Forum

Hp Sunucu Öner...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hp Sunucu Önerisi

4 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
419 Görüntüleme
(@berkeryazgi)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

Kurumumuzda Hp ML 350 Gen5 WServer 2003 , İşlemcileri lisansladığımız SQL 2008 kullanıyoruz. Yaklaşık kullanıcı sayımız 80 (+-10) . AD ve uygulama sunucumuz mevcut . Hem donanımımız  hemde network alt yapımız artık istediklerimize karşılık vermiyor. Bunun için HP SRV DL380 GEN9 2xE5-2620v3 32GB RAM 8x300GB 10K SAS özelliklerinde bir donanıma sahip sunucu düşünüyorum . Raid tercihi olarak ,Raid 10 olması gerektiğini savunuyor otomasyon şirketimiz.Sanallaştırma yaparak AD ve Uygulama sunucumuzu birbirinden ayırmak istiyorum. Yedeklerimi weeam ile bir şirket dışı ve bir adet şirket içi nas server'a almak istiyorum . Şuan firewall kullanmıyor onun için ise cyberoam 100iag + Kaspersky AV Kurumsal.

Aynı zamanda binamız 1 yeni ve bir eski binadan oluşuyor birbirne bağlanmış ama eski bina alt yapı olarak zayıf bir çok switch kullanıyor ve bunlar yönetilebilir değil . Bu sorunları nasıl aşarım.

Kullanıcıları rahat ettirmek ve verilerimi güvenlik altında tutma zorunluğum var.

Kusura bakmayın çok karışık anlatmış olabilrim. Beni biraz yönlendirebilirseniz çok sevinirim. Şimdiden Teşekkürler.

Gönderildi : 27/10/2015 02:06

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

DL 380 Gen9 sunucu iyi bir seçim ama 32 Gb ram sanallaştırma için yeterli değil en az 128Gb ram kullanın. Raid yapısında 300gb kapasite yerine 600Gb kullanmalısınız, Raid10 ile zaten disk kapasitesinin yarısını kullanabileceksiniz. Yedekleme için NAS haricinde bir de yedekleme yazılımı tercih etmeniz gerekecek.

Switch yapınızda yönetilebilir L2 seviyesinde HP tercih edebilirsiniz. Bütçeye göre farklı markalar da olabilir switch için.

Gönderildi : 27/10/2015 13:51

(@berkeryazgi)
Gönderiler: 4
Active Member
Konu başlatıcı

o yüzden 8*300 dedim buda bana 1.2 tb alan edicek yanlışmı düşünüyorum data mın yıllık büyüklüğü 4.5 gb olduğunu düşünürsek oldukça yeterli diye düşünmüştüm ben.

Gönderildi : 28/10/2015 00:54

(@m-oguzhanozkurt)
Gönderiler: 1323
Noble Member

Kullanacak olduğunuz uygulamanın (db boyutu vs ) kaynak gereksinimlerine ve diğer hizmetlerin kaynak gereksinimlerine göre RAM, CPU belirlemekte fayda var. Eski binanın kablolama altyapısını değiştirmeden sorunları aşmanız muhtemel değil. Antivirüs tarafında tavsiyem Sophos veya Eset dir. Sophos ile tümleşik çözümler elde edebilirsiniz.

Gönderildi : 28/10/2015 13:32

Paylaş: