Forum

VBS script Dosyasın...

Bildirimler
Hepsini Temizle

VBS script Dosyasını çalıştırırken YÖnetici İznini dosya içerisinde verme hk

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,559 Görüntüleme
(@oileri)
Gönderiler: 29
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Domain ortamında bir scrip yayınlamak istemekteyiz scrip dosyası çalışıyor ancak kullanıcıların birçoğu'nun local admin yetkisi olmadığı için yönetici şifresi olmadan program kurulamıyor bu script dosyasının içerisine gerekli kullanıcı adı şifresini yazma gibi bir işlem varmıdır biraz araştırma yaptım ve tam olarak istediğim işlemi yapamadım yardımcı olursanız sevinirim

Teşekkürler.

Gönderildi : 12/11/2019 22:27

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,

Tam olarak yapılmak istenen nedir?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2019 09:25

(@oileri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

yapılmak istenilen bir agent uygulamasını client lere kurmak scrip ortaktan agent dosyasını kuruyor fakat kullanıcıların admin yetkisi olmadığı için çalıştırılamıyor yönetici izni istiyor bu scriptin içerisine gerekli kullanıcı adı şifre yazılarak  arka planda kurulum yapmak runas komutu varmış araştırdım ama tam olarak yapamadım

Teşekkürler

Gönderildi : 13/11/2019 10:04

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

Ortamda uygulamayı GPo ile deploy etmeyi denediniz mi?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 13/11/2019 10:14

(@oileri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Uygulama exe uzantılı ve Script içerisinde uygulamanın yapılması gereken ayarları da ekli default kurulum yapılmaması gerekiyor

Gönderildi : 13/11/2019 10:16

(@hasanemreeroglu)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Şöyle birşey deneyebilirsiniz , bir OU içerisine GPO tanımlayıp , startup script(bat) yazıp onuda oraya koyarsan, bat içeriği  PSEXEC ile olacak sonrasında psexec argümanlarına bakarsan onu tüm domain cihazlarında çalıştırabilirsin , yetkili kullanıcı adı ve şifreyi de içine yazabiliyorsun. Ortak paylaşım alanına koyduğun bir exeyi o cihazda veya cihazlarda böylelikle çalıştırabilmeniz lazım isterseniz bir deneyin.

https://docs.microsoft.com/en-us/sysinternals/downloads/psexec

Gönderildi : 13/11/2019 12:48

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,

https://www.cozumpark.com/group-policy-kullanarak-exe-uygulama-kurulmasi/ göz atabilirsiniz.

Gönderildi : 13/11/2019 15:07

(@oileri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hasanemreeroglu

Merhabalar,

dediğinizi deniyorum fakat kurulmak istenilen programı ortak bir alanda paylaşıma açtım dosya izinlerini falan tanımladım aşağıdaki gibi kullandım komutu

PsExec.exe  \\bilgisayar adı -u domain\kullanıcı adı -p parola "\\paylaşım yapılan ortak alan\New folder\uygulama.exe" örneği tam olarak böyle fakat hata veriyor PsExec başlatılamadı uygulama yolunu paylaşımdan gösterirken farklı bir komut mu kullanılması gerekiyor acaba

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/11/2019 20:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32981
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @oileri

Merhabalar,

yapılmak istenilen bir agent uygulamasını client lere kurmak scrip ortaktan agent dosyasını kuruyor fakat kullanıcıların admin yetkisi olmadığı için çalıştırılamıyor yönetici izni istiyor bu scriptin içerisine gerekli kullanıcı adı şifre yazılarak  arka planda kurulum yapmak runas komutu varmış araştırdım ama tam olarak yapamadım

Teşekkürler

Kurulumu neden kullanıcı yetkisi ile yapıyorsunuz makine policy ile yaparsanız sorun olmaz, makinede yetki sorunu yaşamazsınız.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/11/2019 21:17

(@oileri)
Trusted Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner

Merhabalar Hakan Bey,

makine policy dediğiniz sanırsam group policy agent exe uzantılı ve  default ayarlarda kurulmaması gerekiyor agent da sunucu ayarları falan girilmesi gerekiyor o yüzden böyle bir yöntem denemek istedim

Teşekkürler.

Gönderildi : 13/11/2019 21:31

(@hasanemreeroglu)
Gönderiler: 53
Trusted Member

Gönderen: @oileri

PsExec.exe  \\bilgisayar adı -u domain\kullanıcı adı -p parola "\\paylaşım yapılan ortak alan\New folder\uygulama.exe"

Bu kısımda "" alan içerisindeki adresin basında - argüman yok o yüzden bu uygun bir komut olmayabilir. Psexec argümanları içerisinde sadece - siz başlayan ifade aslında remote cihazdır. Aşağıda göreceğin adres içerisinde sana yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir yöntem var istersen bir göz gezdir.

network-deploy.bat içerisindeki psexec kısmına dikkat etmeni öneririm.

http://winshuttle-help.s3.amazonaws.com/studio/en/central-sap/help/11/network-install-psexec.htm

Bunlarla da olmazsa client cihazlarına mesela C:\rootuna varsa hepsinde D:\rootuna ,  psexec ile (-c argümanı olması lazım yine kontrol edersin.) setup.exe kopyalayabilirsin sonra PsExec.exe  \\bilgisayar adı\c:\setup.exe -u domain\kullanıcı adı -p parola ile yüklemeyi deneyebilirsin.

Bu yöntem seni kopyalamakla uğraştıracak ise farklı yöntemler geliştirmen gerekebilir.

Selamlar

Gönderildi : 13/11/2019 22:30

Paylaş: