Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Hosting taşıma hk..

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
405 Görüntüleme
(@DenizASLAN)
Gönderiler: 808
Noble Member
Konu başlatıcı

merhabalar;

MS Sql DB'ye sahip bir web sitem ve 30 adet mail adresim var.

Hosting firmamı değiştirmek istiyorum, hizmetlerinden memnun olmadığım için, fakat DNS bilgilerim de tümüyle bu hosting firmasında tüm alımları bu hosting firması üzerinden yapmıştık.

Başka bir firma ile çalışmaya başlamak istiyorum, bu işi en hızlı yoldan çözmem gerekiyor, sitede ve mail akışında iş saatleri içerisinde kesinti olmaması gerekiyor yardımcı olur musunuz ?

DNS leri tamamen yeni hosting firmam kontrol etsin istiyorum, mailler ve sitemin kontrolü.

Gönderildi : 15/03/2012 00:24

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Merhaba,

Öncelikli olarak sponsorlarımız ile görüşebilirsiniz. Size yardımcı olacaklardır.

Gönderildi : 15/03/2012 02:56

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Öncelikli olarak sponsorlarımız ile görüşebilirsiniz. Size yardımcı olacaklardır.

🙂 görüştüm fakat ben işlemleri nasıl yapmam gerektiği hakkında teknik bilgiye sahip olmak istiyorum.

Gönderildi : 15/03/2012 12:16

(@mustafakilic)
Prominent Member

Merhaba,

Konuyu şu şekilde özetlemek gerekirse,

• Hosting firması değişeceği için Sunucularınızda kullanmış olduğunuz IP yada IP blogu değişecek.
  • Öncelikle çalışmayı planlamanız gerekmektedir.
  • Hangi sunucularda hangi roller var.
  • Hangi web sayfaları var.
  • Hangilerine RDP yapıyor, yada hangilerine hangi portlar üzerinden bağlanıyorsunuz.
  • Sunuculara isim üzerinden mi yoksa ip adresleri üzerinden mi erişiyorsunuz.
  • Hosting alacağınız firma öncelikle sizin domain adresleriniz için zone tanımlarını yapar.
  • Çalışma muhtemel hafta sonu olacaktır. Sonrasında domain yönetimi yaptığınız arabirim üzerinden domainlerinizin ns kayıtlarını yeni hosting firmasına ait ns lere yönlendirmeniz gerekecek.
  • Sonrasında yukarıda yapmış olduğunuz çalışmada edindiğiniz tüm erişim bilgilerini hosting firmasında vererek dns üzerinde tanımlamalarını isteyeceksiniz.

Gönderildi : 15/03/2012 13:21

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

Mustafa bey teşekkür ederim cevabınız için;

- İlk aşamada web ve mail sunucularımdaki ip adresleri değişecek, öncelikle web sitemin yedeğini yeni firmaya gönderip ellerine ulaşmasını ve gerekli ayarların yapılmasını isteyeceğiz.

- 2. aşamada eski hosting firmamdan NS bilgilerine yeni hosting firmamın ns lerini girmesini isteyeceğiz, (NS bilgisi yeni hosting firmasını gösterince artık tüm A, MX, SPF yeni hostinge geçmiş oluyor mu? eski hosting firmam ile iletişimim bitiyor mu? domainler yenileceneceği zaman artık yeni hosting firması üzerinden mi yenileyeceğim.)

Gönderildi : 15/03/2012 16:59

(@mustafakilic)
Prominent Member

Mustafa bey teşekkür ederim cevabınız için;

- İlk aşamada web ve mail sunucularımdaki ip adresleri değişecek, öncelikle web sitemin yedeğini yeni firmaya gönderip ellerine ulaşmasını ve gerekli ayarların yapılmasını isteyeceğiz.

- 2. aşamada eski hosting firmamdan NS bilgilerine yeni hosting firmamın ns lerini girmesini isteyeceğiz, (NS bilgisi yeni hosting firmasını gösterince artık tüm A, MX, SPF yeni hostinge geçmiş oluyor mu? eski hosting firmam ile iletişimim bitiyor mu? domainler yenileceneceği zaman artık yeni hosting firması üzerinden mi yenileyeceğim.)

1. Aşama doğru

2. Aşama için ns bilgilerini sizin yönetmeniz daha doğru olacaktır. Yoksa eski firmayla hala ilişiğiniz olacaktır. Ayrıca eski dns server üzerindeki ayarlar yenisine otomatik gitmez. Daha önce yapılmış tüm ayarları yeni dns server üzerinde yeniden yapmanız gerekiyor. yada yetkili uzmana ihtiyaçlarınızı söyleyin ve tanımlasınlar.

Gönderildi : 15/03/2012 17:17

(@DenizASLAN)
Noble Member
Konu başlatıcı

NS'leri maalesef ben yönetemiyorum, çünkü çalışmış olduğum firmanın Yönetim paneli yok, talep ediyoruz kendileri yapıyorlar.

Sonuçta NAMESERVER (NS) kaydı yeni hosting firmasını gösterince artık eski hosting firmamdaki A,MX vb.. geçersiz olacak. Yeni Hosting firması kendi DNS'lerinde ihtiyacıma göre bu kayıtları yeniden oluşturacak veya Pleks panel üzerinde ben yapacağım.

Buradaki kritik nokta sanıyorum NS bilgisinin nereyi gösterdiği, ortalama kaç saat gibi bir sürede NS bilgisi yenisi ile değişir ve tanımlı A. MX kayıtları oturur. (PTR kaydı değişikliği yapılmayacak. mail alırken sadece hosting üzerinden alıyorum gönderirken kendi EXC. sunucum üzerinden çıkıyorum.)

Gönderildi : 15/03/2012 18:17

(@ozgurmazlum)
Gönderiler: 2208
Illustrious Member

Varolan DNS lerinizin A ve MX kayıtlarını yeni firmadaki hizmet iplerinize yönlendirebilirisniz. Yada aynı domain için farklı bir ns oluşturun bence en sağlıklısı bu olacaktr. örnek ns1.xxx.com ns2.xxx.com duracak siz ns3.xxx.com ns4.xxx.com yaparsınız dosyaları taşıdıktan sonra da yeni ns sunucularınızı girebilirseniz kesinti daha az olur.

Gönderildi : 21/03/2012 14:24

Paylaş: