Forum

Web sayfası yayınla...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Web sayfası yayınlama+Alan adı

12 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
1,522 Görüntüleme
(@ismailcan32)
Gönderiler: 16
Eminent Member
Konu başlatıcı

Deneme amaçlı Web sitesi kurumak için sadece alan adı aldım.Web sitesini bir web hosting  ile yayınlamak yerine geçici olarak ,ev bilgisayarımda Vmware sanal makinada yayınlamak istiyorum.Bunun için gerekli farklı program var mı- gerekiyor mu? Alan adı aldıgım firma 2 adet kendi oluşturdugu uzantıda  NS kayıdı vermiş ,Kontrol Panelinde İsim Sunucusu degiştirme var fakat Host (A-CNEMA-MX..) kayıdı almak için bir panel yok bu normal mi? İlginiz için teşekkürler.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/11/2010 23:25

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bazı hosting firmaları dns editör ile dns kaydı oluşturma ve yönlendirme konusunda bu imkanı online panelden size tanırken bazıları ise bu işlemi sizin isteğiniz üzerine kendisi yapıyor.Web sitesi yayımlama konusunda ise hosting üzerinden gerekli yönlendirmeyi yaptıktan sonra sanal makinanız üzerinde iis servisini kurarak sitenizi yayımlayabilirsiniz.Modem üzerinden 80 portunu iis kurulu olan sitenizi yayımlayacağanız makinaya yönlendirmeniz gerekli.Bu işlemler için

Kendi Web Sitenizi Nasıl Yayınlarsınız? - Hakan Uzuner

Bu ileti 7 ay önce Hakan Uzuner tarafından düzenlendi

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 25/11/2010 23:32

(@ismailcan32)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam hostin yönlendirmesi nasıl yapılır.Bana ns41.daha.net(90.0.185.105)-ns42.daha.net(90.0.185.106) adlarında 2 adet ns kayıdı vermiş.Benim ise TTNET ten aldıgım bir  tane statik ip im var.Alan adı olarak ismailc.com almıştım.Aklıma s1.ismailc.com FQDN ile bir Vmware sanal server kurup , bana vermiş oldukları NS kayıtlarını silip s1.ismailc.com (ttnet statik ip)yazmak geliyor.Dogru yapmış olurmuyum? Bu şekilde yönlendirme söz konusu mu?

Gönderildi : 26/11/2010 13:19

(@www-rizasahan-com)
_

Oradaki ns kayıtlarını silmeyin sizin localinizde site yayımlamak için bir adet cname kaydı açıp statik ip adresinize yönlendirmeniz yeterli.Bunun için www isimli bir cname açarak 81.81.81.81 şeklinde ip adresinize yönlendirin.Hostingin paneli yok ise eğer telle arayarak yaptırın bu işlemi.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/11/2010 13:31

(@ismailcan32)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam  sitede " Alt Alan Adı Kayıtları (cname,mx,ftp,vb) değişikliği sadece hosting müşterilerimize sunulmaktadır." diyor.Benim Kontrol Panelim de  sadece Nameserver  degişikligi ve kayıdı yapılabiliyor.IP ve nameserver için girilecek yer."s1.ismailc.com" NS kayıdı ve  kendi public IP mi  Kontrol Paneline girsem domain imi kendi PC m den hosting yapmak için yönlendirme yapmış olurmuyum?

İyi çalışmalar

Gönderildi : 26/11/2010 16:28

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba ns leri değiştirir kendi üzerinize alırsanız eğer localinizde tutmanız gerekir dns leri.Ya dns leri kendi localinizde tutacaksınız yada gerekli koşulları yerine getirip cname kaydını açtıracaksınız .

Saygılarımla.

Gönderildi : 26/11/2010 16:42

(@ismailcan32)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam yanlız benim bir tane Public IP var.Alan adı aldıgım yer neden 2 tane NS  kayıdı almış?Varolan iki  NS kayıdını silip sadece benim oluşturacagım NS  kayıdını (s1.ismailc.com) mı gireyim.Yoksa sadece birtanesini degiştirip diger NS kayıdı kalsın mı?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/11/2010 16:57

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba ns kayıtları iki tane açılır silmneyin.Siz localde dns kurup bu işi yapacağım derseniz ns kayıtlarınızı kendinize yönlendirin ama aktif olması min6 max 48 saat alır.Bu işlem test amaçlı ise boşa uğraşıyorsunuz.İçeride sayfanızı ayarlayın localden bağlanın sorun yok ise modeminizin 80 portunu iis olan makinaya yönlendirin.Farklı bir internet üzerinden başka bir yerden statik ip adresinizi yazarak yaptığınız siteyi test edebilirsiniz.Amaç dnside içeride tutmak ise ns1.örnek.com ve ns2.örnek.com olarak ayarlayıp kendi statik ipnizin adresini girmelisiniz.Modemden 80 haricinde gerekli dns portunuda açmalısınız.Local deki dns üzerinde örnek.com zone tanımlamasını yapmalısınız.Siz tam olarak aklınızdan senaryoyu çizin tam neye karar veriyorsanız o yönde ilerleyin.

Gönderildi : 26/11/2010 17:04

(@ismailcan32)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hocam amacım dns ide içeride tutmak [:D] Yardımlarınız için çok saolun.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/11/2010 17:59

(@www-rizasahan-com)
_

Sizde sağolun kolay gelsin.

Gönderildi : 26/11/2010 18:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

DNS ve IIS portunu açarsanız ve Alan Adı Yönetim panelinizde DNS Yönetimine gelip ns1. ns2. kaydı oluşturup bu kayıtları Statik ip'nize yönlendirin. Sonra Alan adı Dns Yönetimine gelin , Name server adreslerine ns1. ve ns2 yazın . Ve Local dns gelip ns1. ve ns2. kaydı oluşturun.

Not : Eğer çoklu web sayfası yayımlayacaksanız IIS Header konularını okumanızı öneririm.

Saygılarımla 

A.Samet YILMAZ

Gönderildi : 28/11/2010 23:25

(@mertkibar)
Gönderiler: 855
Noble Member

adsl modemler gateway iplerini modemde saklar ve modemdeki dhcp ozelligiyle local ip olusturup iletişim kurmanızı saglar.. nat yonetimiyle local ipyi gateway ipye yonlendirerek saglikli sekilde yayina cikamazsin..

bir adet adsl router alarak gateway ipini direk bilgisayarina tanımlamalısın...

windows 2003 veya 2008 server kurmanız.. microsoft dns server - iis kuruktan sonra tek yapmanız gereken dns serverdeki a-mx-ptr-ns gibi kayitlari tanımlamak...

ornek ipniz 85.0.1.1 olsun..   domain panelinizde iki adet ns olusturup ikisine de tek ipde girebilirsiniz.. ns1.site.com ns2.site.com

router kullanmadan local ipini nat ile port yonlendirmesiyle kullanirsan... internet ortamında cogu alanda local ipini algıyacaktır ve iletişim kurmayacaktır... ozellikle mail yollarken..

kolay gelsin...

Gönderildi : 29/11/2010 02:15

Paylaş: