Forum

Mail sunucusu ve ip...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail sunucusu ve ip değişikliği sonrası

10 Yazılar
5 Üyeler
4 Likes
817 Görüntüleme
(@burakdonder)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba,

Daha önceden kullandığım exchange 2013 sunucusundan, bazı sebeplerden dolayı ip değişikliği ile zimbra sunucusuna geçmek durumunda kaldım, alan adıma ve 'mail.alanadı.com' adresime gerekli bütün kayıtları yaptım kayıtlarımda herhangi bir problem yok mail-tester adresinden 10/10 puan almaktayım, gönderilen maillerim gmail, yandex vb. posta kutularına problemsiz şekilde ulaşıyor ancak bazı bankaların (office 365 sunucuları sanırım)  sunucularına erişmesine rağmen (telnet kullanarak test edildi) karşı tarafın posta kutusuna maillerim düşmüyor, bazı bankaların ise ip bloklandığı için hiç ulaşmıyor. 3 hafta kadar süredir bekliyorum posta kutusu saygınlığından olabilir diye düşündüm ama maalesef aynı problem devam ediyor. ip aldığım firma ile görüştüm ip üzerinde herhangi bir blacklist söz konusu değil .Neden kaynaklanır farklı bir çözüm önerisi arıyorum.                Teşekkür ederim

Gönderildi : 07/07/2021 23:39

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

DNS kayıtlarınızı kontrol edin. SPF ve MX kayıtlarından olabilir. Karşı tarafta spf check, dmarc check gibi kontroller olabilir. Gönderen ip adresinizle SPF, MX kayıtlarınızdaki IP farklı ise spam'e düşüyor olabilirsiniz.

IP değişikliği sonrasında ISP'nizde reverse dns adresinizi güncellemediyseniz bunları da kontrol edin.

Mail headerınızı analiz ederek bunları kontrol edebilirsiniz. Örneğin gmaile mail atın. Orada gönderdiğiniz mailin yanındaki menüden "orjnali göster" i seçenerek spf tarafındaki ipnizi vs. görebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/mailin-spama-dusmesi-spf-ptr-dkim-dmarc/

Kolay gelsin

Gönderildi : 08/07/2021 11:59

(@burakdonder)
Active Member
Konu başlatıcı

@birolbenli cevabınız için teşekkür ederim 

Tekrar kontrol ettim ancak Rdns spf dkim dmarc kayıtlarımıza herhangi bir problem görünmüyor Google yandex gibi sunucularında header bilgisi kontrol edildi problem görülmedi birkaç banka maili ile problemsiz iletişim kurabiliyoruz üstelik 

Gönderildi : 08/07/2021 12:44

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

@burakdonder arada bir mail gateway kullanıyor ve giden mailler için tarama yapıyorsanız orayı kontrol edebilirsiniz. Genelde kontrol edildi denilen noktalarda gözden kaçan bir şeyler olabiliyor, dikkatli check etmek lazım.

Aklıma gelenler bunlar.

Gönderildi : 08/07/2021 12:54

(@burakdonder)
Active Member
Konu başlatıcı

@birolbenli gateway kullanmıyoruz, tekrar kontrol etmeme rağmen bir şey bulamadım ip değişikliği sonrası bazı sunucular blacklist almış olabilir diye tahmin ediyorum.

https://sender.office.com/Delist/DelistIP buradan kontrol ettim ip adresim blacklistte değil 365 tarafında.

bakalım aşama aşama baştan gideceğim gelişmeleri burada paylaşacağım.

tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 08/07/2021 14:41

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Bir de banka dediğiniz için eklemek lazım geçmişte başlatılan partnerliğiniz vs gibi şeyler varsa daha önce forced tls gibi bir yapılandırma size yapılmış olabilir. Zimbra da aynı gerekli yapıyı uygulamanız lazım. Bir de dönüşüm zamanı iletişiminiz devam ediyorsa sizi blacklist'e almış olabilirler bankalar sıkı denetim yapıyor ip block gibi birşeyler demişsiniz. Sıkı iletişim kanallarınız yoksa btlere ulaşmanız zor tabi.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/07/2021 16:43

(@burakdonder)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz cevabınız için teşekkür ederim aslında dediğiniz gibi tek tek arayıp ulaşmaya çalıştım 1 hafta boyunca ama çok zor gerçekten ulaşmak 

Gönderildi : 08/07/2021 19:07

(@serhatonyil)
Gönderiler: 93
Estimable Member

Gönderen: @burakdonder

@ibrahimyildiz cevabınız için teşekkür ederim aslında dediğiniz gibi tek tek arayıp ulaşmaya çalıştım 1 hafta boyunca ama çok zor gerçekten ulaşmak 

Eğer İbrahim hocamızın dediği gibi bir durum var ise bazı bankalar direkt olarak IP adresi de isteye biliyor. Bankalara dilekçe yazıp ilgili IP adresinin white liste alınması gerektiğini iletmeniz şart. 

PTR kaydını sorguladığınızda mevcut IP adresimi geliyor. Yoksa geçmişteki mi? Bunuda kontrol etmelisiniz. PTR kaydı check edildiğinde doğru DNS dönüşünü alıyor mu? Genellikle PTR kaydı ile ilgili yaşanan bir sorun gibi geliyor yaşadığınız problem. 

İyi çalışmalar... 

Gönderildi : 17/10/2022 15:14

(@burakdonder)
Active Member
Konu başlatıcı

@serhatonyil mevcut ip adresimiz çıkıyor ptr kaydı ama işte bazı bankalarda bilgi işlem departmanına ulaşmak mümkün değil, çok zor bir durum umarım kimse karşılaşmaz 😞

Gönderildi : 17/10/2022 15:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Tek konu PTR değil domain repütasyon kontrol sistemleri var, bu nedenle PTR dışında aslında genel olarak mail domain için repütasyon raporunuzda önemli. Bu konuda forumda pek çok kez bilgi paylaştık, ilgili linkler üzerinden kontrol yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 18/10/2022 11:39

Paylaş: