Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Alan adları hizmeti

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
460 Görüntüleme
(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Alan adı tescil için gereken "NS" kayıtlarını nasıl alabilirim. Örneğin benden satın alınan alan adlarının name server ' da benim DNS sunucularımın çıkmasını istiyorum. Bunu için ne yapmalayım amacım ufak çapta hoting işi ve web tasarım istiyen müşterilermize hizmet vermektir.

Saygılarımla...

Gönderildi : 03/07/2009 00:10

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba,

Kendi DNS sunucularına ait NS kayıtların mevcutmudur?

Gönderildi : 03/07/2009 01:12

(@cihankoksalar)
Gönderiler: 27
Eminent Member

Merhaba

name server yani ns tanımlamasını domain kontrol panelinizden yapılabilirsiniz. Bu sekme domain kontrol panelinizin altında genelde "alt name server yönetimi", "alt alan adı sunucusu düzenle", "name server güncelleme" gibi başlıklarda bulunabilir. Bu bölüme girdiğinizde kullanmak istediğiniz name server adresini ve sunucu ip adresinizi yazarak tanımlamanızı gerçekleştirebilirsiniz. ( örneğin; ns1.siteadresiniz.com ip: 91.91.91.91 ) Yeni nameserver lar yaklaşık 24-48 saat içinde aktif olmaktadır. Aktif olup olmadığını bu ns adresine ping atarak test edebilirsiniz. ( örnek; ping ns1.siteadresiniz.com gibi)

Şayet domain tescili yaptığınız firmanın size verdiği kontrol panelinde böyle bir seçenek yoksa yada size herhangi bir domain kontrol paneli verilmediyse tescil işlemini yaptığınız firma ile iletişime geçerek bu ns tanımlamalarını onların yapmasını isteyebilirsiniz.

Gönderildi : 03/07/2009 05:25

(@system.gokan)
Gönderiler: 373
Honorable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sorumu düzetiyorum alan adı tescil işlemlerini kendi açtığım firmada yapmak istiyorum ve kuruduğum cpanel , plesk vs. programlarım var. İstediğim alan adı satmak ve yanında da hosting hizmeti verebilmek. Yani birisi birisi.com benden aldığında ns1.xhosting.com ns2.xhosting.com olmasını istiyorum. Bu Name server kayıtlarına göre de hosting paneli kurucam. Yukarıdaki verdiğim örnek gibi düşünün birisi.com alan adı tescil ettim bu alan adı tescil ediğinde veya başka biyerde de olabilir  önemli değil alan adının sahibi ns değiştirdiğinde hosting hizmeti veme k istetediğim sunucumun ip çıkmasını istiyorum. yani ns1.xhosting.com yazdığında .root dns ismimi çözebilsin. NS kayıtları için alan adı alnırı gibi alnmıyor galiba bilmediğim bir konu olduğu için size soruyorum.

Saygılarımla...

İlginiz için teşekür ederim.

Gönderildi : 03/07/2009 20:01

(@cihankoksalar)
Gönderiler: 27
Eminent Member

bir önceki mesajımda bahsettiğim yöntemler sizin sorununuz için halen geçerlidir. ns tanımlaması alan adı tescili gibi basit ve hatta ücretsiz bir işlemdir. her alan adı için bu alan adının kontrol panelinden ns tanımlaması yapılabilir. Verdiğiniz örnekten giderek xhosting.com domain kontrol paneline giriş yapın ve ns tanımlaması ile ilgili bir bölümün olup olmadığını araştırın. Bu bölümde yeni ns kaydını seçerek ns1.xhosting.com ve ip bölümüne sunucu ip inizi yazarak işlemi tamamlayabilirsiniz. Bundan başka bir işlem yapmanıza gerek yoktur.

Daha sonra sizde host edilmesini istediğiniz site örneğin xxx.com olsun. xxx.com dnsleri ns1.xhosting.com olarak değiştirilip ve sizde sunucunuzdaki plesk,cpanel vb. gibi bir kontrol panelinizden bu xxx.com için bir hosting hesabı açtığınızda 24 saat içinde xxx.com sitesi sizin sunucunuzdan açılmaya başlayacaktır.

Eğer domain tescili yaptığınız domain kontrol panelinizin(hosting kontrol panelinizle karışmasın) arayüzünü resim şeklinde gönderirseniz hangi menü altından bu ns tanımlamasını yapacağınızı söyleyebilirim. 

Gönderildi : 03/07/2009 20:28

Paylaş: