Forum

Raid-1 Kapasite Gen...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid-1 Kapasite Genişletme

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,614 Görüntüleme
(@HayatiBEBEK)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hp dl380p g8 server 2012r2 yüklü 4 adet 300GB Sas diskleri mevcut. 1.gruptaki 2 disk kendi arasında raid-1 yapılı sistem yüklü sql server yedek için 2 partition ayrılmış durumda. 2. grupta Diğer 2 disk kendi arasında raid-1 yapılmış ve bu disklerde 2 partition yapılarak kullanıcı yedekleri saklanıyor. 

Gelelim soruma; 2. grupta olan disklere ek olarak diskler takarak havuz kapasitesini arttırmak istiyorum böyle birşey mümkün mü ? Nasıl yaparım ?

2. Sorum eğer yapılamaz ise; 2 adet normal 1TB lık laptop disklerini raid-1 olarak bağlayıp yedekleme için kullansam sıkıntı yaşar mıyım ? ( uyum sorunu HP olmayan disk kullanımı vs.) dl380p g8 in disk kızaklarından getirtip laptop diski takmam mümkün olur mu ?

Gönderildi : 04/02/2016 13:35

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

merhaba,

sunucu üzerinde raid yükseltme gerçekleştirebilirsiniz.

bu işleme başlamadan önce mutlaka bu raid grubuna ait verileri yedekleyiniz.

benim tavsiyem çok fazla veriniz yok ise, yedeklerinizi alıp ( OS disk hariç ) ek diskler ile, yeni bir raid grubu oluşturabilirsiniz.

bu link eski ama fikir açısından faydalı olacaktır, hp raid migration

2. sorunu için, sunucularda uyumlu olmayan diskleri takmanız, üreticiler tarafından tavsiye edilmemekte.

keyifli çalışmalar 

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/02/2016 13:51

(@HayatiBEBEK)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

yani sistem yüklü olmayan bu iki diske ek diskler takıp raid 5 e çevirirsem genişletme işlemini yapabilirim değil mi ? veri güvenliği de raid 1 deki gibi sağlam olur sanırım. 

Peki bu işlem için SAS diskler zorunlu mu ? Normal SATA disk takılırsa da olur mu ? girişleri çok benziyor. Bu konuda deneyim yaşayan oldu mu merak ediyorum. 

Gönderildi : 04/02/2016 14:10

(@turancoskun)
Gönderiler: 4100
Üye

Tekrar merhaba,

bir önceki postta link mevcut, arama motorlarında da raid migration yazarsanız karşınız birçok sonuç çıkacaktır.

raid 1 içinde, 1 disk - raid 5 içinde, 1 disk tolerans hakkınız var.

Raid 1'e göre verimlilik açısından, raid 5 kullanmanızı tavsiye ederim.

verileriniz çok değerli ise, raid 6 kullanabilirsiniz.

Daha önce sas yerine ssd diskler kullanmıştım ( Kingston - Samsung ), herhangi bir sorun yaşamadım.

ancak sunucu üreticisi tarafından desteklenmediği için, ileride sorun yaşadığınızda, destek almanız zor olacaktır.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 05/02/2016 11:40

Paylaş: