Forum

Name Server ns kayı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Name Server ns kayıtları

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
4,950 Görüntüleme
(@farukcakir)
Gönderiler: 104
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar bana biri bu ns kayıtlarını anlatabilirmi.Şimdi sorunum şudurki ben sadecehosting firmasından xxxx.com aldım bu xxx.com domain aldıgım yerden ns1.xxx.com , ns2.xxx.com olarak modemimin dış ipsini yazarak kendi domainim ns kayıtlarını oluşturdum.

Dns sunucumda  ise  ns1 için 192.168.10.2 , ns2 için ise 192.168.10.2 ip lerini girdim www ,  a kaydı , mail , gibi kayıtları açtım.Modemimden ise dns 53 nolu portu 192.168.10.2 yönlendirdim.Buraya kadar yanlışım varsa düzeltin.

Ben kendi sunucumda tutmak istiyorum domainleri yani kendi nameserverimda , dns imde.İkinci bir domainim daha var bu domainde yyy.com bu yyy.com un ns kayıtlarınıda ns1.xxx.com , ns2.xxx.com olarak yapmak ıstıyorum bunuda yıne domain adını aldıgım yerden modemimin dış ip sını yazarak ve ns leri degıtırerek web sunucumda barındırmak ıstıyorum. Neyı yanılıs yapıyorum kı

Error Mismatched NS records WARNING: One or more of your nameservers did not return any of your NS records.
Error DNS servers responded ERROR: One or more of your nameservers did not respond:
The ones that did not respond are:

81.xx.xx.xxx

Pass Name of nameservers are valid OK. The nameservers reported by the parent send out nothing as shown above. I can't check nothing so it's a green!
Error Multiple Nameservers ERROR: Looks like you have less than 2 nameservers.
According to RFC2182 section 5 you must have at least 3 nameservers,
and no more than 7. Having 2 nameservers is also ok by me.
Pass Nameservers are lame OK. All the nameservers listed at the parent servers answer authoritatively for your domain.
Pass Missing nameservers reported by parent OK. All NS records are the same at the parent and at your nameservers.
Error Missing nameservers reported by your nameservers

You should already know that your NS records at your nameservers are missing, so here it is again:

ns1.xxx.com  ns2.xxx.com

Hatasını alıyorum.yardım lütfen.Birde dns de xxx.com kaydı açarken ilk önce default olarak makinaadı.com diye bir zone olusuyor burda kı nsleride degıstırmem gereklımı.Makale okudum ama bu nameserver ile ilgili pek bır sey yoktu.

Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Gönderildi : 30/04/2012 19:35

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Öncelikle domaini aldığınız firmadan 2 tane name server oluşturmanız gerekiyor.

ÖRN:
ozgurmazlum.com domini için ns1.ozgurmazlum.com ns2.ozgurmazlum.com
oluşturuyoruz. Bunlarada modemimizin internete çıkış yapan ip adresini
yazıyoruz.

85.107.188.50 olsun 

Sonra domain aldığımız firmadan ns1.ozgurmazlum.com ns2.ozgurmazlum.com için 85.107.188.50 IP adresini ranımlıyoruz.

Lokalimizdeki DNS sunucunumuzda oluşturduğumuz DNS zone kaydına www mail vs için bu ip adresini yazıyoruz. Dışarıdan gelen sorguların local IP adresinizi görmemesi gerekli.

Doğru DNS kayıdı için name serverlarınızı Zone içindede  ns kaydı oluşturmanız gerekmektedir.

Modeminizde isede dış ip adersinize gelen isteklerin lokalinizdeki hangi sunucuya gideceğini belirtmeniz gerekmektedir.

Gönderildi : 01/05/2012 00:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Faruk bey merhaba,

bu konuda ben dahil pek çok uzman çok kez name server ve hosting tutma konulu paylaşıımar yaptı. Arama yapmanızı tavsiye ediyorum.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/05/2012 00:33

(@farukcakir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Özgür bey ve Hakan bey cevaplarınız için çok teşekkürederim.Hakan hocam epey bir arama yaptım bu konuda ama kafama takılan sadece bir nokta var.Oda Özgür beyin dediği gibi tüm bu adımları yapmama ragmen neden olmadığı ben sadecehosting firmasından domain adımı aldım dns kayıtlarına girdim ve orda yazan ns1.sadecehosting.com ve ns2.sadecehosting.com değiştirdim tabi bunu şu şekilde yaptım altdns oluştur dedim ve ordan ns1.farukcakir.com , ns2.farukcakir.com nameserverlarını oluşturarak modemimin dış ip adresini yazdım 85.99.42.111 gibi.Ardından kendi dns makinam üzerinde ns1.farukcakir.com ve ns2 farukcakir.com ns lerini oluşturarak yine modemimin dış ip adresini ve www gibi kayıtlarıda açarak yine modemimin dış ip adreslerini yazdım.Şimdi şunu doğru anladımmı acaba yardım ederseniz sevinirim ben nerden domain alırsam alayım bu goddy de olsa markumda olsa ve sadecehostingde olsa ben oralardan aldıgım domain adları için ns1.farukcakir.com ve ns2.farukcakir.com kullanabilirim değilmi ?domain aldıgım firmanın yonetım panelinden sadece ns1 ve ns2 degıstırmem yeterlı olucak ve kendı dns makinam uzerınde a host kaydı yanı ns1 ve ns2 kayıtları ve www gibi kayıtları modemimin dış ipsini yazmam yeterlı olacaktır.

Bunların hepsi sizin uzmanlıgınıza gore tamam ise şunu sormak ısterım ben domain aldıgım fırmadan kendi name servlerı olusturmam ıcın sadece ve sadece ns1.farukcakir.com ve ns2.farukcakir.com için kendi modem dış ip 85.xxx.yy.zzz yazmam yeterlı olacakmıdır baska bir işlem yapmama gerek varmıdır bundan sonrası artık benım kendi makinamda olusturacagım a host kayıtları ve www gibi kayıtlara kalmıştır degılmı.

Saygılarımla şimdiden yardımlarınız ıcın tesekkurler.

Gönderildi : 01/05/2012 14:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Faruk bey benim paylaştığım linki incelediniz mi ? Orada sorunuzun cevabı var.

Yanlış anlamayın inatla cevap yazmıyor değilim ama insanlar sürekli bunu yapıyor, bizim zamanımız çok değerli, yine sizler için yeni konuları öğrenmeli ve paylaşmalıyız ama insanlar sürekli paylaştığımız konularda hep aynı soruları soruyorlar, arama yapın diyoruz o bile zor geliyor aradık yok diyorlar.

Benim cevabımdaki linkte sizin yaptığınız eksiklik yazıyor, siz kafanıza göre NS olamazsınız, alan adını aldığınız yere ns olmak istediğinizi mail yolu ile veya panel üzerinden belirtmeniz gerekli AMA her panel bir birinden farklı kimi panel buna izin verirken ( godaddy ) kimi vermez, bunu alan adını aldığınız yer ile konuşalı ve teyid etmelisiniz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/05/2012 13:49

(@farukcakir)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Ok tamamdır Hakan hocam ben linki es geçmişim.Çok ama çok haklısınız.Size ve ekibe teşekkür ederim.

Gönderildi : 02/05/2012 18:30

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Anlayışınız için ben teşekkür ediyorum.

iyi çalışmalar.

Gönderildi : 02/05/2012 19:14

Paylaş: