Forum

HP DL380 Gen9 sunuc...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] HP DL380 Gen9 sunucumuzda Raid 5 Disk ekleme işlemi

ozgur unlu
(@ozgurunlu)
Üye

Merhabalar,

Şirkette şuanda mevcut yapıda Gen 9 sunucumuzun yapılandırılması ; 2 adet 300gb SAS disk ile Raid1 ve 3 adet 900Gb SAS disk ile Raid5 olarak çalışmaktadır. Raid 5 olan alanımı genişletmek istiyorum, ancak elimde 1.8TB 3 adet SAS disk var. Serverda da 3 adet boş disk yerim var. Mevcut raid 5 yapısına 1.8Tb diskleri eklemeye çalışsam düşük olan 900Gb diski sistem göreceği için yerim artmamış olacak.  Mevcut yapımda 150 gb boş alanım kaldı. Bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekiyor?

3 adet serverdaki boş yuvaya 1.8tb diskleri eklersem artı yeni bir raid5 oluşturabiliyor muyum ? Ekran görüntülerini ekledim, tecrübelerinizle yönlendirebilecek cevaplarınızı bekliyorum.

smrtarry
pd
lg
Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 14/01/2020 16:33
Hüseyin Aydın
(@huseyinaydinn)
Üye

Merhaba,

Diskleri eğer kullanmadıysanız değişiklik yapmayı talep edip 900 diskler alabilirsiniz. Sonrasında expand işlemi yaparsınız. ( Size bağlı )

Eğer C diski değil ' de 900 lük disklerdeki raid grubunda alan sorunu var 3 diski raid5 yapıp yeni bir volume olusturup  veri veya vm lerin bir kısmını taşıyabilirsiniz.

3 diski ile de ayrı bir raid5 grubu oluşturabiliyorsunuz. Herhangi bir kısıtlama söz konusu değil.

Teşekkürler.

Bu ileti 2 sene önce Hüseyin Aydın tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2020 17:12
ozgur unlu
(@ozgurunlu)
Üye

@huseyinaydinn

Merhaba,

Diskleri değiştirme şansım yok maalesef. 3 diski ile ayrı bir raid5 grubu oluşturacağım ozaman teşekkürler. Peki 1.8TB diskleri boş yuvalara taktığımda smart arrayde direk görebilecek miyim. 

 

Yani disk eklemede şu sayfada https://www.cozumpark.com/hpe-gen8-gen9-ve-gen10-serverlarda-raid-yapisina-yeni-disk-ekleme-raid-genisletme/ belirtilen "HPE Smart Array controller üzerinde Battery-Backed Write Cache (BBWC) ve Flash-Backed Write Cache (FBWC) olmalı. Cache battery yoksa eğer belirtilen alanlar SSA ekranında görünmeyecektir." uyarısını incelediğimde benim sistemimde  Battery-Backed Write Cache (BBWC) göremedim. Bunun var olduğunu nasıl anlayabilirim sistem üzerinden? 

ilo

Teşekkürler.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 14/01/2020 17:29
Erdogan TEMUR
(@erdogantemur)
Üye Forum Yöneticisi

Selam,

BBWC için yukarıdaki menüden "Storage" tıkladığınızda açılan bölümde cache module memory görebilirsiniz. 2GB olması lazım.

Farklı disk kapasitesinden dolayı farklı array yapısı mantıklı olacaktır.

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
***************************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
***************************************************************************
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

CevapAlıntı
Gönderildi : 14/01/2020 20:33
ozgur unlu
(@ozgurunlu)
Üye

@erdogantemur

Teşekkürler, gördüm şimdi storagede 2 GB yazıyor. 3 adet 1.8TB disklerle yine raid5 kurmak istiyorum, sistemde 2 adet raid5 yapısı mantıksız mı olacaktır, sadece nedenini merak ettim. Veri güvenliği açısından 3 disk ile sistemime yine raid5 kurmayı düşünüyorum, raid5 kurulumunda veya diğer mevcut raid5 yapımda herhangi bir sorun yaşar mıyım yada controllerda? Sistemimde 300gb 2 adet disk ile raid1, 3adet 900gb disk ile raid5 ve 3 adet 1.8tb disk ile raid5 olmasını planlıyorum.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 15/01/2020 08:31
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Farklı raid dizeleri kurabilirsiniz mantıksız olmaz biz bunlara Raid Array deriz araştırabilirsiniz. Sizdeki gibi farklı disk sınıflarında tercih edilebilir. Yeni disklerinizi mevcut raid 5 array'e dahil etmeniz önerilmez çünkü farklı kapasite diskler performansları farklı olacaktır. Güvenilir raid array'ler aynı disk aileleri ile kurulmalı.
https://www.cozumpark.com/community/windows_small_business_server-4/164927/
Size önerimiz 3 disk'li raid5 lerinize mutlaka 1 er adet daha alarak hot spare disk atamanız. Böylece düşükte olsa aynı anda 2 disk bozulmasına karşı güvenceniz olur. Linkte var hotspare arızalı disking yerine hemen otomatik olarak geçer. Bu arızalı disk değişiminde size daha geniş zaman, olanak ve performans güvencesi tanır. Cache aktif olsa da raid controllerlar da meşguliyet değişiyor raid5 de 1 disk arıza güvenceniz var bu olduğunda arızalı değişinceye kadar controller performansı düşebilir.
Görsellerin birinde power noktasında not redundant yazıyor bu önemli soru işareti. Power yedekliliği yoksa hotspare daha fazla tavsiye edilir. Power redundancy ayrıca önemli tabi.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 15/01/2020 13:28
ozgur unlu
(@ozgurunlu)
Üye

@ibrahimyildiz

Cevap ve önerileriniz için teşekkürler, linki inceledim şuan olmasa da ilerde hot spare yapabilirim.

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 15/01/2020 16:57
Paylaş: