Forum

Sw yedek Alma yazıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sw yedek Alma yazılımları hakkında

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
485 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, yapımızda kullandığımız hp ve aruba Sw'lerin Ara ara SSH üzerinden bağlanıp config yedeklerini almaktayım. Açıkçası Sw sayısı çok fazla ve şimdi başlasam 40-50 dk almakta. Bu konuda önerileriniz nedir. Bazı yazılımlar araştırdım ama açıkçası tecrübe edilmiş bu tarz yazılımlar yada yöntemleri uygulamak için görüşlerinizi merak ediyorum

Gönderildi : 17/06/2022 20:22

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Bknz: https://www.cozumpark.com/community/hp_networking-36/541720/

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 17/06/2022 23:07

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Paylaşılan konuda Rıza'nın dediği gibi Sw, Router'larda kolay kolay config uçmaz, rom'ları da yedekli zaten. Periyodik aylık yedek almaya çalışmak gereksiz bir süreç bence, usa kıtasında banka networküne bakan biriyle konuştuğumdan da biliyorum, periyodik olduğunda işlem geçmişi kaydını da iyi tutmak gerekli. Bu yüzden işlem akabinde config backup almak yeterli, önemli olan bunları karıştırmadan tutmak.
Bu süreç ihtiyacı farklı uzak noktaları da yönetebilmek için Inventory süreci ile birleşik yürür o durumda da size yazılımlar maliyetli gelir. Bu işin basit yazılımları yok çünkü zaten tftp de cmd set'ler arada değişebildiğinden uzun vade de uğraştırıcı özellikle farklı model ürünler varsa envanterde.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/06/2022 03:14

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim. daha önce destek olduğum bazı lokasyonlarda sw arızası yada benzeri sorunlar ile büyük SLA zamanları kaybettiğim için bir task ile en azından çalışan Config almak ve arıza vs durumunda bu confiğin bana yol göstermesi iyi olacak.

Gönderildi : 19/06/2022 15:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Bu durumda aşağıdaki gibi bir program kullanabilirsiniz.

https://www.solarwinds.com/network-configuration-manager/use-cases/network-backup-software

Benzer bir başlık ile arama yaparsanız pek çok ücretli program göreceksiniz. Ayrıca tek marka olsa hemen hemen hepsinin kendi ürünü var ama siz sanırım bir danışmanlık firması olduğunuz için her müşterinizde ayrı ürünler var, bu nedenle bu tür 3. parti bir program kullanabilir ya da elle yönetmeye çalışabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/06/2022 23:23

Paylaş: