Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] veri kurtarma

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,294 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba;

2 tb usb diskimden bir klasör sildim.Tüm disk alnını taratmadan nasıl geri getirebilirim.

Sildiğim klasör başka bir klasörün içindeydi.Veri kurtarma programında klasör işaretleme varmı.

Yani şu klasörde silineni geri getir gibi.Hangi veri kurtarma programını kullanabilirim.

Gönderildi : 13/06/2020 21:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Bildiğim kadarı ile yok 🙁 yani önce tarayıp silinmişlerin içerisinden kurtarma için seçebiliyorsunuz diye biliyorum ama daha uzman olan var ise bu konuda bilgi verebilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2020 00:29

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner  Hakan bey teşekkürler.Çözümparkta sorunu ilettikten sonra yaklaşık 1 saat nette araştırma yaptım.

EaseUS Data Recovery Wizard adlı programı buldum.Test ettim gazyet hızlı çalışıyor.

Çöp kutusu silinenlerde çalıştı ve silinen dosyası orada buldu.Dosyayı recover yaptım.

Silinen klasör içinde aynı dosyanın zipli halide vardı.Zipli dosyanın klasör hali olanda çok başarılı olmadığını gördüm.

Tahmni başarı oranı %90-95 diyebilirim.Ancak zipli olanda dosyayı dışarı çıkarıp baktığımda hiç bir veri kaybının olmadığını gördüm.

Ziplilerde %100 başarılı.

Buarada bu programa gelmeden önce 2 program daha test ettim icare ve active partition recovery adlı programlar.Çok yavaştılar.

Yani açıkça söyleyebilirmki belki bu programlar bu işi 5-10 saate anca yaparlardı.Çünkü tüm diski taramaları ancak bu kadar sürerdi.

Ama EaseUS bu işi çok hızlı yaptı başlama ve bitiş maksimum 5 dakika sürdü.Kurtarılan veri 1gb boyutundaydı.

Gönderildi : 14/06/2020 00:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Bilgi için teşekkürler. Geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2020 10:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Bilgi vereyim kayıtlı kalsın. Sadece silinen, dosya sisteminde sorun olmayan, diskin üzerine büyük yazım işlemleri yapılmadığı durumlarda undelete tool'lar vardır bunlarla çok hızlı bir şekilde kurtarma yapabilirsiniz başarı şansı genellikle %100'dür. 
Üstünden zaman geçtikten yani dosyanın bulunduğu sektörlerin bazılarının üstüne yazıldığı ve defrag yapılan ortamlarda undelete işe yaramaz. Büyük boyutlu tekil iso gibi dosyalarda geri alınamaz genellikle. 

Bazı recovery tool'lar undelete yöntemini destekler ve hızlı tarama yöntemlerinde sektörlerde ki table yedekleriyle vs çok hızlı dizin ağacını rebuild edebilirler ve listeler. Bazıları bunu desteklemez o yüzden uzun süren full scan yapmak zorunda kalırsınız. Free tool'ların birçoğu da dosya tiplerine göre listeleme yapar recuva böyleydi halen o şekilde mi emin değilim bunlar pek işlevsel değildir. Bir önceki belirttiklerimi destekleyen getdataback var benim çok sevdiğim ancak artık biraz eskide kaldı easeus'un özellikle ücretli versiyonları gayet hızlı ve tablonun bozuk olduğu durumlarda da genellikle iyidir. Hatta easeus un disk manager tool'larında olması lazım raw'a dönmüş kayıp olmayan diskleri tek işlemle önceki file system'i getirebiliyor.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2020 14:30

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz  İbrahim bey bilgilendirme için teşekkürler,

Gönderildi : 14/06/2020 16:41

Paylaş: