Forum

Yazıcılardan şirket...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Yazıcılardan şirket dışı domainlere mail gitmiyor

9 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
726 Görüntüleme
(@MEHMETOZCANLAR)
Gönderiler: 138
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Yapımızda Exchange server 2019 ve Cloud tabanlı Trendmicro email gateway var. Exchange Send connectorde smarthost olarak Trendmicrounun adresi tanımlı.

Exchange serverda yeni receive connector oluşturduk yazıcı ip si tanımladık yazıcıda da exchange server ip ve portu 25 tanımladık.

Yazıcılarımız sadece şirket içi kullanıcılara mail atabiliyor şirket dışı domainlere atamıyor bunun için cloud da yer alan trendmicro da mı yoksa Exchange sunucuda mı ayar yapmak gerekir?

Gönderildi : 16/05/2022 16:51

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 223
Reputable Member

Merhaba yazıcı üzerinde dns bilgileri yazılı mı ?

Yapınızda Xwall yada Firewall var ise burada bir log görebiliyor musunuz ?

Gönderildi : 16/05/2022 21:51

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@berkayguzelbeyoglu evet Dns ler tanımlı.

Firewall var 25 logu yok istek görünmüyor.

Telnet ile exchange sunucuda relay testi yaptığımda "rcpt to" kısmına şirket içi mail yazdığımda ok veriyor ama şirket dışı örneğin hotmail adresi yazdığımda hata veriyor.

Gönderildi : 17/05/2022 09:28

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

yazıcılar auth olmadan mail atıyor olabilir mi ? , Bu yüzden exchange tarafında engelleniyordur.

Get-ReceiveConnector -Identity "your Relay" | Add-ADPermission -User "NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON" -ExtendedRights "Ms-Exch-SMTP-Accept-Any-Recipient"

Gönderildi : 17/05/2022 10:14

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@vasviuysal  evet yazıcı auth olmadan mail atıyor. Printer relay için eklediğim receive connector aşağıda resimdeki gibi ve sadece printer ip si scoping ekledim, ayarları doğru mu?

connector

Gönderildi : 17/05/2022 10:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, bu connector için relay iznini PS ile mi verdiniz?

Aşağıdaki PS çıktısı nedir?

Get-ReceiveConnector "Default Frontend POSTACI" | get-ADPermission | where {($_.ExtendedRights -like "*ms-Exch-SMTP-Accept-Any-Recipient*") -and ($_.User -like "NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON")} | FT -Wrap

Connector ismini kendi connector isminiz ile güncelleyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/05/2022 16:12

(@MEHMETOZCANLAR)
Reputable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner aşağıdaki komutu printer connector için uyguladım dışarıya mail atabiliyoruz çözüldü teşekkürler.

Get-ReceiveConnector -Identity "your Relay" | Add-ADPermission -User "NT AUTHORITY\ANONYMOUS LOGON" -ExtendedRights "Ms-Exch-SMTP-Accept-Any-Recipient"

Gönderildi : 20/05/2022 08:35

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

Gönderen: @MEHMETOZCANLAR

@hakanuzuner aşağıdaki komutu printer connector için uyguladım dışarıya mail atabiliyoruz çözüldü teşekkürler.

Geri bildirim için teşekkürler

iyi çalışmalar

Gönderildi : 20/05/2022 09:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

PS komutunu bundan paylaştım, muhtemel bu komut eksik diyecektim ki çözdünüz. Bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/05/2022 10:29

Paylaş: