Forum

Squid IP değişimi

Bildirimler
Hepsini Temizle

Squid IP değişimi

8 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
413 Görüntüleme
(@VolkanCelebi)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün websense olarak kullandığımız squid proxy makinemin IP'sinin son okteğini değiştirmem gerekiyor. Sadece ifconfig yeterli midir, yoksa değiştirmem gereken başka ayarlar var mıdır?

Teşekkürler 

Gönderildi : 19/01/2012 20:10

(@fatihakkus)
Gönderiler: 372
Honorable Member

bu makine ne üzerinde önce onu söyle bakalım.web sense olarak kullandığınmı proxy server olraka kullandığınmı?

Gönderildi : 19/01/2012 23:19

(@VolkanCelebi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Yanıt gelmeyince yapmadım. Makinede Redhat 6 var. Squid+websense yüklü. Aynı makinede her ikisi de. 

Gönderildi : 20/01/2012 02:10

(@fatihakkus)
Honorable Member

redhat üzerinde web sense diye bir şey hiç duymadım.ama ip ayarlarını redhatta /etc/sysconfig/network-script içiden değiştirebilirsin.ayrıca squid.conf dosysındada verdiğin yeni ipye göre serveri konfigure etmelisin.

Gönderildi : 20/01/2012 12:45

(@VolkanCelebi)
Estimable Member
Konu başlatıcı

websense ayarları ve squid ayarları nasıl yapılacak diye sormuştum ama enteresan bir cevap gelmiş. squid.conf ayarlanması gerektiğini tabiki biliyorum ama nasıl olduğunu soruyorum ek olarak websense.ini vs.

Yine de teşekkürler

Gönderildi : 20/01/2012 13:53

(@fatihakkus)
Honorable Member

enteresan dediğin redhatta websense hiç kurmadım ama squid.con ayarlarında dediğim gibi sunucunun ipsini değiştirirsen o ip ye göre belki kısıtlama veya filtreleme var ise sıkıntı çıkartabilir onun için o kuralı devre dışı bırakabilirsin yoksa zaten onu bağlayan bir şey yok demektir rhatlıkla bağlanabilirsin.Web sense üzerindede muhtemelen squid için söylediğim kural geçerlidir.o ipyi bloklayacak bir kural yoksa sıkıntıda olmaz.Sadece client tarafında websense bağlanırken yeni ip ile bağlanırsın.

Gönderildi : 20/01/2012 16:18

(@evrenbanger)
Gönderiler: 2439
Üye

ifconfig yeterli olur. Problem cikmaz. Iyi calismalar.

Gönderildi : 21/01/2012 01:57

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Merhaba Arkadaşlar,

Bugün websense olarak kullandığımız squid proxy makinemin IP'sinin son okteğini değiştirmem gerekiyor. Sadece ifconfig yeterli midir, yoksa değiştirmem gereken başka ayarlar var mıdır?

Teşekkürler 

Yanlış hatırlamıyor isem squid kullandığınız zaman bu sistemi kullanacak olan networkleri conf dosyasında belirtiyorsunuz. Eğer cihazın Ip adresi değişiyor ise doğal olarak bu conf dosyasındaki subnetlerde değişmeli. 

Gönderildi : 30/01/2012 18:06

Paylaş: