Forum

Hp switch auto back...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Hp switch auto backup

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,537 Görüntüleme
 inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

20 adet hp 2960 sw'imiz var ve bunların fileserver'a belli periyotlarda config yedeğini almak istiyorum.

Acaba nasıl yapabilirim ?

Gönderildi : 30/01/2019 02:41

(@semihimir)
Gönderiler: 310
Reputable Member

Merhaba,

Bildiğim kadarıyla HP'de 2960 serisi switch yok, yanlışsam düzeltin lütfen. Temel olarak Putty ile switchlere bağlanıp backuplarını aldırabilirsiniz. 1 adet bat ve 1 adet txt dosyasına ihtiyacınız olacak ve 1 adet tftp server'e ihtiyacınız olacak. Öncelikle tftp server üzerine alıp daha sonrasında file server üzerinde istediğiniz alana xcopy ile backupları gönderebilirsiniz.. Örnek yapılandırmaları paylaşıyorum, kendi switch bilgilerinizi girerek vbs dosyasını düzenleyebilirsiniz.

1.yöntem;

bat dosyası içeriği vbs dosyasını çalıştıracak;

C:\Putty.exe -ssh SW_IP -l USERNAME -pw PASSWORD -m C:\BackupGlobal.txt

BackupGlobal txt dosyası; 

Option Explicit
Dim objShell, Racey, intCount
Set objShell = CreateObject("WScript.Shell")
Wscript.Sleep 1500
Racey = 1000
intCount=0
objShell.SendKeys "ssh"
objShell.SendKeys "{ENTER}"
'Wscript.Sleep 1500
objShell.SendKeys "SW USERNAME"
'Wscript.Sleep 1500
objShell.SendKeys "SW PASS"
objShell.SendKeys "EN PASS"
objShell.SendKeys "copy startup-config tftp"
objShell.SendKeys "SW_IP"
objShell.SendKeys "tralBB.txt"
objShell.SendKeys "exit"

2.yöntem;

HP switch management ve backup yazılımı olmalı. Cisco'daki Cisco Network Asistans gibi. Program üzerinden backuplarını alabilirsiniz.HPE'den inceleyebilirsiniz.

3.yöntem;

Opensource yazılımlar ve Centos hakkında temel bilginiz var ise rConfig isimli uygulama ile vendor bağımsız network cihazlarının backuplarını alabilirsiniz. İlk yapılandırmaları yaptıktan sonra stabil çalışan free bir uygulamadır.

https://www.rconfig.com/download

Gönderildi : 30/01/2019 11:21

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Bu tarz cihazlar genelde yapılandır çalışsın tarzı ürünler. Kolay kolay konfig uçmuyor. Bende 50 switch var. Hepsinin yedeği var ancak ne zaman  üzerinde bir ayar yaparsam o zaman bir daha backup alıyorum.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/01/2019 11:50

inci
(@tamer-inci)
Gönderiler: 188
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,Evet modeli yanlış yazmışım bilgilendirme için çok teşekkür ederim.

Bir deneyip geri dönüş sağlayım size.

Gönderildi : 04/02/2019 01:27

Paylaş: