Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sunucu Tavsiyesi

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,411 Görüntüleme
(@batikanulu)
Gönderiler: 24
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merheba öncelikle,

Para akışı olacak bir web sitesi için öncelikle kendi imkanlarımız ile bir sunucu kurmak istiyoruz. Sanallaştırma üzerinde sadece centos ve ubuntu kurulu olacak ve kendi geliştirdiğimiz web uygulamasını tamamen yayına alacağız. Proje tutmasa bile tutması için hız önemli olacaktır o yüzden ilk etapta önemli sanırım fakat bütçemizde oldukça kısıtlı. Bu yüzden sunucu tavsiyesi isteyeceğim.  İşlemci olarak minimum ne seçmeliyim? 100mbit internet bağlantısı bize yeter olur mu?

Teşekkürler.

Gönderildi : 22/06/2021 12:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Gönderen: @BatikanUlu

Merheba öncelikle,

Para akışı olacak bir web sitesi için öncelikle kendi imkanlarımız ile bir sunucu kurmak istiyoruz. Sanallaştırma üzerinde sadece centos ve ubuntu kurulu olacak ve kendi geliştirdiğimiz web uygulamasını tamamen yayına alacağız. Proje tutmasa bile tutması için hız önemli olacaktır o yüzden ilk etapta önemli sanırım fakat bütçemizde oldukça kısıtlı. Bu yüzden sunucu tavsiyesi isteyeceğim.  İşlemci olarak minimum ne seçmeliyim? 100mbit internet bağlantısı bize yeter olur mu?

Teşekkürler.

Merhaba,

Bu gibi durumlar için aslında pek alternatif yok. Kiralık sunucu işine felan girmeyeceğinize göre DELL ve HP tarafında bir seçiminiz olmalı. Buradaki bütçe seçeceğiniz donanım içeriğini belirleyecektir.

HP tarafında GEN10 sunucu modelleri DELL tarafında ise PowerEdge modelleri işinizi görecektir.

https://buy.hpe.com/tr/tr/servers/c/15351?q=%3Arelevance%3Afacet_processortype%3AIntel&text=&textSearch=&pageSize=10&jumpid=ps_sznibe13af_aid-520042859&ef_id=EAIaIQobChMI6sD39IWr8QIVEtZ3Ch1MVQ2LEAAYASAAEgIs-_D_BwE:G:s&s_kwcid=AL!13472!3!511204033437!p!!g!!hp%20gen10!12651423817!120561687055

https://www.dell.com/tr/sletmeler/p/poweredge-rack-servers

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 22/06/2021 13:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Web çözümü için hiç maceraya girmeyin hazır cloud dedicated çözümlere bakın derim. En basitiyle deneyim seviyesiyle güvenliği sağlayamazsınız, güvenlik uygulanması bütçenizi çok daha fazla aşar.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2021 17:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Selamlar,

Ne yazık ki eş zamanlı kaç kullanıcı olacağı, sitenin ne kadar kaynak tüketeceği gibi matematiksel veriler olmadan size sunucu önermek çok mümkün değil. Bu verileri sizinde bilmiyor olmanız normal bu arada. Bunun için stress testi yapan şirketler veya ürünler var, ancak bütçe sınırlı diyorsanız zaten başarılı bir proje olması zor. Deneme yanılma ile ilerleyeceğiniz için aslında toplam maliyet artacak. Örnek bir cpu, ram aldınız ama yetmedi bu sefer sunucu ölü yatırım olabilir, benimde önerim kiralama modeli olmalı. Cloud yapısında bir sunucu kiralayıp testlere başlarsanız gelecek taleplere göre uzun vadede cloud ile ilerleyebilir ve proje tutmaz ise sunucuda elinizde kalmaz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/06/2021 22:57

Paylaş: