Forum

TILGIN Modem BRIDGE...

Bildirimler
Hepsini Temizle

TILGIN Modem BRIDGE Modu

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
492 Görüntüleme
(@umiter)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese Merhaba,

Türk telekom bizim bulunduğumuz organizede alt yapıyı değiştirdi ve Fibere geçirdi, dolayısıyla ADSL internetimizi de fiber hatta geçirdi, geçirdi geçirmesine ama sorunlar bir başladı tam başladı. Sorunlardan biri oldukça ilginç bu konuda sizin yardımlarınıza açığım;

TILGIN modemi PPPoE/Bridge ( Internet/Internet-br) şeklinde yapılandırıldı, D portundan linux ( opensuse / SuSE Enterprise ) ethernetime bağladım,  PPPoE paketlerini yükledim "dsl0" olarak Dış IP yi aldım.

Kabuk Scripti
===============================================================================================================================
#!/bin/sh

fiberip = XXX.XXX.XXX.XXX 

#
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_dynaddr

route add default gw $fiberip dsl0

iptables -t nat -A POSTROUTING -o dsl0 -j MASQUERADE

#Firewall Kuralları

# **DNAT***

**SNAT***

Buraya kadar yapılan tanımlamalar ile dışardan içeriye tüm port yönlendirmeler herşey gayet güzel çalışıyor.

Fakat....

Yerel ağdaki makinalar  internete fiber üzerinden çıkınca ortaya şöyle bir sorun çıkıyor.

Bildik bir veya birkaç siteye giriş yapabiliyor, fakat bildik bir yada birkaç sitede başlığı geliyor sitenin içeriği gelmiyor, yada uzun süre bekliyor.

Bu fiber pakette herhangi bir filtre yok ne bizim tarafta neden telekom tarafında, modemi bride modundan çıkartıp A/B/C/D den linux geçit olarak kullandığında sitelerdeki açıp açmama sorunu oluşmuyor. 

Sizce bu sitelerin birkısmını açıp birkısmında takılması neye işarettir ?

Saygılarımla.

Gönderildi : 03/05/2013 13:50

(@serkanates)
Gönderiler: 1274
Üye

DNS paketleri ile ilgili sorun yaşıyor olabilirsiniz. DNS sorgularınıza cevap gelip gelmediğini doğrulayabilir misiniz ?

Gönderildi : 07/05/2013 11:05

(@huseyintemiz)
Gönderiler: 110
Estimable Member

Merhaba;

Türk Telekom gerekli ayarları yapıyor onlardan destek aldım ayarları yaptılar. Ancak şifreyi default bırakıyorlar bu da ileride modem in ayarlarının değişmesine neden olabiliyor.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 22/05/2014 03:02

(@cafersalci)
Gönderiler: 5
Active Member

Herkese Merhaba,

Türk telekom bizim bulunduğumuz organizede alt yapıyı değiştirdi ve Fibere geçirdi, dolayısıyla ADSL internetimizi de fiber hatta geçirdi, geçirdi geçirmesine ama sorunlar bir başladı tam başladı. Sorunlardan biri oldukça ilginç bu konuda sizin yardımlarınıza açığım;

TILGIN modemi PPPoE/Bridge ( Internet/Internet-br) şeklinde yapılandırıldı, D portundan linux ( opensuse / SuSE Enterprise ) ethernetime bağladım,  PPPoE paketlerini yükledim "dsl0" olarak Dış IP yi aldım.

Kabuk Scripti
===============================================================================================================================
#!/bin/sh

fiberip = XXX.XXX.XXX.XXX 

#
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_dynaddr

route add default gw $fiberip dsl0

iptables -t nat -A POSTROUTING -o dsl0 -j MASQUERADE

#Firewall Kuralları

# **DNAT***

**SNAT***

Buraya kadar yapılan tanımlamalar ile dışardan içeriye tüm port yönlendirmeler herşey gayet güzel çalışıyor.

Fakat....

Yerel ağdaki makinalar  internete fiber üzerinden çıkınca ortaya şöyle bir sorun çıkıyor.

Bildik bir veya birkaç siteye giriş yapabiliyor, fakat bildik bir yada birkaç sitede başlığı geliyor sitenin içeriği gelmiyor, yada uzun süre bekliyor.

Bu fiber pakette herhangi bir filtre yok ne bizim tarafta neden telekom tarafında, modemi bride modundan çıkartıp A/B/C/D den linux geçit olarak kullandığında sitelerdeki açıp açmama sorunu oluşmuyor. 

Sizce bu sitelerin birkısmını açıp birkısmında takılması neye işarettir ?

Saygılarımla.

merhaba tılgın modemi bridge moda alabilecek ttnet e kimseyi bulamadım, siz hangi yöntemle bridge ye geçebildin ayarları nasıl yaptın paylaşırmısın teşekkür ederim.  

Gönderildi : 14/10/2014 22:29

Paylaş: