Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail sunucusu ve ip değişikliği sonrası

burak dönder
(@burakdonder)
Üye

merhaba,

Daha önceden kullandığım exchange 2013 sunucusundan, bazı sebeplerden dolayı ip değişikliği ile zimbra sunucusuna geçmek durumunda kaldım, alan adıma ve 'mail.alanadı.com' adresime gerekli bütün kayıtları yaptım kayıtlarımda herhangi bir problem yok mail-tester adresinden 10/10 puan almaktayım, gönderilen maillerim gmail, yandex vb. posta kutularına problemsiz şekilde ulaşıyor ancak bazı bankaların (office 365 sunucuları sanırım)  sunucularına erişmesine rağmen (telnet kullanarak test edildi) karşı tarafın posta kutusuna maillerim düşmüyor, bazı bankaların ise ip bloklandığı için hiç ulaşmıyor. 3 hafta kadar süredir bekliyorum posta kutusu saygınlığından olabilir diye düşündüm ama maalesef aynı problem devam ediyor. ip aldığım firma ile görüştüm ip üzerinde herhangi bir blacklist söz konusu değil .Neden kaynaklanır farklı bir çözüm önerisi arıyorum.                Teşekkür ederim

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 07/07/2021 23:39
Konu Etiketleri
Birol Benli
(@birolbenli)
Üye

DNS kayıtlarınızı kontrol edin. SPF ve MX kayıtlarından olabilir. Karşı tarafta spf check, dmarc check gibi kontroller olabilir. Gönderen ip adresinizle SPF, MX kayıtlarınızdaki IP farklı ise spam'e düşüyor olabilirsiniz.

IP değişikliği sonrasında ISP'nizde reverse dns adresinizi güncellemediyseniz bunları da kontrol edin.

Mail headerınızı analiz ederek bunları kontrol edebilirsiniz. Örneğin gmaile mail atın. Orada gönderdiğiniz mailin yanındaki menüden "orjnali göster" i seçenerek spf tarafındaki ipnizi vs. görebilirsiniz.

https://www.cozumpark.com/mailin-spama-dusmesi-spf-ptr-dkim-dmarc/

Kolay gelsin

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/07/2021 11:59
Hakan Uzuner beğendi
burak dönder
(@burakdonder)
Üye

@birolbenli cevabınız için teşekkür ederim 

Tekrar kontrol ettim ancak Rdns spf dkim dmarc kayıtlarımıza herhangi bir problem görünmüyor Google yandex gibi sunucularında header bilgisi kontrol edildi problem görülmedi birkaç banka maili ile problemsiz iletişim kurabiliyoruz üstelik 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/07/2021 12:44
Birol Benli
(@birolbenli)
Üye

@burakdonder arada bir mail gateway kullanıyor ve giden mailler için tarama yapıyorsanız orayı kontrol edebilirsiniz. Genelde kontrol edildi denilen noktalarda gözden kaçan bir şeyler olabiliyor, dikkatli check etmek lazım.

Aklıma gelenler bunlar.

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/07/2021 12:54
burak dönder
(@burakdonder)
Üye

@birolbenli gateway kullanmıyoruz, tekrar kontrol etmeme rağmen bir şey bulamadım ip değişikliği sonrası bazı sunucular blacklist almış olabilir diye tahmin ediyorum.

https://sender.office.com/Delist/DelistIP buradan kontrol ettim ip adresim blacklistte değil 365 tarafında.

bakalım aşama aşama baştan gideceğim gelişmeleri burada paylaşacağım.

tekrar teşekkür ederim.

 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/07/2021 14:41
ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Bir de banka dediğiniz için eklemek lazım geçmişte başlatılan partnerliğiniz vs gibi şeyler varsa daha önce forced tls gibi bir yapılandırma size yapılmış olabilir. Zimbra da aynı gerekli yapıyı uygulamanız lazım. Bir de dönüşüm zamanı iletişiminiz devam ediyorsa sizi blacklist'e almış olabilirler bankalar sıkı denetim yapıyor ip block gibi birşeyler demişsiniz. Sıkı iletişim kanallarınız yoksa btlere ulaşmanız zor tabi.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 08/07/2021 16:43
burak dönder beğendi
burak dönder
(@burakdonder)
Üye

@ibrahimyildiz cevabınız için teşekkür ederim aslında dediğiniz gibi tek tek arayıp ulaşmaya çalıştım 1 hafta boyunca ama çok zor gerçekten ulaşmak 

CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 08/07/2021 19:07
Paylaş: