Forum

HP DL380 Gen9 sunuc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HP DL380 Gen9 sunucumuzda Raid 5 Disk ekleme işlemi

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
4,165 Görüntüleme
(@ozgurunlu)
Gönderiler: 10
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Şirkette şuanda mevcut yapıda Gen 9 sunucumuzun yapılandırılması ; 2 adet 300gb SAS disk ile Raid1 ve 3 adet 900Gb SAS disk ile Raid5 olarak çalışmaktadır. Raid 5 olan alanımı genişletmek istiyorum, ancak elimde 1.8TB 3 adet SAS disk var. Serverda da 3 adet boş disk yerim var. Mevcut raid 5 yapısına 1.8Tb diskleri eklemeye çalışsam düşük olan 900Gb diski sistem göreceği için yerim artmamış olacak.  Mevcut yapımda 150 gb boş alanım kaldı. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

3 adet serverdaki boş yuvaya 1.8tb diskleri eklersem artı yeni bir raid5 oluşturabiliyor muyum ? Ekran görüntülerini ekledim, tecrübelerinizle yönlendirebilecek cevaplarınızı bekliyorum.

smrtarry
pd
lg

Gönderildi : 14/01/2020 16:33

(@huseyinaydinn)
Gönderiler: 25
Eminent Member

Merhaba,

Diskleri eğer kullanmadıysanız değişiklik yapmayı talep edip 900 diskler alabilirsiniz. Sonrasında expand işlemi yaparsınız. ( Size bağlı )

Eğer C diski değil ' de 900 lük disklerdeki raid grubunda alan sorunu var 3 diski raid5 yapıp yeni bir volume olusturup  veri veya vm lerin bir kısmını taşıyabilirsiniz.

3 diski ile de ayrı bir raid5 grubu oluşturabiliyorsunuz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

Teşekkürler.

Bu ileti 4 yıl önce Hüseyin Aydın tarafından düzenlendi

Gönderildi : 14/01/2020 17:12

(@ozgurunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

@huseyinaydinn

Merhaba,

Diskleri değiştirme şansım yok maalesef. 3 diski ile ayrı bir raid5 grubu oluşturacağım ozaman teşekkürler. Peki 1.8TB diskleri boş yuvalara taktığımda smart arrayde direk görebilecek miyim. 

Yani disk eklemede şu sayfada https://www.cozumpark.com/hpe-gen8-gen9-ve-gen10-serverlarda-raid-yapisina-yeni-disk-ekleme-raid-genisletme/ belirtilen "HPE Smart Array controller üzerinde Battery-Backed Write Cache (BBWC) ve Flash-Backed Write Cache (FBWC) olmalı. Cache battery yoksa eğer belirtilen alanlar SSA ekranında görünmeyecektir." uyarısını incelediğimde benim sistemimde  Battery-Backed Write Cache (BBWC) göremedim. Bunun var olduğunu nasıl anlayabilirim sistem üzerinden? 

ilo

Teşekkürler.

Gönderildi : 14/01/2020 17:29

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Selam,

BBWC için yukarıdaki menüden "Storage" tıkladığınızda açılan bölümde cache module memory görebilirsiniz. 2GB olması lazım.

Farklı disk kapasitesinden dolayı farklı array yapısı mantıklı olacaktır.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 14/01/2020 20:33

(@ozgurunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

@erdogantemur

Teşekkürler, gördüm şimdi storagede 2 GB yazıyor. 3 adet 1.8TB disklerle yine raid5 kurmak istiyorum, sistemde 2 adet raid5 yapısı mantıksız mı olacaktır, sadece nedenini merak ettim. Veri güvenliği açısından 3 disk ile sistemime yine raid5 kurmayı düşünüyorum, raid5 kurulumunda veya diğer mevcut raid5 yapımda herhangi bir sorun yaşar mıyım yada controllerda? Sistemimde 300gb 2 adet disk ile raid1, 3adet 900gb disk ile raid5 ve 3 adet 1.8tb disk ile raid5 olmasını planlıyorum.

Gönderildi : 15/01/2020 08:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Farklı raid dizeleri kurabilirsiniz mantıksız olmaz biz bunlara Raid Array deriz araştırabilirsiniz. Sizdeki gibi farklı disk sınıflarında tercih edilebilir. Yeni disklerinizi mevcut raid 5 array'e dahil etmeniz önerilmez çünkü farklı kapasite diskler performansları farklı olacaktır. Güvenilir raid array'ler aynı disk aileleri ile kurulmalı.
https://www.cozumpark.com/community/windows_small_business_server-4/164927/
Size önerimiz 3 disk'li raid5 lerinize mutlaka 1 er adet daha alarak hot spare disk atamanız. Böylece düşükte olsa aynı anda 2 disk bozulmasına karşı güvenceniz olur. Linkte var hotspare arızalı disking yerine hemen otomatik olarak geçer. Bu arızalı disk değişiminde size daha geniş zaman, olanak ve performans güvencesi tanır. Cache aktif olsa da raid controllerlar da meşguliyet değişiyor raid5 de 1 disk arıza güvenceniz var bu olduğunda arızalı değişinceye kadar controller performansı düşebilir.
Görsellerin birinde power noktasında not redundant yazıyor bu önemli soru işareti. Power yedekliliği yoksa hotspare daha fazla tavsiye edilir. Power redundancy ayrıca önemli tabi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/01/2020 13:28

(@ozgurunlu)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz

Cevap ve önerileriniz için teşekkürler, linki inceledim şuan olmasa da ilerde hot spare yapabilirim.

Gönderildi : 15/01/2020 16:57

Paylaş: