Forum

Wordpress Hakkında ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Wordpress Hakkında Bilgi

6 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
477 Görüntüleme
(@yasinkaraman)
Gönderiler: 178
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Üstadlar,

Wordpress uygulamasında çok çok yeniyim. Kendi halimce bir websitesi yapmayı başardım ki zaten çokta zor değilmiş 🙂 Fakat bazı konularda bilgi almam gereken durumlar. Bunlarla ilgili destek ve yardımcı olacak hocalarımız var mı acaba? 

Örneğin;

1- Backup eklentisini satın alsam. Ve bunu farklı bir websitesini yaparken de kullanabilir miyim? Yoksa her websitesi için tek tek eklenti mi satınalmam gerekecek?

2- Tamamlamış olduğum xxx.com alan adlı bir websitesini yyyy.com alan adlı websitesine olduğu gibi taşıyabilir miyim? 

3- Faydalı eklentiler nelerdir ?

4- Sanırım her eklentiyi de kurmaman gerekecek ki geçen yardımcı olmaya çalışan birisinin eklentisini indirdim ve websitesi patladı... Allahtan yedek almıştım da hemen geri döndüm 🙂 

Bu ve benzeri konularda yardımlarınızı esirgemeyecek abilerimiz veya hocalarımız var mı? Şimdiden çok teşekkür ederim. 

Yasin K.

Gönderildi : 16/01/2023 17:55

(@aliuysal)
Gönderiler: 293
Üye

Merhaba,
Normalde her site için ayrı eklenti almanız lazım fakat bu başka domainlerde kullanımınızı kısıtlamaz, sadece güncelleme almanızı engelleyebilir.

Eklentiyi satın aldıktan sonra eklenti .zip dosyasını istediğiniz wordpress dağıtımına eklenti yükle diyerek yükleyebilirsiniz. Bazı eklentiler domain name kontrolü yapar ama birçoğu yapmaz.

Ayrıca bir backup eklentisi olmadan da siteleri taşıyabilirsin, ve oldukça basittir. 

Dosyaların yedeğini al, MYSQL veritabanının yedeğini al ve bunu yeni siteye at, config dosyasından yeni sql yolları ve şifre ayarlarını yap, yeni sitesinin veritabanında WP_Options tablosundaki domainleri yeni domain ile değiştir, bu işlemi yaptığında yeni sitenin adminine giriş yapabilirsin.

Bazı eklentiler domainleri db'ye ayrıca metalarda path olarak kayıt edebiliyor bunuda better search result eklentisini kurup eskidomain.com'ları yenidomain.com ile replace ederek düzeltebilirsin, böylece taşıman tamamlanmış olur. 

Dijital dönüşüm başlıyor...
RFID Sayım
WinFlow e-Fatura Onay Akış Süreç Yazılımı
Android El Terminali
Elektrikli Araç Şarj Yazılım Platformu
RFID Demirbaş
QrCode Api

Gönderildi : 16/01/2023 18:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Lütffen konu tekrarı yapmayın yanıt gelmesini bekleyin Ali hocam buraya detaylı yanıt vermiş diğerini siliyoruz.

Ayrıca WP hakkında webde çok fazla basic ve ileri düzey Eng ve TR kaynak var genel anlatım beklentisinden ziyade çözüm bulamadığınız sorunları paylaşırsanız daha etkin cevap alabilirsiniz malum uzmanların vakti kısıtlı görmeyebilirler. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/01/2023 18:27

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz ibrahim hocam zaten diğerini yanlış bölmeye açtığım için Hakan Hocamın düzeltmesi ile onu çözümle olarak düzenledim. Farklı bölmede açtığım içinde bunu tekrardan paylaştım ve Ali Beyde saolsun cevap dönmüş. İlgi ve alakanıza teşekkür ederim.

Gönderildi : 17/01/2023 08:58

(@yasinkaraman)
Estimable Member
Konu başlatıcı

@aliuysal Ali Hocam Merhaba,
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. 🙏

Gönderildi : 17/01/2023 09:30

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4317
Co-Helper

Diğer konuyu ben sildim ve bunu da taşıdım yani güncelleme isteseydiniz yapardık. Bu forumda artıklar oluşturmadan konuları uzun vadeli etkili tutmaya çalışıyoruz.
Yazmışken de değinelim. Meşhur satış sitelerine bakarsanız görürsünüz tümü için olmasa da 2 türlü theme ve plugin satışı var. Bir Ali hocamın anlattığı ucuz tekil kullanımlılar. Yöntemini ve negatifini paylaştı. 
Bir de çoklu kullanabilecekleriniz var fakat bütçenizi zorlayabilir ürüne göre değişir 100-300$ hatta lifetime olanları olabiliyor 1k $ fiyatlar olur. Bu işleri sürekli yapanlar bunlardan alıp kurdukları farklı sitelerde kullanabiliyorlar. Özetle wp kaynak derya bir ortam öğrenmesi çok kolay, sadece hosting tarafı bazı sorunlar yaşandığında uğraştırıyor yine çözümleri webden bulabiliyorsunuz. Zaman vermen gerekli bir de perf. sorunları için deneyim zamanla oluşur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/01/2023 15:04

Paylaş: