Forum

Çoklu Wan ip adresi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Çoklu Wan ip adresi kullanımı

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
324 Görüntüleme
(@onursertli)
Gönderiler: 57
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba 
Evimde test amaçlı kullanmakta olduğum bir fiziksel bir serverim var
bunun içinde 5 adet farklı sanal sunucu çalışmakta 
ben bu sanalların her birini farklı wan ip adresi ile internete çıkarmak istiyorum 
Telekom a ait basit bir fiber hattım ve fortigate firewallım var 
Telekom bu tip hatlara çoklu ip tahsis etmiyor.
Böyle bir durumda insanlar nasıl bir çözüm yolu buluyor.
bir vpn ya da proxy hizmeti gibi bir çözüm ile mi ilerleyebilirim 
aklınıza gelen bir yol var mı ? 

Gönderildi : 05/08/2023 21:29

(@serkanates)
Gönderiler: 1281
Üye

Gönderen: @onursertli

Merhaba 

Merhaba;

ben bu sanalların her birini farklı wan ip adresi ile internete çıkarmak istiyorum 

Mevcut yapınızla bunu yapamazsınız. Neden böyle birşey yapmak istiyorsunuz?

bir vpn ya da proxy hizmeti gibi bir çözüm ile mi ilerleyebilirim 

Yapmak istediğiniz şey ile bu servislerin bir bağlantısı bulunmuyor.

Eğer 5 farklı sunucunuzda farklı farklı servisler çalışıyor ve siz de internetten bu sunucularınızdaki servislere erişim sağlamak istiyorsanız bunun için güvenlik duvarınızı (fortigate) yapılandırmalısınız. Örneğin 2 sunucuda da IIS çalışıyor diyelim (öntanımlı olarak hepsi 80 porttan hizmet versin). Fortigate üzerinde kurallar oluştururarak port yönlendirmesi ile sunucularınıza ayrı ayrı erişebilirsiniz.

Örneğin sunucu 1 için 8080, sunucu 2 için 8081 numaralı portu yapılandırdığımızı varsayalım. Dış ip miz (wan) 81.20.30.40 olsun. 81.20.30.40:8080 den gelen istekleri sunucu 1 in 80nci portuna, 81.20.30.40:8081 den gelen istekleri sunucu 2 nin 80nci portuna yönlendirirsiniz. Dışardan tek ip adresine farklı portlardan oluşturacağınız trafik, güvenlik duvarınızın arkasındaki farklı sistem / servislere yönlendirilebilir.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 05/08/2023 23:53

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

İllede farklı ip adresleri ile çıksın istiyorsanız, her ip için farklı hesap açıp forditden de hangi sunucu hangi wan ile çıksın istiyorsanız yöneldirme yapacaksınız bu size maliyetli olacaktır.

Ama tek ip ile farklı portlar ile sunucuları aynı ip üzerinden fakat farklı portlar üzerinden koşturabilirsiniz @serkanates hocanın dediği gibi,

Aklıma gelen iki yöntem bu.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 06/08/2023 11:05

(@onursertli)
Gönderiler: 57
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bir web platfomuna erişim için bu sanal sunucuları kullanıyoruz, platforma login olduğumuzda karşı taraf wan ip lerimiz kontrol ediliyor, aynı ip üzerinden erişimleri kabul edilmediği için her hesap için farklı bir sanal kurup farklı wan üzerinden erişmeye çalışıyoruz.

Dışarıdan erişim değil de internette gezinirken kullandığım wan ip adresinin farklı olması gerekiyor 

Çoklu ip alabilsem sorunu çözeceğim ama Telekom çoklu ip tahsisini metroeternet ve gshdsl tipi hatlarda veriyor sadece, diğer operatörler de sadece metroeternet te veriyor ve tahmin edileceği gibi fiyatlar da çok yüksek.

Gönderildi : 06/08/2023 15:22

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Normal değil mi? Kurumsal bir isteğiniz var ama bireysel altyapılar kullanıyorsunuz?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 06/08/2023 21:52

Paylaş: