Forum

Host Sistemlerine B...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Host Sistemlerine Başlangıç

8 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
389 Görüntüleme
(@kaantekkol)
Gönderiler: 831
Noble Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Host Sistemine giriş yaparak bu işi ticari amaçlı yürütmek istiyorum. Bu konuda daha başlangıç seviyesinde olduğum için bazı bilgileri biliyorum bazılarını da hiç duymadım öğrenmek istiyorum. Windows tabanlı bir sistem üzerinde ilerlemek istiyorum.

Sistem için öncelikleri belirlemeye çalışıyorum.

Donanımsal İhtiyaçlar

1 - Server ( Teknik Özellikleri ne olmalıdır? Yaklaşık 20 müşteri için  - Web Sayfası + Mail )

2 - Firewall

Yazılımsal İhitiyaçlar ve Diğerleri

1 - Server üzerinde kurulu olması gereken servisler nelerdir ?

2 - Bildiğim kadarıyla host yazılımı olan PLESK'in bu server üzerine kurulu olması gerekir?

3 - İnternet bağlantısı için ne kadarlık bir hıza ihtiyacım olur?

4 - Ortalama maliyet ne çıkar ?

Eklemek İstedikleriniz ve diğer ihtiyaçlarım neler olabilir arkadaşlar ?

Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 01/06/2009 11:40

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Konu hakkında deneyimli arkadaşların bilgilerini rica ediyorum.

Gönderildi : 02/06/2009 10:27

(@VolkanBIYIKLI)
Gönderiler: 16
Eminent Member

Merhaba Mavituna, elimden geldiğince sorularını cevaplamaya çalışacağım.
Öncelikle hosting hizmetini ticari amaçlı yürütmek istiyorsan ticaret kaydın ve telekominikasyon kurumundan yer sağlayıcı faaliyet belgesi alman gerekiyor. İkinci aşamada sunucunu internet ortamına açman gerekiyor. Bu işlem için 3 yol mevcut. Telekomdan yada farklı bir yer sağlayıcıdan hat kiralaman kendi sistem odanı (UPS + Jeneratör, Firewall vs..) kurman yada sunucunu bir datacenter a yerleştirip co-location+firewall hizmeti alman gerekiyor. Bu 2 yol içinde bir sunucuya ihtiyacın var. 3. yol ise sunucu satın almadan bir datacenterdan dedicated sunucu kiralıyacaksın. Bu 3 yolu değerlendirecek olursak; 1. yol çok yüksek maaliyetlere çıkar ve 20 müşteriden bu işin maaliyetini çıkartman bile çok zor.  2. veya 3. yolu tercih etmelisin. Müşterilerine web sitelerini yönetmek için bir panel sistemi vermen gerekiyor. Plesk, Dotnetpanel, Helm gibi tercihlerin bulunmukta. İnternet bağlantısı ve sunucu özelliklerini ise müşteri sayın, web sitelerinin toplam ziyaretçi sayısı, anlık ziyaretçi sayısı ile doğru orantılıdır. 

Gönderildi : 03/06/2009 02:22

(@RifatOZMEN)
Gönderiler: 8
Active Member

hocam hala arayış içerisindeyseniz size yardımcı olabilirim.

Gönderildi : 03/06/2009 03:00

(@kaantekkol)
Noble Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler arkadaşlar.

Gönderildi : 03/06/2009 10:49

(@korhankoseoglu)
Gönderiler: 547
Honorable Member

Benim önerim, bu işe bir reseller ile başlamanız.

Gönderildi : 15/06/2009 13:25

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

Selam,

Bu işi kendi sunucumda yapacağım diyorsanız ve kaliteli/kesintisiz hizmet vermek istiyorsanız, makineyi mutlaka bir data center'a koyun. Evde yada farklı ortamlarda tutulan sunucuların uptime oranı düşüktür ve kesintiler müşterilerin hoşuna gitmez.

Gönderildi : 16/06/2009 01:58

(@nedimsahin)
Gönderiler: 23
Eminent Member

http://webhosting.devshed.com/ adresinde faydalı dokümanlar mevcut hocam. Kendi sunucumu toplayıp (PC desek daha doğru olur!) SME Linux ve Windows Server 2008 üzerinde site yayınlamıştım. Ancak şu anda bir firmadan kiraladığım sanal sunucu üzerinde bu işi yapıyorum. Öncelikle VPS veya sunucu barındırma özelliklerini düşünebilirsiniz.

Gönderildi : 02/08/2009 02:18

Paylaş: