Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Spam Sorunu

38 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,342 Görüntüleme
(@OrhanGuzel)
Gönderiler: 54
Trusted Member
Konu başlatıcı

Evet şimdi sayenzde sorunu çözdük mail server kurulu makinadan ipme baktığımda 88.249.10.164 görünüyor ama o makinada manuel olarak sabit ip ekli 16 lık sabit blok ip adresi aldık telekomdan normalde 88.248.78.82 görünmesi lazım sanırım değilmi acaba firewall konfigrasyonundanmı oldu

firewall ayarları resimlerdeki gibi

88.248.78.82 olan ipyi mail sunucuya nasıl verebilirim bu ip sabit firewall kurulu olmadan önce bu ip görünüyordu

Gönderildi : 29/03/2008 20:32

(@savasdemir)
Gönderiler: 1870
Illustrious Member

Bunun için one to one nat yapmanız gerekmekte.
örnek resim  bu resimdeki gibi yapabilirsiniz.Yalnız resimde tüm trafik 2. ip ye yonlenmiş durumda.siz sadece 25 portunu yonelndirin.Sonra mail server için sadece içerden dışarı kural yazınız.dışardan içeri one to one natı unutmayınız ve mail serverda ip sorgulaması yapınca 88.248.78.82 nolu ip adresinizi görebileceksiniz.Buda spamlere girmenize etkendir görüldüğü üzere.
selamlar

Gönderildi : 29/03/2008 23:03

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler deneyip buraya eklerim sonucu çok saolun

Gönderildi : 30/03/2008 02:58

(@savasdemir)
Illustrious Member

Teşekkürler deneyip buraya eklerim sonucu çok saolun

Merhaba
Konu ile ilgili makalemiz yayınlanacak Hakan Bey çalışmaları yapıyor
Bilginize

Gönderildi : 30/03/2008 21:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Orhan bey bende mailenable kullanıyorum tam olarak savaş beyin çözümlerini denedikten sonra tekrar kontrol edelim.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2008 23:46

(@savasdemir)
Illustrious Member

merhaba
Hakan Bey ilgili makaleyi yayınladı
aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.
selamlar
http://cozumpark.com/blogs/fortigate/archive/2008/03/30/fortinet-fortigate-le-one-to-one-nat-nas-l-yap-l-r.aspx

Gönderildi : 31/03/2008 01:55

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkür ederim hepsini okuyp deniyorum nasıl teşekkür edeceğimi bilemiyorum yardımız için saolun

Gönderildi : 31/03/2008 02:29

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

dediklerinizi yaptım şu anda server benim verdiğim ip yi aldı 88.248.78.82 ama şimdi hotmaile hiç gitmiyor ne inboxda nede junk da 😀

ters dns kontolünde ip Your reverse (PTR) record:
82.78.248.88.in-addr.arpa ->  mail.ekimonline.com
You have reverse (PTR) records for all your IPs, that is a good thing.

şeklinde çıkıyor sondan başa gelmiş ama doğrumu ?

birde makalenizde nat özelliğini kapatmak gerekiyormu ben natı kapattıktan sonra makinalar benim verdiğim ipyi aldı

natı açınca hotmialde ve diğerlerinde spam olarak gidiyor kapatınca hotmaile hiç gitmiyor diğerlerinde ise inboxda

Gönderildi : 03/04/2008 20:33

(@savasdemir)
Illustrious Member

merhaba;
one to one nat yapacaksanız evet port forwardingi kaldırın virtual ip de yapmış olduğunuz tanımdan
daha sonra içeriden dışarı mail_Server_ip diye bir kural olmalı ve en üstte olmalı

Banner:     mail.ekimonline.com ESMTP MailEnable Service, Version: 1.95-- ready at 04/04/08 00:05:27 [250 ms]
Connect Time:     0.266 seconds - Good
Transaction Time:     1.797 seconds - Good
Relay Check:     OK - This server is not an open relay.
Rev DNS Check:     OK - 88.248.78.82 resolves to mail.ekimonline.com

Şu an herşey ok.One to One nat okey ise sıra yapmanız gereken hotmail ile yazışmak
hotmailden size dönen mesajı okursanız çözümü göreceksiniz
Selamlar

Gönderildi : 04/04/2008 03:08

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

makalenizdeki göndermiş olduğunuz maildeki herşeyi aynen yaptım One to One nat dediğiniz olayı yapınca serverı internete girmiyor mailler siteler hiçbirşey çalışmıyor size özel mesaj attım bakarsanız sevinirim.

Gönderildi : 04/04/2008 05:11

(@savasdemir)
Illustrious Member

makalenizdeki göndermiş olduğunuz maildeki herşeyi aynen yaptım One to One nat dediğiniz olayı yapınca serverı internete girmiyor mailler siteler hiçbirşey çalışmıyor size özel mesaj attım bakarsanız sevinirim.

Orhan Bey Merhaba
Bu gün bağlanıp istediklerinizi yaptım.Yücel bey konuyu ilettimi size
Selamlar

Gönderildi : 05/04/2008 00:21

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim aynı gün gördüm ama bende aynı şekilde yapmıştım ve tüm sistem durmuştu server internete girmiyordu, mailler, siteler ftp herşey şimdide aynısı oldu bende almış olduğum yedeği geri yükledim 🙂 demekki one to one nat bizde olmuyor 😀 yinede ilginiz için çok saolun

Gönderildi : 07/04/2008 07:19

(@savasdemir)
Illustrious Member

Orhan Bey olmaması mümkün değil.Ben one to one natı yaptığımda internet çalışıyordu uzak masa üstü ile bağlıydım.Ama gördüğüm sizdeki sıkıntı mail enable ve pleks uygumalarıda aynı server üzerinde .Mail enableden ayarı bildiğim için yaptım.Plekse dokunmamın sebebi bilmiyor olmam.Bilmediğim bir şeye karışmam.ize önerim ip bloğunuzda mail sunucunuz ile web sunucularınızı ayırın.Yarın öbürgün başınız çok ağrıyacak bu iç dış ip eşlememenizden sebeb.Burdaki talihsizliğiniz cihazı kuran arkadaş başta bunu yapsa idi sizde sistemi ona göre entegre etse idiniz sıkıntınız olmayacaktı.Bilmiyorki yapmamış ama denilecek tek şey bu.Dmz de biçimlendirilmiş bloğu farklı verse yine sorun yok.

Selamlar 

Gönderildi : 07/04/2008 16:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Plesk konusunda destek olabilirim ?

sıkıntı tam olarak nedir ? 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/04/2008 00:59

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sanırım sorun plesk panel ile mailenable aynı sunucuda çalışıyor olması galiba pleski kurunca otomatik mailenablede kuruluyor, ayırmak içinde plesk expand lazım onu alacağım mail sunucu ile hostları komple ayıracağım.

Savaş beye tekrar çok teşekkür ediyorum ama ayarlar değişince ftp mail host internet hepsi durdu valla birde sanırım siz internal dan oluşturmuşsunuz bizde internaldan hiçbirşey bağlı değil dmz1den bağlı server, bu arada kurulumuda çözüm de Sinan bey yapmıştı ben kendisine sormuştum ipleri nasıl verebilirim diye natı kaldır dedi kaldırdım makina benim verdiğim ipyi aldı ama bu kezde mail göndermez olmuştu tekrar natı açtım bukez junk da olsa mailler gitti

durumu anlatabilmişimdir umarım 🙂

ben şimdi maille sunucusunu ayırıca diğer sunucuda mailenablede kalan mail hesaplarını yeni sunucudaki mailenableye taşıyablecekmiyim ve bu plesk expandı web sunucuyamı kuracağım yoksa mail sunucusunamı ?

Not : Bu konuya aboneyim ama cevap yazılınca mail gelmiyor bana

Gönderildi : 10/04/2008 03:55

(@savasdemir)
Illustrious Member

Merhaba ayarlar değişince ftp durabilir mail hosting durmadı ama sizden arkadaş bana mail attı.Bende kendisine mesaj attım ve mesajımı aldı reply yaptı.Dmz de reel ip kullanacağınıza internaldada kullanabilirdiniz.Amacım dmz networkünde sorun olmadan mail serverınıza one to one nat yapmaktı ve bu oldu.Bu yüzden internalda kullandım.Yapınız yanlış kurulmuş.Kol kırık ise yamuk tutmuş ise yamuk kalmak zorunda değil dimi.Bunu düzeltmek için biraz cefa çekmeniz gerekiyordu.Ben sizde olan yapıya göre değil olması gerekene göre yapmıştım.Dünya kadar müşterim kullanıyor ve sorun yaşamıyoruz.Emin olun sizde diğer düzeltmeleri yaptıktan sonra yaşamayacaktınız .Konunun sonuna gelelim 🙂 one to one nat çalışıyor.Ama size yaramıyor.Hosting yapan bir yer için çok önemli bir eksik şu an sizin için.Yardım isterseniz yine yardımcı oluruz.

saygılarımla 

Gönderildi : 10/04/2008 21:55

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

plesk expan herhangi bir sunucu üzerinde olabilir ama tercihen web server da olmasıdır.

mail enabledeki postaları ve hesapları tabiki taşıyabilirsiniz.

Gönderildi : 10/04/2008 23:29

(@OrhanGuzel)
Trusted Member
Konu başlatıcı

savaş bey beni sakın yanlış anlamayın size yardımarınızdan dolayı çok teşekkür ederim evet başta bizim firewall ayarlarımızın yanlış yapılması sorun teşkil ediyor cefasını çekmeye hazırım ama şuanda nereden başlayıp nasıl bitireceğimi bilmiyorum aklımdan geçense ankara çözme gidip sinan beye durumu aktarmak ve oradan bu ayarları sizin dediğiniz şeklinde değiştirtmek.

Ankara'ya gideceğim zaman ben çözmdeki Sinana beye neler söylememe lazım one to nat olayını yapacak değilmi sadece başka yapması gerekenelr varsa sizin gördüğünüz onları söyleyeyim sonradan tekrar uğraşmayalaım

Gönderildi : 11/04/2008 17:03

(@savasdemir)
Illustrious Member

Olması gereken
İnternete giriş ipniz ile internetten size gelinen ip adresinin aynı olması.
selamlar

Gönderildi : 14/04/2008 01:17

Sayfa 2 / 2
Paylaş: