Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

domain yönlendirme

4 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
518 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

bir sistem kurguluyoruz. bir domain var bunu statik bir ip ye yönlendireceğiz. dışarıdan bu domaine gelen istekler bu ip adresine yönlenecek . yölendirme yaptığımız yerdeki sunucuda bir sorun yada internet gittiğinde uzak lokasyondaki disaster sistem devreye girecek .

domain yönlendirmeyi disaster merkezindeki sunucuya nasıl yönlendiriceğiz. Bunun için ne gibi operasyon yada hizmet almamız gerekiyor. domaninin yönlendirildiği kontrol panelinden 1. ip'de sorun olduğunda otomatik 2. ip ye yönel yada yapılmıyorsa 1. gittiğinde manuel ikinciyimi yazıyoruz. senaryoları hakkında detaylı bilgi yazabilirmisiniz

Gönderildi : 04/11/2013 18:13

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Siz bu sistemi nerede kurgulayacaksınız? Kendi lokaliniz üzerinde mi ?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/11/2013 01:41

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Bu işlemi profesyonel olarak yapmak isterseniz load balancer ürünü kullanmanızda fayda var. Burada çeşitli senaryolar bulunuyor aktif aktif çalışabilir, aktif pasif çalışabilir.daha amatör olan yöntem ise dns üzerine aynı domain için iki farklı ip yazabilirsiniz. 

Gönderildi : 06/11/2013 12:22

(@okanozbey)
Gönderiler: 1308
Okan ÖZBEY

Bu tarz bir işlem için dns failover hizmeti veren firmalar var bundan faydalanabilirsiniz yada yukarıda ki arkadaşın bahsettiği gibi Load Balancer kullanabilirsiniz fakat DNS üzerindeki Round Robin ile bu işi çözebilmeniz için iki sunucununda aynı anda aktif çalışması lazım yani bir nevi Load balance amaçlı kurulmuş bir ortamınızın olması lazım fakat siz felaket anında ikinci sunucu devreye girmesini istiyor iseniz round robin işinizi görmeyecektir. 

Bu tur bir işlem icin bir çok senaryo geliştirilebilir.

www.okanozbey.com

Gönderildi : 13/11/2013 23:58

Paylaş: