Anasayfa » Forum

Hot Spare nedir  

RSS
Uğraş Işık
(@UgrasIsik)
Yeni Üye

Arkadaşlar sbs 2008 serverıma raid5 yaptım fakat 4 disk ile hot spare yapabileceğini duydum hot spare nedir yardımcı olurmusunuz ve raid 5 sisteminede daha  sonradan bir disk daha eklenip raid5 i 4 diske sonradan çıkarmak mümkünmü teşekkürler

Alıntı
Gönderildi : 05/04/2010 17:21
Fatih KARAALIOGLU
(@FatihKARAALIOGLU)
Tanınmış Üye

Merhaba;

Hot Spare disk bir anlamda bizlerin güvencesi olacaktır. Raid Arrayin üyesi olan disklerden herhangi bir tanesi arızalı duruma gelirse Hot Spare olarak belirlemiş olduğumuz diskimiz, arızalı duruma gelen diskimizin yerine devreye girecektir. Bu disk Array’ imizde ki parity disk gibi değildir. Hot Spare olarak Raid teknolojisi haricinde bir güvence elde etmekteyiz.

not : Yayına hazır durumda olan bir makalemdeki satırları paylaştım. Konu hakkında detyalı bilgiler ve yapılandırma en kısa zamanda portalımız üzerinden paylaşılacaktır.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/04/2010 17:47
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Tanınmış Üye

Ek olarak,

Linkteki makalede hot spare için bilgi bulabilirsiniz.

Diğer yandan şunu ilave etmek isterim; Global hot spare ile herhangi bir array i beslersiniz, eğer disk array için hot spare seçilmiş ise sadece o array için kullanılabilir; telafisi mümkün olmayan raid çökmelerine karşı bu ayrımı iyi anlamak gerekir.

http://www.cozumpark.com/blogs/bm/archive/2008/03/28/_3101_bm-x-series-zerinde-donan-msal-ra_3101_d-kurulumu.aspx

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/04/2010 20:20
Fatih KARAALIOGLU
(@FatihKARAALIOGLU)
Tanınmış Üye

Ekler bitmez Mesut hocam 🙂 Makaleleri beklemeyelim, paylaşıma devam edelim.

IBM System Storage Ds Storage Manager (Version 10.30) ve Controller firmware versiyonu 7.15 ve üzeri olmak şartı ile GHS yeteneği kazandırılmıştır.

Global Hot Spares özelliği ile otomatik olarak hot spare atanabilmektedir. Artık Hot spare diskleri , array haricinde belirli diskler içinde dizayn edebilmekteyiz.

Not : Sağda/solda Fatih portalı unuttu diye söylentiler çıkartıyormuşsun 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/04/2010 20:42
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Tanınmış Üye

Not için: NnnYalann yalann söylüyorlar.. 🙂

Saygılar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/04/2010 20:57
Uğraş Işık
(@UgrasIsik)
Yeni Üye

Teşekkür ederim zevkli bi anlatım oldu sizin için 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 05/04/2010 21:41
Mesut SARIYAR
(@mesutsariyar)
Tanınmış Üye

Evet öyle oldu gerçekten 🙂

Biz de teşekkür ederiz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/04/2010 01:20
faruk cakir
(@farukcakir)
Yeni Üye

peki bir şey sormak istiyorum hot spare siz yapılan bir raid5 mantıgına hot spare disk sonradan eklemek istersek ne yapmamız gerekir.Yeni bir disk var elimde ve bu diski bir arrayın hot spare olarak ekleye bilirmiyim.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/11/2013 15:41
Resul SOYDAŞ
(@resulsoydas)
Yeni Üye

Bu konu ile ilgili olarak bir soruda ben sormak istedim. HotSpare olarak ayırdığımız disk devamlı çalışan bir disk midir. Yani şunu demek istiyorum. Kullanımda olmadığı zamanlar  içersindeki diskler Spin atmaya devam ediyor mu? Elektromekanik yapı nedeni ile böyle bir soru soruyorum.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/11/2013 16:01
Sercan SADIKOGLU
(@SercanSADIKOGLU)
Yeni Üye

Kullanımda olmadığı zamanlar mekanik olarak çalışmıyor ama sunucu yeniden açılırken çalışıyor olabilir, neticede sürekli elektrik var.Mantık yürüterek cevapladığımı belirteyim 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/11/2013 16:13
faruk cakir
(@farukcakir)
Yeni Üye

Arkadaşlar benim sorumada cevap lütfen 🙂

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/11/2013 16:25
Sercan SADIKOGLU
(@SercanSADIKOGLU)
Yeni Üye

[quote user="faruk cakir"]

peki bir şey sormak istiyorum hot spare siz yapılan bir raid5 mantıgına hot spare disk sonradan eklemek istersek ne yapmamız gerekir.Yeni bir disk var elimde ve bu diski bir arrayın hot spare olarak ekleye bilirmiyim.

[/quote]

Burada raid türünün önemi yok.Spare diski sonradan da ekleyebilirsiniz sıkıntı olmaz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 06/11/2013 17:19
Hamdi Odemis
(@HamdiOdemis)
Yeni Üye

Bir sorum olacaktı. Serverda 4 diskten oluşan raid 5 yapı oluşturdum. Bu yapıdaki 4. diski hot spare olarak seçim yapabilirmiyim. Yardımcı bir program kullanarak. (mega raid gibi bir programla)

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/10/2018 02:13
CumhurAltan
(@cumhuraltan)
Yeni Üye Forum Yöneticisi

Selamlar ;

Hot Spare  olarak  seçim yapacağınız  disk Raid5  yapısına  dahil OLMAYAN  bir disk olmalıdır. Raid5  yapısında zaten 1 adet disk  arızasında da  sistem  çalışmaya  devam  eder, Hot Spare  disk  atarsanız arızalanan disk yerine Hot Spare  olarak  atadığınız  disk ile  Raid5 mimarisi  çalışmaya  devam edecektir.

[quote user="Hamdi Odemis"]

Bir sorum olacaktı. Serverda 4 diskten oluşan raid 5 yapı oluşturdum. Bu yapıdaki 4. diski hot spare olarak seçim yapabilirmiyim. Yardımcı bir program kullanarak. (mega raid gibi bir programla)

[/quote]

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "ÇÖZÜLDÜ" olarak işaretleyerek benzer problemi yaşayanlara yardımcı olabilirsiniz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 31/10/2018 02:18
Paylaş:

Çalışıyor

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol