Forum

Plesk kurdum fakat ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Plesk kurdum fakat default plesk sayfası açılıyor

16 Yazılar
3 Üyeler
0 Reactions
4,488 Görüntüleme
(@tolgasavas)
Gönderiler: 43
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşalar;

ben evdeki bilgisayarıma plesk 9.0 kurdum ve İnşallah kendi sitemi kendim host etmek istiyorum. 🙂
Fakat benim bir problemim var.
Öncelikle yaptıklarımı söylüyeyim.
Plesk kurulumundan önce;
Qos kurdum.
DNS kurdum.
ISS kurdum
Mailenable kurdum..
tcp/ip ayarlarında ip adresim
yere ağ ip ayarlarım..
ip : 192.168.2.18
ağ mask : 255.255.255.0
ağ geçidi :192.168.2.1
bunlara bir tane daha ip ekledim.
88.249.120.146
modem nat ayarlarımdan 53,21,23,80,25,587,110,8443,220,143 portlarını açtım .
Plesk kurulumuna geçtim.
custom > mailenable iptal edip kurdum 🙂
kendi yukledim mailenable versiyonunu gordu..
pleski localhost:8443 ile ggiriş yaptım ve shared kısmına 88.249.120.146 yı geçirdim. ve devam etim.
websitem.biz adresimi 88.246.120.146 ya kurdum ve index sayfamı attım. 🙂
----------------------------
Bu yukarıdakilerden sonra localde websitem.biz dediğimde site açılıyor.Fakat bu proxy sitelerinden baktığımda veya site screenshot çeken sitelerden baktığımda plesk default sayfası çıkıyor fakat intodns.com/websitem.biz adresinden baktığımda hiçbir sorunum yok gözüküyor.
Yani dışardan giren kişi benim pleskin kapısına kadar geliyor fakat web sitesini göremiyor.Default plesk sayfası görüyor.
Ben Siteyi silip bu sefer 192.168.2.18 olan yerel ip adresine yüklediğim zaman ise site dışardan kullanıcılara açılıyor fakat ben localden giriş yapamıyorum.localde default plesk panel diyor. yani tersine dönüyor.
Bu sorunu nasıl yenebilirim ve yayına başlayabilirim. 🙂
Şimdiden Herkese teşekkür ediyorum.. 

Gönderildi : 09/05/2012 15:31

(@davuteren)
Gönderiler: 1584
Noble Member

Plesk kurulumu hakkında pek fikrim yok fakat bildiklerimi sana söyliyeyim. öncelikle

bunlara bir tane daha ip ekledim.
88.249.120.146 demişsin, eklemene gerek yok. onu kaldırabilirsin. DNS in 192.168.1.18 olacak yani DNS servisini kurduğun server. sonrasında bu dns üzerinde bir A kaydı oluşturmalısın www gibi fakat bunun öncesinde bir domain adı olmalı dns üzerinde, örnegin cozumpark.com gibi bu domainin altında bahsettiğim www kaydını oluşturursan problemin düzelicektir.
88.249.120.146'ya gelen 80 isteklerini 192.168.1.18 e yönlendir diye. modem üzerinden buraya nat oluşturmalısın

Gönderildi : 09/05/2012 16:54

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.

88.249.120.146 yı kaldırıp tek yerel ip yi bıraktığımda ve domaini bu ip ye eklediğimde localden siteye gir dediğimde bu sefer default plesk geliyor dışardan site açılıyor ama localden giremiyorum. birde intonds.com/siteadi.com yazdığımda 192.168.2.18 i gösteriyor bana bazı kesimlerde hata veriyor.mx kaydı vs..lerde.

mesela 192.168.2.18 üzerine siteyi kurduğumda;

Localde  web sitesi ana sayfası ve webmail sayfası default plesk diyor. ve ftp ye localde girmiyor (dış ip üzerinden girmiyor 192.168.2.18 yazıp k.adı ve şifre ile bağlanıyor.).

Dışardan bağlanıldığında ise site açılıyor.webmaile ve ftpye bağlanıyor.fakat intodns.com/cozumpark.com dediğimde mx ayarları vs.. birkaç yerde hatalar veriyor. ve bir kaç kaydı 192.168.2.18 olarak oluşturmuş gözüküyor.

ama 88.249.120.146 üzerine siteyi kurduğumda; 

yukarıda belirttiklerimin tam tersi oluyor yani.

localde site açılıyor ftp ye bağlanıyor webmaile giriyor. Hatta (gmail hesabına) mail gönderdim gönderiyor fakat almıyor. dış ip üzerinden ftp de çalışıyor.

Dışardan bağlandığında ise default plesk sayfası geliyor.webmailde de plesk default sayfası geliyor. intodns.com/cozumpark.com dediğimde sıfır hata çıkıyor. 🙂

sanki dediğiniz gibi tek ip yapsam olacak bu iş 🙂 ama 192.168 değilde 88.249 olarak ayarlayabilirsem..sanırım buda imkansız gibi (bu konu ile ilgili tam bilgim yok sadece okuduğum makale ve yorumlara dayanarak söylüyorum) ip bu şekilde yapınca modemle bağlantı gidiyor vs.. modem ayarlarından ağ geçidini vs.. ayarladığımda bu sefer net gidiyor. vs.. gibi sorunlar.

Velasıl Kelam sorunu malesef çözemedim. 

Gönderildi : 09/05/2012 17:10

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Şimdi yeni birşey denedim.

Önce domaini sildim. 

dediğiniz gibi sadece 192.168.2.18i bıraktım.

Plesk Dns settingsten <ip> yazan yerleri 88.249.120.146 olarak sabitledim.domaini 192.168.2.18e yukledim.

önce domain dnslerini 192... olarak görüyordu domainin dnslerine girip restore defaults dan tamam dedim 88.249.. dondurdum.

---------------------------------------------------

şimdi intodns den sorun gozukmuyor. dışardan site çalışıyor.

fakat localde site adresine girince modem sayfası açılıyor 🙂 domaini gormuyor dolayısıyla ftp vs.. localde çalışmıyor. arkadaşlar bu sorunu hallettik mi sanırım artık tamamdır. 🙂

şimdiden teşekkür ediyorum. 

Gönderildi : 09/05/2012 18:55

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

son durum arkadaşlar herşey tamam. dışardan denediğimde mail alıyor gönderiyor ftp ye giriyor sitede çalışıyor.

tek sorunum localde siteye girilmiyor modem sayfası geliyor. 🙂 bunu atlatabilirsem localdede site, webmail ve ftp si üzerinde işlem yapılabilirse bu iş tamamdır.

modemin arayüz portunu değiştireyim dedim (80) ama airties rt205 modem kullanıyorum.öyle bir seçenek veya bölüm yok modemde..

Şimdiden teşekkürler.. 

Gönderildi : 09/05/2012 22:20

(@davuteren)
Noble Member

localde dc üzerinde http://localhost/cozumpark.com yazdığında bir sayfa açılmıyor mu?

modemin arayüz portunu değiştirmeye çalışmana gerek yok, değiştiremezsin. eğer modem üzerinden nat işlemi yapmalısın. 88.xx.xxx ip sine gelen istekleri 192.168.1.x e gidecek şekilde. dışarıdan bağlandığında normal bağlanır. birde şunu deneyebilirsin. dns üzerinde primery zone oluştur ve domain adını cozumpark.com ver. oluşturduktan sonra içine bir A kaydı aç ve 192.168.1.x ver. IIS ya da Plesk üzerinde de bir ayar olmalı domain adına göre yönlendirme. çünkü düşünsene senin tek bir ip adresin var ve belki 100 tane domain adı aynı ip üzerinden bağlanıyor nasıl çözücek!! bu yüzden isme göre çözüm yapması gerekir. Plesk de de öyle bir ayar vardır muhtemelen. bi kontrol et

Gönderildi : 10/05/2012 02:55

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

hocam localhost/cozumpark.com dediğimizde sayfa gelmiyor.sayfa goruntulenemiyor hatası veriyor.

nat işlemi yapılı şuan dışardaki bir kullanıcı siteye girebiliyor ftp veya mail hizmetlerini sorunsuz kullanabiliyor.

geriye kalan işlemleride plesk oto. ayarlıyormuş. Birde şu var mesela 2. bir domaini de ekledim her 2 domaini de dışardan açabiliyorum sorunsuz bir şekilde.Yani bu demek oluyor ki domain adına göre çözümleme işlemini gerçekleştirebiliyor.

Tek sorun dediğim gibi malesef localden hiçbir işlem yapılmıyor.localden örn. https://localhost:8443 dediğimde plesk admin panel geliyor.ama domain adı girdiğimde direk modem sayfasını açıyor.

Loopback araştırdım biraz(konuyu tam bilmiyorum) microsoft loopback yukledim. ip olarak 88.249... lu dış ip yi verdim. bu sefer cozumpark.com a giriş yaptığımda default plesk geliyor 🙂 kaldırdım bende.

(denediklerimi yazıyorum veya araştırarak bulduklarımı yazıyorum ki konu ile ilgili acaba bir ışık olur mu diye. 🙂 yanlış anlamayın lütfen.. )

Sorun yine aynı şekilde devam.. 

Gönderildi : 10/05/2012 20:01

(@davuteren)
Noble Member

DNS in resmini çekerek burada paylaşabilirmisin?

Gönderildi : 11/05/2012 00:15

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

hocam localhost/cozumpark.com dediğimizde sayfa gelmiyor.sayfa goruntulenemiyor hatası veriyor.

nat işlemi yapılı şuan dışardaki bir kullanıcı siteye girebiliyor ftp veya mail hizmetlerini sorunsuz kullanabiliyor.

geriye kalan işlemleride plesk oto. ayarlıyormuş. Birde şu var mesela 2. bir domaini de ekledim her 2 domaini de dışardan açabiliyorum sorunsuz bir şekilde.Yani bu demek oluyor ki domain adına göre çözümleme işlemini gerçekleştirebiliyor.

Tek sorun dediğim gibi malesef localden hiçbir işlem yapılmıyor.localden örn. https://localhost:8443 dediğimde plesk admin panel geliyor.ama domain adı girdiğimde direk modem sayfasını açıyor.

Loopback araştırdım biraz(konuyu tam bilmiyorum) microsoft loopback yukledim. ip olarak 88.249... lu dış ip yi verdim. bu sefer cozumpark.com a giriş yaptığımda default plesk geliyor 🙂 kaldırdım bende.

(denediklerimi yazıyorum veya araştırarak bulduklarımı yazıyorum ki konu ile ilgili acaba bir ışık olur mu diye. 🙂 yanlış anlamayın lütfen.. )

Sorun yine aynı şekilde devam.. 

Merhaba

Localinizden erişmeye çalıştığınızda ping komutu için hangi ip adresinden yanıt dönüyor.

Gönderildi : 11/05/2012 17:30

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

192.168.2.18 olarak donuş yapıyor.

Gönderildi : 11/05/2012 19:48

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

sorunum hala devam ediyor ama cevap yok mu kimseden 🙁

Gönderildi : 15/05/2012 13:51

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Bu ip adresi ile ilgili bir header kaydı açmanız gerekiyor. Ondan sonra açılacaktır

Gönderildi : 16/05/2012 12:52

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2008/04/02/_31013101_s-de-birden-fazla-ssl-li-web-sitesi-yay-nlama.aspx

konusunda host header girme gibi bir bolum buldum buna  gore ayarlar zaten var ama..

mesela

ip adresi tcp host head...

192.168.2.18  80 cozumparkcom

192.168.2.18  80 www.cozumparkcom 

gibi 2 kayıt var tüm domainlerde. ama yinede localde server + 3 pc var. hepsindede siteye gireye çalıştığımızda modem arayüzü geliyor

Gönderildi : 18/05/2012 15:04

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

Host dosyanıza  bununla ilgili kayıt girerek test edermisiniz?

Gönderildi : 23/05/2012 12:19

(@tolgasavas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

o zaman açılıyor 🙂
host dosyasına şuan tüm domainleri ekledim o şekilde görebiliyorum başka türlü göremiyorum.

ama ugrastırıyor.net çözüm bulamadım. 

Gönderildi : 31/05/2012 17:18

(@ozgurmazlum)
Illustrious Member

O zaman dns kayıtlarında bir sorun olmalı. DNS üzerindeki kayıtlarınızı kontrol etmenizde fayda var.

Gönderildi : 01/06/2012 13:25

Paylaş: