Forum

Windows server 2012...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Windows server 2012 R2 + Exchange Server 2016 CU23 update sorunu

3 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
410 Görüntüleme
(@kazimates)
Gönderiler: 667
Noble Member
Konu başlatıcı

Hyper-V üzerinde kurulu Windows Server 2012 R2 ve üzerind eise Exchanger Server 2016 CU23 mevcut. Windows kendi işletim sistemini ve Exchange Server CU update yaptı. Sonrasında ise www servis çalışmaz hale geldi. windows updateleri geri çektim ve sonrasında cihaz kendisini restart etti. Sonrasında ise sürekli olarak restart işlemleri disk hatası vs sorunları verdi. ÖZellikle yükleridği KB5030877 ve KB5032147 de sorun olabilir diye düşünüyorum ama bunları geri çekemiyorum.
Bu arada command promptan copy c:\windows\system32\regback\*.* c:\windows\system32\config\

aktarıp all komutunu verdim. registry yedekledim ve registry içerisinde hklm\software\microsoft\windows\current version\component based servicing kısmını sildim.

registy kapatıp sonrasında windows restart ettim. 

windows çalıştı ve updating diyerek birşeyleri update etti ve sonra yine restart etti. şimdi açılışta error C0000034 applyig update operation 193 of 96278 (_00000000000...) diye bir ekran çıktı ve bu şekilde birşeyler yapmaya çalışıyor.

Bu sorunun çözümü için tavsiyeniz nedir?

Screenshot 2023 11 17 140457

Gönderildi : 17/11/2023 15:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4309
Co-Helper

Uninstalled olmayan update'lerin kaldırma yöntemi portalda vardı.
Arada muhtemel yapılmaması gereken yanlış işlemler yapmışsınız.

https://zaynwilder55.medium.com/how-to-fix-fatal-error-c0000034-applying-update-operation-on-windows-10-245a5a0c0869

Bunu uygulayın açılınca da chkdsk, dism check health uygulayın.

Yıpranmış eski sistemlerde update sorunları sonrası kaldırmadan yada kaldırdıktan sonra ilk yapılması gereken işlem chkdsk'dir. Ve sistem dosyalarını recover, repair edebilmek için güncel baremetal backup her zaman elde bulunmalıdır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2023 21:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32997
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, ne yazık ki bu durumun kesin ve kolay bir çözümü yok. Bu tür yama geçişlerinden önce tüm sistemin bir yedeğini almanız şart. Yedeğiniz var ise hiç boşuna vakit kaybetmeden yedekten dönün. Yedeğiniz yok ise ama VHD ler sağlam ise yine temiz bir kurulum ile VHD leri yeni makineye göstererek makineleri kurmayı deneyin.

Bunları yapmak istemiyorsanız güvenli mode da açıp aşağıdaki servisleri durdurmayı deneyin

Komutlar

net stop bits

net stop wuauserv

net stop appidsvc

net stop cryptsvc

Eğer güvenli mode da bile açılmıyor ise windows ise ile kurulum ekranına gelip oradan repair diyerek cmd ekranında aşağıdaki komutları deneyin

DISM /online /Cleanup-Image / CheckHealth

DISM /online /Cleanup-Image / ScanHealth

DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth

Yine bu makaledeki log dosyasına ulaşıp sorunlu yamayı bulun ve kaldırmayı deneyin.

Windows Update Sorun Çözümü - Hakan Uzuner

Özetle geçmiş olsun.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/11/2023 22:09

Paylaş: