüm klasörler sdb1 e geçmiş yada sda1 ismi değişmiş nasıl bir sey oldugunu bende anlamış değilim . Sanırım güncelleme aldıktan sonra boyle oldu yada kernel ile alakalı diye düşünüyorum. Acaba sizce sorun nedendir ?

linux

Bu konu 1 yıl önce Oguzhan Bitlisli tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/04/2023 11:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Yaşadığınız sorunun kesin nedenini belirlemek için daha fazla ayrıntıya ihtiyacımız var, ancak tahminlerime göre şu olasılıklar mevcut:

1. Disk bağlantısı hatası: Disklerinizin bağlantısı veya ayarları bir şekilde değişmiş olabilir. Bu nedenle, normalde sda1 diskinde olan tüm klasörleriniz sdb1 diskine taşınmış gibi görünüyor.

2. Dosya sistemi hatası: Dosya sistemi bozulmuş olabilir. Bu durumda, dosyalarınızın sdb1 diskinde saklandığı ancak sda1 diskine atıfta bulunan bir bağlantı olduğunu düşünebilirsiniz.

3. Kernel güncellemesi: Söz konusu sorun, Linux çekirdeğindeki bir güncelleme nedeniyle olabilir. Bu nedenle, sürücülerinizin yanlış algılanması nedeniyle disk adları değişebilir.

Sorunun kesin nedenini belirlemek için şu adımları takip edebilirsiniz:

1. lsblk komutunu kullanarak disklerinizi ve bölümlerini kontrol edin. Böylece disk adlarındaki değişiklikleri veya bağlantı hatalarını tespit edebilirsiniz.

2. df -h komutuyla dosya sisteminizi kontrol edin. Dosyalarınızın nerede saklandığını görebilirsiniz.

3. Dmesg komutunu kullanarak Linux çekirdeğindeki hataları kontrol edin. Böylece kernel güncellemesi nedeniyle oluşan bir sorunu tespit edebilirsiniz.

Bu adımları takip ederseniz sorunun kaynağını belirleyebilir ve çözüm için adımlar atabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2023 13:08

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Cevabınız için Teşekkürler

Sorun aynen sizin de maddeler halinde belirttiğiniz gibi sda1 den sdb1 e taşınmış gibi

bu farklı makinelerde 2. kez başıma geldi son bir ay içerisinde

benim aklıma direk kernel güncellemesi geldi

bir kez daha yeniden kuruyorum 🙂

Gönderildi : 12/04/2023 15:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba,

Evet ancak storage bağlantılarını da kontrol etmeyi unutmayın. Eğer bu makineler fiziksel veya sanal ortak bir disk yapısında ise sorunların tekrarlanması OS seviyesinden bağımsız altyapınız ile ilgili de bir sorunu işaret edebilir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2023 16:31

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Merhaba

Acaba sorun aşağıda yazdığım controller yapısı ile alakalı olabilir mi?

Bahse konu durum / sorun sanala kurulmuş Oracle Linux 7.9 işletim sisteminde yaşanmaktadır. VM oluşturulurken ilk diski 100gb / LSI Logic Paralel / Thick Provision Eager Zeroed , ikinci disk 150gn / Vmware Paravirtual / Thin Provision şeklinde yapılarıldı. 2. Disk işletim sistemi kurulup update ler alındıktan sonra ekledim. Acaba ilk diskin controllerin LSI sonraki diskin controllerin Paravirtual olmasından  dolayı kaynaklanıyor olabilir mi

Bu ileti 1 yıl önce Oguzhan Bitlisli tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/04/2023 13:03

(@oguzhanbitlisli)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Hocam Merhaba

Sorun tamda düşündüğüm gibi eğer ilk diskin denetleyicisini LSI Logic Paralel olarak ayarlayıp 2. diskin denetleyicisini de Paravirtual ayarlarsanız esxi ilk disk olarak Paravirtual olanı görüyor

Gönderildi : 16/04/2023 00:15

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Güzel tespit, geçmiş olsun.

Gönderildi : 16/04/2023 16:18

Paylaş: