Forum

Active Directory Fi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Active Directory FingerPrint ile Login Olma

19 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
4,351 Görüntüleme
(@kursatfiratt)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba, 

Bilgisayarlarda bulunan parmak izi okuyucularını kullanarak domain girişlerini yapmak için okuduğum makalelerdeki yöntemleri deniyorum fakat bir türlü olmadı. Hala ayarlardan kontrol ettiğimde "bazı ayarlarınız şirket tarafından yönetiliyor". Aramızda domain yapısında kullanıcılarına bu özelliği sunan ve bu sorunu çözen var ise yardımlarını bekliyorum 🙂 

Gönderildi : 12/11/2019 15:31

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

PArmak izi okuyucularda kullanıcı parmak okuması yaparak bunu AD hesabı ile işletmeniz gerekir. HP ve Dell gibi cihazlarda bunun için drivere ek olarak yazılımları var. Yazılım üzerinden bu ayarlama yapılabiliyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2019 08:59

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@rizasahan

Bu konu direkt Windows'un içerisinde bulunan fingerprint ile yapılamıyor mu?

Gönderildi : 13/11/2019 10:48

(@www-rizasahan-com)
_

Laptop marka modeliniz nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2019 15:05

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@rizasahan

ThinkPad E470-E570 umarım bir çözüm yolu vardır 🙂

Gönderildi : 13/11/2019 17:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

1 - Computer Configuration\Administrative Templates\System\Logon altındaki Turn on convenience PIN sign-in enable olmalıdır
2 - Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Biometrics
Allow Domain users to log on using biometics - Enable
3 - Computer Configuration\Administrative Templates\Windows Components\Windows Hello for Business
Buradaki ayarlar not configured olmalı

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/11/2019 22:16

(@www-rizasahan-com)
_

Hocam genel yapı için çözümü sunmuş. Bireysel olarak yapılandırma yapacaksanız Finger Print Pro yazılımını kullanmalısınız.

youtube.com/watch?v=0sEiIswZjwI

Gönderildi : 14/11/2019 08:36

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Hakan Bey merhaba,

Dediğiniz şekilde policyleri ayarladım fakat hala fingerprint ekranı sslerde göreceğiniz gibi geliyor. Client'ın aldığı diğer policyleri kontrol ettim Biometrich ya da Windows Hello ile ilgili bir girdi yok. Acaba sorun neyden kaynaklanıyor olabilir?

ccs
Ekran Resmi 2019 11 15 13.16.11
sdaf

Gönderildi : 15/11/2019 16:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Windows 10 sürümü nedir? ADMX ona uygun mu?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2019 16:40

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Açıkcası ADMX'e yeterince hakim değilim, o yüzden emin olamıyorum. Böyle projeleri yaparak şirkette kendimi geliştirmeye çalışıyorum. 

Sürüm;
Windows 10 Pro 1809 Os Build 17763.864 

Gönderildi : 15/11/2019 17:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

1809 için güncel ADMX indirip dener misin?

https://www.hakanuzuner.com/group-policy-iin-adm-ve-admx-sablonlari-adm-vs-admx-templates/

Gönderildi : 15/11/2019 18:15

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

İki sunucuya da kurulumu yapıp restart ettikten sonra Gpupdate /force ile dağıtımı yaptım. Daha sonra client tarafında da aynı işlemi yaparak güncel hallerini çekip restart ettim. Fakat hala Fingerprint ile Ping ekleme kısmı pasif geliyor. 

Gönderildi : 18/11/2019 18:41

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Siz peki bilgisayarın yazılımı ile parmak izinizi eşleştirdiniz mi?

Gönderildi : 18/11/2019 22:05

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Clientı domainden çıkarınca hiç problem olmadan Windows’un Fingerprint’i ile çok rahat yapabiliyorum. Fakat cihazı domaine dahil edince bunu yapamıyorum. 

Gönderildi : 18/11/2019 23:32

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

10 kullanıcım parmak izi okuyucu kullanıyor. Kullanıcıların parmak izleri ile program vasıtası ile AD hesapları eşleşmiş durumda. Bu nedenle sorunsuz login oluyorlar. Hatta password değişim süresi geldiğinde değişim sağlamadan login bile olamıyorlar yapı tıkır tıkır işliyor. Bunların içerisinde Win10 1903-1809-1703 yapıları mevcut.

https://support.lenovo.com/us/en/solutions/ht503652 bu adım ve https://support.lenovo.com/us/en/solutions/ht037692 bunu kontrol etmenizi öneririm.

Gönderildi : 19/11/2019 14:02

(@kursatfiratt)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner @rizasahan

Tüm ayarları yapmamıza rağmen çalışmadı... diğer policylerde ektileyen bir kısım olup olmadığından şüpheleniyorum. Bunun için farklı dc kurup üzerinde testler yapıp tekrar geliyor olacağım. Desteğiniz için teşekkür ederim. 

Gönderildi : 21/11/2019 16:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selam, müsait bir zamanımda muhtemel bir iki hafta sonra benzer bir laptop bulur denerim, o zaman paylaşırım.

Gönderildi : 24/11/2019 14:26

(@recepsenturk)
Gönderiler: 3
Active Member

Merhaba sorunu çözebildiniz mi acaba?

Gönderildi : 28/04/2022 16:34

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4255
Co-Helper

Bu konuda çözüm için detaylar geçmişe göre fazlalaştı Win10 sürümü ile paralel admx güncellenmesi gerekli. Mic dokümantasyonunda detaylı liste olduğunu hatırlıyorum öncelikle Hello for business yapılandırılmış olmalı basic yollarını Hakan abi yukarıda paylaşmış ama daha fazla policy olacaktı. Bir de Azure AD sync account'lar için daha fazla şey yapılması gerekiyor intune olmasa da yapılandırma gerektiriyordu sanırım yine mic. Hello for business makalelerinden rahatça bulabilirsiniz. 

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/04/2022 17:53

Paylaş: