Forum

tek static ipden we...

Bildirimler
Hepsini Temizle

tek static ipden web ve mail server kurulması

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
487 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

selamlar küçük bazda da olsa kendimi denemel açısından ve elimde test amaçlı satın alşdığım 2 isim ve bir adet te statik ip adresim var ve statik ip üzerinden bu 2 ismi host edip hem web hemde emaillerini kendime ait bir serrverde kurup kullanmak istiyorum. ayrıca 2 web ismine ait toplam 40 adet email adresi olacak daha fazla değil aynı zamanda günde sanırım 50 60 kişi ya ziyaret eder yada etmez diye düşünüyorum dediğim gibi test amaçlı ve kendimi geliştirmek için kuracağım bir sistem olacak bu konuda hangi tip bir bilgisayar üzerine hangi yazılımlarla yapabilirim bu konuda detaylı bir bilgi verebilirmisiniz.

şimdiden herkese teşekkür ederim...  

Gönderildi : 29/04/2008 19:51

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Vallahi bu çok göreceli oldu.

Exchange 2003 -2007 kurarak mail host edersiniz iis üzerinde web adreslerinizi barındırırsınız

Windows ya da Linux kurarak Plesk panel yada cpanel üzerinde webinizi ve maillerinizi yine host edebilirsiniz mail yazılımı olarak, merak mail, mailenable kullanabilirsiniz.

yilne linux da qmail kullanarak maillerinizi host eder apache ile web yayınlarsınız

hangisinin işinize geldiğine bağlı 

Gönderildi : 29/04/2008 20:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

windows server 2003 std edition veya web edition + iis 6.0 ( www , ftp, smtp ) + dns + mailenable + mcafee virus scan enterprise edition + bir hayli tecrübe yeterli olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/04/2008 20:17

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

öncelikle gönderdiğiniz yorum ve cevaplarınıza teşekkür ederim bu arada dışarıdan söylenenleri sizlerle paylaşmak ve mümkün olursa tekrardan yorumlarınızı alabilmeyi umut edeyirom bazı arkadaşlarımın tavsiyeleri ister 1 ister 11 farketmez emailserverini kendin barındıracaksan bu iş problemli olur şayet email serverin register edilmemişse ki bu dns stuff denen bir meretmiş gönderdiğin mailler her email adresine ulaşamaz ve bloklanır aynı zamanda junka düşer bunu önlemek için dünya üzerinde 100 küsür dns stuff yapılan adresler varmış ve buralara email serverimizi bildirmemiz gerekiyormuş bu konuda bilgisi olan arkadaşlar varsa yorumlarını ve mümkünse konu hakkında detaylı bilgi vermelerini rica edecektim.

şimdiden hepinize kolay gelsin ve başarılar diliyorum.

Gönderildi : 03/05/2008 16:40

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

email server ın register edilme gibi bişeyi yok. Size tavsiye edenlerin sanırım dns stuff'dan kastı RBL list yani spam db şirketleri. dnsstuff.com ise sizi listesine ekleyen spam db şirketlerini gösterir artık parayla oldu zaten. Bunların sizi bloklamaması için öncelikle;

Hattınız özel olacak (g.shdsl, leased lined gibi...)

mail sunucunuz relay a kapalı olacak

mx kaydınız da problem olmayacak

DNS de SPF kaydınız olacak.

Toplu mailin dozunu kaçırmayacaksınız

İnternete spam yollamadığınızdan emin olacaksınız.

ve en önemlisi bu konular çok konuşuldu ararsanız daha detaylı bulabileceksiniz.

Gönderildi : 03/05/2008 21:10

(@HakanGURSOY)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Ben birde o listelere girmemeniz için mail server ipnizin o ismi tanımlayan bir ptr kaydı olması da gerekir.

Gönderildi : 07/05/2008 13:17

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

öncelikle hepinize teşekkürler ediyorum bu arada nihayet static ip adresini bugün alacağımı bildirdiler ve işe sanırım başlıyorum bu arada windows2003 std edition, iis6.0, mailenable, mcafee virus scan enterprise ed. için kurulacak olan bilgisayarı satın alacağız veya eldeki eski bir cihazdan faydalanacağız bu durumda eski mesajıma göre bilgisayarımızda ne gibi özellikler bulunmalı (hardware olarak)? ayrıca bir konu dah aklıma takıldı windows 2003 std veya web edition yerine enterprise edition olamaz mı?

Gönderildi : 10/05/2008 15:05

(@bahattinarici)
Gönderiler: 73
Estimable Member

mail kaydi icin ters dns kaydi gerekir. bu PTR olarak geciyor zannedersem. bunu telekom'a mail atarak ip adresinizi kaydettiriyorsunuz.

http://karaliste.ttnet.net.tr/nedir.php

[email protected]

donanim icin ise sizi exchange'den baska donanimsal kasacak yazilim olmayacaktir. web edit. sizin isinizi fazlasiyla gorur. gerisi makineye yuklenmek olur.

modemden yonlendirme yaptiktan sonra degirmen gibi islemeye baslar sistem

Gönderildi : 12/05/2008 21:45

(@kazimates)
Noble Member
Konu başlatıcı

herkese cevap ve yardımlarından ötürü teşekkür ederim bu arada mailenable enterprise edition ve mcafeee enterprise edition un 2003 server üzerine kurulumunu anlatan bir makale varmıdır ve hangi linkden görebilirim?

Gönderildi : 29/05/2008 14:58

Paylaş: