Forum

sınırsız disk ve tr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

sınırsız disk ve trafik

11 Yazılar
9 Üyeler
0 Likes
672 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

bazı firmalarda sınırsız disk ve trafik hizmeti var bunların esprisi nedir.

Gönderildi : 30/04/2012 19:19

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Sitenizde tutabileceğiniz dosya boyutu ve sitenizin ziyaretçi trafiğinde sınırsız eirşim limiti kastediliyor olmalı.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 30/04/2012 19:26

(@Anonim)
Konu başlatıcı

böyle firmalara güvenilirmi onu demek istedim

Gönderildi : 01/05/2012 00:51

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Referanslarıa v.s. göz atın. Genelde 3-4 büyük firma sayar herkes sektörde ama çokta adı olmayan bir hosting ile çalışıyorum 7 yıldır sorun yaşamadım.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 01/05/2012 01:16

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

Sınırsız diye bir olay yok aslında fiziksel disk yapısının size yansıması sınırsız. Siz şartları biraz zorlayın bakalım orada gerçekten sınırsız yer var mı 🙂

Hotmail, Gmail, Yahoo Mail gibi hizmet sağlayıcılarda kullanıcı başına 25 GB alan veriyor ... Milyonlarca kullanıcı x 25 GB diye hesap ederseniz devasa bir disk alanı v.s. gerekiyor. Aslında bu herkesin 25 GB doldurabileceği bir alan olmadığı varsayımından ibarettir.

Gönderildi : 01/05/2012 12:54

(@MusabYardim)
Gönderiler: 67
Trusted Member

Bu konuda hizmeti satın alacağınız firmanın hizmet sözleşmesini dikkatli incelemenizde fayda var. Genelde bu tarz sınırsız hizmet veren firmalar hizmet sözleşmelerinde sizi sınırsız kullanamayacak şekilde kısıtlamış olabilirler.

Örnek olarak ftp alanınızda web materyali haricinde bir veri bulunduramazsınız gibi. Video veya ses dosyalarına izin verilmediği müddetçe sınırsız bir alanada ihtiyaç duyulacağını da sanmıyorum açıkçası.

Gönderildi : 01/05/2012 13:33

(@Anonim)

yerli firmalarda böyle bir şey görmedim. (olanda reseller vs dir)

yabancı firmalarda zaten devasa firmalar. bu yüzden gerçek anlamda sınırsız kullanım olmadığı için satılıyor.

Bende Türkiyede yaşadığım sorunlardan ve teknik destekteki yetersizlikten dolayı yurtdışına gittim. gittim gideli hiç başım ağrımadı. 

Gönderildi : 01/05/2012 20:53

(@SerdarCakar)
Gönderiler: 95
Estimable Member

Rafet hocanın dediği gibi, Sınırsız diye bir şey yoktur. Sözleşmenize baktığınızda şu ibareyi göreceksiniz; Sunucunun Fizikler kaynaklarının %25 (firmaya göre değişebilir) 'e kadar kullanım ile sınırlıdır ibaresini görürsünüz.

Tıpkı TTNET in sınırsız diye sattığı internet paketlerinin 15 GB ile sınırlı kullanılması gibi. Bunun günümüzdeki adı da; "Adil Kullanım!" 

Gönderildi : 01/05/2012 21:40

(@YasinYILMAZ)
Gönderiler: 14
Eminent Member

Sınısız diye bir tabir kullanmak yanlış olur. Aldatmacalı bir kelime 🙂

Sınısız yerine limitsiz kullanılabilir. Muhakkak bir sınırlama vardır.

Örn;

Hosting alacaksınız ve firma paketlerinde sınırsız yazıyor.
Bu şu demek oluyor;

Firma 16 gb ramli 2x500 gb hdd li bir sunucudan paylaşımlı hosting satıyor. Sınısız paketlemeyide bu sunucudan yapıyor. Sınırsız paketi alan müşterinin hosting hesabının trafik + alan + diğer özelliklerine bir limitleme getirmiyor ve müşteri bu hostu eğer doldurabilirse 16 gb ram 2x500 gb hdd ye kadar kullanabiliyor. 

Ancak genelde sınırsız hosting diyen firmalar paylaşımlı hosting sattığından bu verdiğim rakamlardaki limite ulaşmak imkansız. Sunucuda başka hostların olduğunu düşünürsek 🙂

Gönderildi : 06/05/2012 14:10

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Limitsiz alanlar bir reklam ve satış politikasıdır. Sınırsız alan kullanacak kadar büyük bir siteyi kimse hosting üzerinde host etmez. Fakat biz millet olarak sınırsız pizza sınırsız içeceke sınırsız kahvaltı gibi ihtiyacımız dan fazla şeyi elde etmekten mutlu olduğumuz için firmalar bu zaafımızı kullanıyor.

Gönderildi : 11/05/2012 17:38

(@anonim)
Gönderiler: 1779
Famed Member

Limitsiz alanlar bir reklam ve satış politikasıdır. Sınırsız alan kullanacak kadar büyük bir siteyi kimse hosting üzerinde host etmez. Fakat biz millet olarak sınırsız pizza sınırsız içeceke sınırsız kahvaltı gibi ihtiyacımız dan fazla şeyi elde etmekten mutlu olduğumuz için firmalar bu zaafımızı kullanıyor.

Aynen katılıyorum , ismini yazmak istemedim reklam olmasın bir pizza markası geçenlerde Sınırsız pizza 10 TL demiş , en çok yemek yiyen arkadaşımla gittim ben 1 dilim arkadaşım 3 dilim yedi Toplamda 4 dilim pizza yedik ve 20 TL ödedik.

Buda orta boy bir pizzaya tekamil ediyor ve fiyatı 12-15 TL arası . Otomatikman aslında kârda olacağımızı düşünerek aldığımız bu menüden 5 TL zarardayız 🙂  arkadaş pizzadan örnek vermiş diye bu olayı anlatmak istedim .

Hosting firmaları olarak aynı pazarlama ve reklam stratejisi içerisindeyiz.

Limitsiz kaynak kullanımı deniliyor ancak sözleşmeye yada dipnotlara baktığınız zaman mutlaka nasıl Lİmitlendirilmediğinizi göreceksiniz.

Örnek ;

% 10 - 25 arası CPU kullanım izni veriliyor

limitsiz alan ve trafik veriliyor ancak ; siteniz üzerinden dosya paylaşımı yapmak veya dosya depolama olarak kullanmak YASAK.

Sitenizin çalışmasını gerektiren her türlü yazılım dosya vb uygulamarın haricinde diğer herşeyin bulunması ve kullanılması YASAK.

Bunların haricinde bazı firmalar günlük mail gönderimini kısıtlıyor. CPU kullanımını zaten sağlam bir sunucu ise tek site %25 lere getirmesi zor saldırı vs olmadıkça.

Sonuca bakarsak eğer normal şartlarda kurumsal yada kişisel olarak bir siteniz varsa bu sitenin en fazla kullanağı alan 10 GB geçmeyecektir.

Trafik ise aylık 200 GB olsun  ki bu söylediklerim yoğun ve büyük bir site ile kıyaslanabir.

ve mantıklı bir hesap ve farklı bir pencereden bakarsak , limitsiz satılan hostingler bir yandan iyi bir yandan kötü. Aslında küçük firmalar için haksız bir rekabet ortamı ama hadi hayırlısı.

Nede olsa günümüzde Reselleri kapan lise öğrencisi arkadaşlarımız  hemen bir hosting firması olup çıkıyor 🙂 Dünyası geniş limitsizde satar sınırsızda . . .

Saygılarımla

Gönderildi : 14/05/2012 18:07

Paylaş: