Forum

Proliant ML350 SSD ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Proliant ML350 SSD disk ve Ram Ekleme

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,288 Görüntüleme
(@Mehmetizmirlioglu)
Gönderiler: 140
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar 

Proliant ml350gen8 sunucumuzda mevcut 3.5" 1 TB disk var bunun yanına 2.5" disk yuvası alarak 1 TB SSD disk eklemesi yapıp mevcut bulunan 4gbx4 adet ram yerine 8gbx4adet ram takarak server işletim sistemini bu yeni diske yeniden yükleyeceğiz.

SSD disk taktiktan sonra herhangi bir raid yapılandırması yapmam gerekir mi? Yoksa diski kendisi otomatik olarak gorecek mıdır? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim...

Diğer sorum ise server 32 GB ram destekledigini okudum ancak bazı kaynaklarda da işlemci sayısına göre desteklediği yazılı açıkçası emin olamadım. 32 GB Rami destekler mi acaba?

Eski ramler de 1rx4 pc3 1280r 11 11 C2 d3 yazili yeni alacaklarimiz ise 1rx4 pc3 1280r 11 11 c2 herhangi bir sorun ile karşılaşırmiyiz?

Gönderildi : 14/05/2020 22:13

(@h-koraygunduz)
Gönderiler: 301
Üye

Merhaba;

- Proliant ml350gen8 sunucumuzda mevcut 3.5" 1 TB disk var bunun yanına 2.5" disk yuvası alarak 1 TB SSD disk eklemesi yapıp mevcut bulunan 4gbx4 adet ram yerine 8gbx4adet ram takarak server işletim sistemini bu yeni diske yeniden yükleyeceğiz.

- SSD disk taktiktan sonra herhangi bir raid yapılandırması yapmam gerekir mi? Yoksa diski kendisi otomatik olarak gorecek mıdır? Bu konuda tecrübeli arkadaşlar yardımcı olabilirse sevinirim...

Bu söylemi çok anlayamadım. Ancak 2,5" disk Cage alarak 1 tane 1 GB disk takacaksınız diye anlıyorum. Bu şekilde 1 disk ile Raid yapılanması olmaz. Raid 1 için minimum 2 disk Raid 5 için de minimum 3 disk ihtiyacınız var. Dolayısı ile seçtiğiniz Raid türüne minimum gereksinim olan disk sayısı değişir. Ayrıca takacağınız disk modelinin de bu sunucu için uyumlu ve önerilen bir model olması gerekiyor.

- Diğer sorum ise server 32 GB ram destekledigini okudum ancak bazı kaynaklarda da işlemci sayısına göre desteklediği yazılı açıkçası emin olamadım. 32 GB Rami destekler mi acaba?

- Eski ramler de 1rx4 pc3 1280r 11 11 C2 d3 yazili yeni alacaklarimiz ise 1rx4 pc3 1280r 11 11 c2 herhangi bir sorun ile karşılaşırmiyiz?

Ürün bültenine göre 32 GB Memory destekler durumdadır. Hatta daha fazlasını da destekliyor. Bu konudaki detayları Sayfa 4'te bulabilirsiniz.

HPE ProLiant ML350p Generation 8 (Gen8)
https://h20195.www2.hpe.com/v2/getdocument.aspx?docname=c04128239

Ancak burada da takacağınız Memory'lerin HPE SmartMemory ve modelinin de bu sunucu için uyumlu ve önerilen bir model olması gerekiyor.

Dolayısı ile özetle takacağınız ürünlerin yukarıdaki ürün bülteninde belirtilen modeller olması durumunda sorun yaşamazsınız. Tabi aldığınız Memory sayısı ve takılacağı yerlerin dağılımının da doğru yapılması gerekmektedir. Bu da CPU ve takacağınız memory sayısına göre değişir.

Teşekkürler.

Bu ileti 4 yıl önce H. Koray GUNDUZ tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/05/2020 23:38

Paylaş: