Forum

Windows To Go Hakkı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Windows To Go Hakkında ;

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
3,889 Görüntüleme
(@osinos)
Gönderiler: 40
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba. USB bir belleğe Windows To Go ( Windows 10 ) oluşturmak istiyorum. Belleği biçimlendirdiğimde ( hem ntfs , hem ExFat ) bu sistem cihazınız için uygun değildir uyarısı alıyorum. Kullandığım bellek Sandisk Extreme 64GB usb 3.0  .. Belleğin WTGo için uyumlu olup olmadığı hakkında bir bilgi yok sanıyorum. Nerede hata yapıyorum acaba ? İlgilenen herkese teşekkürler.

Gönderildi : 08/11/2019 18:04

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

Merhaba,

Kullandığınız belleğin win to go sertifikalı olması lazım.

Fakat ufak bir trick var sanırım: https://www.youtube.com/watch?v=FfuSaTKBSkw

Ya da rufus uygulaması ile Windows to go diski oluşturuluyordu sanırım, bir göz atın isterseniz.

Gönderildi : 08/11/2019 20:04

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Birol hocam , wtg sertifikası olması gerektiğinin farkındayım evet , ancak bendeki ürünün tarihi çok eski olmasa da wtg sertifikasıyla alakalı bir ibare yok. Bahsettiğiniz videoyu ben de izlemiştim . Hatta oradaki program yardımı ile kurulumu yaptım. Ancak usb den boot olmuyor. Onun dışında rufus'dan , hem ntfs hem de exfat olarak da denedim. Yine olmadı. Alakanız için teşekkürler. 

Gönderildi : 08/11/2019 20:32

(@birolbenli)
Gönderiler: 115
Estimable Member

@osinos

Rica ederim. Windows to go uyumlu bellekler flash disk gibi değil harddisk gibi görünüyor diye biliyorum. Sertifika olayının bir kerameti vardır muhakkak. Tam olarak uyarıda belirtmiyor olsa da sertifikasız sürücü kullandığınız için olabilir. Tabi buradaki sertifika soft bişey değildir, lisanslı ürün gibi düşünülebilir.

Deneyimi olan birileri varsa daha net yorumlayacaktır.

İyi forumlar

Gönderildi : 08/11/2019 20:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici

Arkadaşlar sertifika önemli, günün sonunda üzerinde bir işletim sistemi çalışacak disk ile normal bir usb disk performansı bir değil. Özetle böyle bir şey istiyorsanız paraya kıyıp uyumlu bir USB Disk almanız gerekli.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2019 11:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Buradaki makalede

https://docs.microsoft.com/en-us/windows/deployment/planning/windows-to-go-overview

Hardware considerations for Windows To Go

bölümünde uyumlu disklerin örnekleri var.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/11/2019 11:21

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhaba. Dün , anakartımın bios yazılımını güncelledim. 2tb bir usb 3.0 seagate sshd disk üzerinden windows çalıştırdım. Önceki denememde, usb flashdisk ile boot edememiş olmam , sanırım bununla alakalıdır. Bugün tekrar kontrol edip sonuçları yazacağım. 

Bu ileti 4 yıl önce Selim USTA tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/11/2019 08:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selim Bey amaç test etmek, yaptım demek ise olabilir ama Amaç mobil bir işletim sistemi kullanmak ise doğru donanımlar ile kullanmazsanız hele hele bunu çalışanlara verecekseniz başarısız bir projeye şimdiden hazır olun.

Gönderildi : 13/11/2019 09:52

(@osinos)
Trusted Member
Konu başlatıcı

İşlerimin yoğunluğu sebebiyle ancak yazabiliyorum.

Son durum : Uzun uğraşlar sonucu , Samsung T5 taşınabilir ssd üzerinde Windows To Go çalıştırdım.  Rufus ile yaptığım denemeler , sanıyorum iso kaynaklı olsa gerek işe yaramadı. Sonrasında Command Prompt komutları ile ssd ye kurulumu yaptım.  ( https://youtu.be/ayG3GeVtPvs ) Şu an için sorunsuz şekilde kullanmaktayım.  Videodaki şekilde kurulum yaparsanız , en son yayımlanan iso dosyası sorunsuz biçimde kurulmakta. 

Konuyla alakadar olan herkese tekrar teşekkürler. Feedback gecikmesi için kusura bakmayınız.

Gönderildi : 24/11/2019 22:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Geri dönüş ve bilgilendirme için teşekkürler.

Gönderildi : 24/11/2019 22:57

Paylaş: