Forum

Pfsense merak edile...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Pfsense merak edilen genel teknik sorular

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
454 Görüntüleme
(@ergunalcan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Ethernetler Gigabit intel pro 1000
Ram 2 gb Kingston  DDR3
İşlemci İntel core2quad 64 bit
Anakart Gigabyte
Switch milyon üstü paket destekli Gigabit Ubiquiti Pro Poe 8 Switch Made in u.s.a.
kablolar HCS Hes 23 Awg Cat6 , Ethernet uçları Amp U.S.A  Özel uç
Sistem pfsense  2.0.3  64 Bit

1- Pfsense'te şuan 75 kişi internet alıyor.bu sistemle en fazla gideceğim kişi sayısı kaçtır ? Aynı anda kaç kişiye hizmet verir ?  150 kişi desteklemezse hangi sisteme geçmem yada ne yapmam lazım ?

2-Ppoe yapmayı düşünüyorum wan'ı pfsense 'e direk bağlamak ve modemi devre dışı bırakmak istiyorum çünkü modem şişiyor ama superonline ve mac filtre olduğu için bir türlü beceremedik. tam olarak  ppoe kullanan ve superonline fiber abonesi olan birisi varmı ? Bunu tam olarak madde madde ayarını anlatan bi makale varmı ?

3- Sarg ve light squid sistemi yavaşlatır mı ? yavaşlatırsa hangisi daha performanslı ve az yavaşlatır

4-squid ve squidguard sistemi yavaşlatır mı ? ( kullanıclar kısıtlandığı için oluşacak hızı lütfen hesaba katmayalım.1 kişi kullandığı varsayıp sistemi yavaşlatıp yavaşlatmadığı gibi düşünelim ?

5-Bu torrente gelince 2.0.3 geldi yine çözüm yokmu ? tam bi çözüm bulan varmı ? (ben squidguardtan en azından kelime bazlı engel koydum hiç olmazsa aratma yapamıyorlar ama kesin çözüm varmı ?

6-Darkstat kullanan var mı ?Tam olarak ne işe yarıyor , tahmin ettiğim gibi  bu ağ açıkları ve multi leri gösteriyormu ama tam olarak nasıl kullanacağımızı bilen varmı ?

7- İşlemcinin core2quad olmasının  bi anlamı varmı ? p4 olsa mesela ? performansta etkisi olurmu ?
aynı şey ram içinde  geçerli 2 gb değilde 4 yapsak etkisi olurmu VE DDR 1-2 VEYA 3 olması önemli mi ?

Hocalarımız bildiği maddeyi  yanında madde ile cevaplarsa hem ben hemde yeni kullanacak olan arkadaşlar için çok makbule geçecektir.Şimdiden ilgilenen herkesten ALLAH razı olsun.Saygılar

Gönderildi : 03/05/2013 03:43

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Pfsense'de çok beğendiğim bir ürün ancak bu yapıda UTM'e geçmelisiniz.

Gönderildi : 03/05/2013 16:48

(@ergunalcan)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

hocam utm olarak ne tavsiye dersiniz ? tam bilgim yok biraz açarmısınız ?

Gönderildi : 08/05/2013 03:20

Paylaş: