Forum

Zimbra mail server ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Zimbra mail server hk.

4 Yazılar
2 Üyeler
1 Likes
3,121 Görüntüleme
(@batikanulu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Zimbra mail server kurulumunu yaptım fakat relay yapmayacağım. Kurulumdan sonra bir ayar yapmadan direkt alan adını aldığım yerden DNS ayarlarını ve mx kaydını girsem dışarıya mail alıp göndermeye başlayabilir miyim? Eğer öyleyse içeriden bu ayarı nasıl yapabilirim.

İkincisi centos üzerinde kurduğum bu mail suncusunu nasıl yedeklememi tavsiye edersiniz. CentOS içine Veaam Backup Replication kursam işimi görür mü, giden gelen mailleri anlık backup yapabilir mi acaba

Gönderildi : 14/01/2023 21:49

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba,

Standar MTA port yönlendirmelerini yaptığınızda çalışacaktır,(tüm servislerinizin çalıştığını ve ilk yapılandırmayı yaptığınız varsayıyorum)

Yapınızdan bahsetmediğiniz için antispam yorumuna girmiyorum,

Veeam ile yedekleyebilirsin, 

Giden gelen mailleri anlık yedeklemek istiyorsunuz pop3 protokolu kullanmamanız lazım, IMAP ile gelen giden mailleri sunucuda tutabilirsiniz, eğer anlık yedek isterseniz ya HA mimarisine geçmelisiniz yada farklı bir sunucuya replikasyon, komplike bir konuya geçer olay.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/01/2023 23:31
Hakan Uzuner reacted

(@batikanulu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Veeam ile başka bir sunucuya yedekleme yapsam günlük kurtarma yaparız sanırım, cluster yapısı kurmayı deneyeceğim fakat başka alternatifimiz nedir.

Centos makine 1'de web server makine 2'de mail server makine 3'de nas düşürseniz, nasıl bi HA yapılandırması yapmamı tavsiye edersiniz acaba?

Gönderildi : 16/01/2023 00:14

(@mustafatasci)
Gönderiler: 1644
Üye

Merhaba,

Bu 3 adet sunucu demek , haliyle HA mimarisinide buna göre planlamanız lazım, Zimbra backup&restore konusunu araştırabilirisiniz, orada aradığınız bilgiye ulaşacaksınız,

Sunucu cluster,

Virtualization Cluster,

Storage Cluster ,

Bir çok cluster mimarisi planlayabilirsiniz , elinizde ki donanım yada yatırım yapacağınız donanıma göre değişir.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2023 11:39

Paylaş: