Forum

Raid 1 disk alanı g...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Raid 1 disk alanı genişletme

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
646 Görüntüleme
(@ozgurunlu)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

HP DL380 gen9 serverımızda raid 1 yapısında 300gb 2 adet disk bulunmaktadır. Burada sadece C işletim sistemi mevcut. Bu diskleri yine raid 1 yapısında 600gb 2 adet disk ile değiştirmek istiyoruz. 300gb 1. diski çıkartıp 600gb diski taktığımda birebir dosyaları 600gb diske kopyalayacağını düşünüyorum. Sonra 2. 300gb diski çıkarıp 600gb diski taktığımda sorunsuz bir şekilde 600gb disklere geçiş yapacağımızı düşünüyorum. Serverda boş disk slot yerim kalmadı. Daha önce birebir boyutta disk değişimlerinde sorun yaşamamıştım. Farklı boyutlarda değişim genişletme daha önce yapmadım sorun yaşar mıyım?

Gönderildi : 14/04/2023 16:55
Konu Etiketleri

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4305
Co-Helper

Controllerla ilgili hiçbir bilgi vermemişsiniz.
Düşündüğünüz çalışmaz, Ayrı bir Raid Array'i yeni diskler ile baştan kurmalısınız fakat boş slot olmadığını belirtmişsiniz.
Akabinde acronis vs ile partition cloning denenebilir.
Mevcut durumda backup-restore, migration süreçleri uygulamalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/04/2023 18:21

(@ozgurunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Dönüşünüz için teşekkürler. Serverda durum bu şekilde. C alanında yerim kalmadı. Diskleri 600Gb ile değiştirmek için mevcut durumumda backup-restore işlemlerinden farklı izleyebileceğim bir yol var mı? Bir de backup aldıktan sonra restore işlemine geçerken mevcut Raid 1 Array alanını silip yeni diskleri takıp Yeni Raid1 Arrayı oluşturduktan sonra mı restoreye başlıyorum?  

controller
smartstorage

Gönderildi : 17/04/2023 09:40

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Bu makina fiziksel mi çalışıyor? Disk Cage alıp yeni diskleri oraya takmak çözüm olabilir mi sizin için. (Makinaya ilave 8 disk yuvası kazandırır)

İşletim sisteminin olduğu partta extra veri tutmamaya çalışırım mümkün olduğunca. Sizde C'deki verilerinizi yeni diske taşırsınız.

300Gb 'da bir OS için yeterli olacaktır.

Bu ürün.

768857 b21 10110239 003zSWn3xwsGGoN1[1]

Gönderildi : 17/04/2023 13:28

(@ozgurunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Evet fiziksel makina sanal ortamım yok. Öneriniz için teşekkürler, disk cage şuan için düşünmüyorum. Sanırım mevcut raid1 arrayı silip yeni disklerle oluşturacağım raid1 array sonrasında Restore ile devam edeceğim. Hem windows server backup imajı hemde Backupassist yazılımı ile aldığım imaj var, Windowsun imajı ile restore yapacağım, olmadı backupassist ile denerim. Umarım sorun yaşamam. Öneriler için teşekkürler.

Gönderildi : 17/04/2023 14:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Aslen bizden önce aramayı kullansaydınız konuları bulabilirdiniz.
Raid controller 'da aramanız gereken özellik Expand, extend, online migration isimleriyle geçiyor. Her controller da bu olmuyor temelde memory, battery, caching mod'ları gerektiriyor. Bir de bazı kartlarda bazı migration modları için advanced licence girilmesini gerektirir. Raid 0/1 de genellikle free'dir. Yani aksiyonlardan önce bu kontrollerin yapılması gerekli. Tayfun hocanın makalesinde aynı card geçiyor demek ki expand destekliyor.
Bu durumda sırayla 2. ve 1. diski 600 ile değiştirip online olmalarını bekledikten sonra array extend yani upscale edilebildiği anlaşılır. Backup-restore'a gerek bırakmaz.
Fakat sizin daha önemli kritik sorunlarınız var bence Resul hoca daha iyi uyarılarda bulunmuş. Sizin asıl Raid 5'leriniz risk altında doluluk oranları da yüksek ise 1 disk gittiğinde o array'ler bozulur, disk taktığınızda da sunucu off olur günlerce repair etmesini beklersiniz. Sizing durumuna karşı Raid5'ler 4 disk ile tutulmalı yada 1 hotspare mutlaka bırakılmalıydı. Dediği gbi OS array'i için de 600 GB'a ihtiyaç yok normal de 300 rahatlıkla yeter bu sunucunun data array'lerinin doğru yönetilmediğini gösterir. Özetle mutlaka cage alınıp slot elde edilmeli hotspare'ler oluşturulmalı yada sunucuya enclosure eklenmelidir. Son pişmanlık fayda etmez.:)

https://www.cozumpark.com/hpe-gen9-raid-genisletme-extend-expand-an-existing-raid/

https://www.cozumpark.com/hpe-gen8-gen9-ve-gen10-serverlarda-raid-yapisina-yeni-disk-ekleme-raid-genisletme/

https://www.cozumpark.com/community/windows_server-4/483716/

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/04/2023 14:29

(@ozgurunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim hocam tekrar merhaba,

İlk mesajımda belirtmiştim aslında ama controller hakkında bilgi vermemiştim. Daha önce bu serverda 300gb raid1 diskim arızalandığında 300gb yeni disk ile değiştirip online migration yapmıştım, controller destekliyor. Aynı kapasitede yine 300gb disk eklediğimde sorun olmamıştı. Verdiğiniz linklerde aynı kapasite disk eklenmiş. Benim düşündüğüm bu yapıda 300gb diskleri 600gb disklerle tek tek değiştirip online migration ve genişletmekti. Bunu yapabiliyor muyum?

Önerileriniz için teşekkürler.

Gönderildi : 18/04/2023 16:23

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bence makaleleri ve yorumu tekrar okuyun.

Gönderildi : 18/04/2023 16:28

Paylaş: