Forum

Outlook 2010 Başlat...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Outlook 2010 Başlatılıyor ve Donma Hatası

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
583 Görüntüleme
(@mertyilmaz)
Gönderiler: 28
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Exchange 2010 ve Office 2010 kullanıyorum.  5 Kasım 2023 itibari ile, clientlerde (Windows 11 ve Windows 7) Outlook'u açarken "Başlatılıyor" da takılı kalıyor. Güvenli Mod'da açıp eklentiler kısmından MAPI Addin eklentisini tamamen kaldırdığımda sorun düzeliyor. Fakat bilgisayar yeniden başlatıldığında MAPI Addin geri geliyor. İşlemi sürekli tekrarlamak durumunda kalıyorum. 

Bu sorunu çözdüğümde, son kullanıcılar gün içerisinde outlook üzerinde bir ek dosya eklediklerinde program yanıt vermiyor şeklinde donuyor. Yine aynı çözümle programı çalıştırabiliyorum.

Yaptığım işlemler,

- Office 2010'u tamamen kaldırıp yeniden yükledim.

- Eklentileri tamamen pasif bıraktım. (PC restart edildiğinde MAPI Addin geri geliyor)

- Profil silip yeniden tanımladım.

- Windows 11 Client güncellemeri tam. Windows 7 olan bir kaç clientte var.

- Asıl tuhaf olan 30 clientten sadece 5-6 tanesinde bunu yapıyor. Belki diğerleri de de olacak ama kestiremiyorum şu anda sorun onlarda yok.

Desteklerinize ihtiyaç duymaktayım. 

Gönderildi : 15/11/2023 11:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32996
Illustrious Member Yönetici

Merhaba, 13 yıllık sistemleri artık terk etmeniz gerekli, özellikle TLS ve benzeri güncellemeler nedeni ile bu tür sorunlar yaşayabilirsiniz. 

MAPI bildiğiniz gibi outlook ile exchange arasındaki bağlantı için kullanılan temel bir protokol olup çok kritik bir protokoldur. POP ve IMAP bağlantı yapabilirsiniz ancak bu durumda Exchange server kullanmanın bir anlamı kalmaz. Önerim hem office hem de Exchange server için en güncel yamaları yüklemeniz olacaktır. Sisteminiz eski olduğu için artık neye takıldığını bulmak zor, bizlerde artık bu tür eski sistemlere odaklanmadığımız için de merak edip araştırmıyoruz. Yani sorduğunuz da cevap alabileceğiniz insan sayısı da azalıyor bilginiz olsun 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2023 12:26

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba, 13 yıllık sistemleri artık terk etmeniz gerekli, özellikle TLS ve benzeri güncellemeler nedeni ile bu tür sorunlar yaşayabilirsiniz. 

MAPI bildiğiniz gibi outlook ile exchange arasındaki bağlantı için kullanılan temel bir protokol olup çok kritik bir protokoldur. POP ve IMAP bağlantı yapabilirsiniz ancak bu durumda Exchange server kullanmanın bir anlamı kalmaz. Önerim hem office hem de Exchange server için en güncel yamaları yüklemeniz olacaktır. Sisteminiz eski olduğu için artık neye takıldığını bulmak zor, bizlerde artık bu tür eski sistemlere odaklanmadığımız için de merak edip araştırmıyoruz. Yani sorduğunuz da cevap alabileceğiniz insan sayısı da azalıyor bilginiz olsun 🙂

Sevgili Hakan Abi,

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Bildiğiniz üzere keşke bizlerin elinde olsa bu değiştirme işleri, tamamen duygusal olduğu için patronlar pek ilgilenmiyor ki zaten projelendirme durumuna artık alacağımı bildirdim. Sadece amacım proje tamamlanana kadar bu sorunu nasıl çözerim oldu. Güncellemesini bile bulacağımdan umudum pek yok ama yine de deneyeceğim. Umarım sorunu çözebilirim. Yine de tecrübeli üstadlar görüpte bir cevap bırakırlarsa en azından bu çıkmazdan şimdilik çıkarım diye düşünüyorum.

Çok teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/11/2023 12:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bende kobide çalıştım, ondan seni anlıyorum, ancak bunu anlatman lazım, yani patron bu sistem bitti, para vermezsen artık her gün sorun çıkardığı için mail sorunu yaşıyoruz demen lazım, sen böyle olmayacak işleri oldurmaya çalıştığın sürece kimse sana bütçe vermez.

Dediğim gibi MAPI çok kritik bir protokol, güncellemeler olmadan ilerleyemezsin, zaten eğer mail sistemin dışarı açık ise ki açıktır hacklenmen an meselesi, çok fazla bilinen açık var, ondan en azından güvenlik güncelleştirmelerini tamamla. Ayrıca bu işlemlerden önce yedek al çünkü Exchange server malum nazlı bir sistemdir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2023 12:46

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Bende kobide çalıştım, ondan seni anlıyorum, ancak bunu anlatman lazım, yani patron bu sistem bitti, para vermezsen artık her gün sorun çıkardığı için mail sorunu yaşıyoruz demen lazım, sen böyle olmayacak işleri oldurmaya çalıştığın sürece kimse sana bütçe vermez.

Dediğim gibi MAPI çok kritik bir protokol, güncellemeler olmadan ilerleyemezsin, zaten eğer mail sistemin dışarı açık ise ki açıktır hacklenmen an meselesi, çok fazla bilinen açık var, ondan en azından güvenlik güncelleştirmelerini tamamla. Ayrıca bu işlemlerden önce yedek al çünkü Exchange server malum nazlı bir sistemdir.

Haklısınız abi, zaten konu gündeme geldi.

Güncelleme için, 

Exchange Server 2010

14.03.0513.000

Office (Outlook 2010) için,

14.0.7268.5000

Bunların desteği olmadığından herhangi bir manuel update yapabilmem mümkün mü? Veya olup olmadığını bulabilmem için sağlam nereden öğrenebilirim. Yanlış bir şey yüklemekten veya yapmaktan çekiniyorum. Bu nedenle dediğiniz gibi yedeklemeli çalışacağım.

Gönderildi : 15/11/2023 12:56

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hakan Abi,

Tüm güncellemeleri yapılmış durumda (Rollup 32 SP3). Office 2010 içinde yine son güncellemeler alınmış.

Bu krizi aşabilmem için herhangi önerebileceğiniz başka bir durum var mıdır?

Gönderildi : 15/11/2023 14:31

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Mailleri OWA'dan kullandırın. Başka seçenek kalmıyor galiba...

Gönderildi : 15/11/2023 16:28

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@resulsoydas Teşekkür ederim. En son ihtimal olarak cebimde tutuyorum onu.

Gönderildi : 15/11/2023 16:37

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

"Exchange 2010 ve Office 2010" bu kısmı görünce 11 değil final update'leri yapılmış 7 kullanması lazım diye düşündüm.:)
Güncel olmayan altyapı da güncel olmayan OS'larla yürümen lazım. Senin durumunda şaşırtan şey sorun değil diğer Win11'lerin nasıl sorunsuz çalışıyor. 🙂
Böyle devam etmek istiyorlarsa 7 yada Win10 1703 gibi bir sürüme herşeyi dönüştürüp bir daha da update alınmaması lazım benim bildiklerime göre. Kalan kısmı da Hakan abinin dediği güvenlik işine girer çek bekle durumu.
Aynı sürümleri içeren ve bütçe ayırmayan bir yapıyı OS (win10) tarafında güncellik istendiği için zorunlu tutup M365'e taşıdık epey zaman önce. O2010 vs standalone çalışır fakat o tüm paket güncelleme istendiğinde std kurumsal ihtiyaçları olan bir ortamda patlaması lazımdı.
Os'larınız arasında çalışan çalışmayanların farklarını çıkarmaya çalışın. Bütçe ayırmayan bir ortam exch sürümünü on-prem güncellemez herhalde ve zaten çok geç kalınmış migration için bir şekilde ikna edip yapıyı taşıyın bunlar son zamanlar olabilir ileride exch2010 'dan transfer için hiçbir imkan bulamayabilirsiniz yada işiniz devasa katlanmış olur.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2023 19:30

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

"Exchange 2010 ve Office 2010" bu kısmı görünce 11 değil final update'leri yapılmış 7 kullanması lazım diye düşündüm.:)
Güncel olmayan altyapı da güncel olmayan OS'larla yürümen lazım. Senin durumunda şaşırtan şey sorun değil diğer Win11'lerin nasıl sorunsuz çalışıyor. 🙂
Böyle devam etmek istiyorlarsa 7 yada Win10 1703 gibi bir sürüme herşeyi dönüştürüp bir daha da update alınmaması lazım benim bildiklerime göre. Kalan kısmı da Hakan abinin dediği güvenlik işine girer çek bekle durumu.
Aynı sürümleri içeren ve bütçe ayırmayan bir yapıyı OS (win10) tarafında güncellik istendiği için zorunlu tutup M365'e taşıdık epey zaman önce. O2010 vs standalone çalışır fakat o tüm paket güncelleme istendiğinde std kurumsal ihtiyaçları olan bir ortamda patlaması lazımdı.
Os'larınız arasında çalışan çalışmayanların farklarını çıkarmaya çalışın. Bütçe ayırmayan bir ortam exch sürümünü on-prem güncellemez herhalde ve zaten çok geç kalınmış migration için bir şekilde ikna edip yapıyı taşıyın bunlar son zamanlar olabilir ileride exch2010 'dan transfer için hiçbir imkan bulamayabilirsiniz yada işiniz devasa katlanmış olur.

Abi çok teşekkür ederim cevabınızdan ötürü. Bahsettiğim hatalı clientler ile hatasızlar kasa/model/paket programlar hatta desktop bile birebir aynı. Hatta bu çalışmayan clientlerin bulunduğu bir departmanda 2 clientte hata varken yanındaki 2 clientte yok. Beni şaşırtan da bu oluyor. Ama söylediğiniz gibi değişim zamanını geciktirmemek gerekiyor.

Sağ olun.

Gönderildi : 16/11/2023 00:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, eğer sürümleri aynı makinelerde sorun yaşıyorsan güncelleme kaynaklı olmayabilir. Anti virüsü kaldırmayı deneyebilirsin, sıfır kurulum deneyebilirsin örnek sıfır bir sistem kurduğunda doğru mu çalışıyor? Outlook eklentileri var mı onu kontrol edebilirsin. Hatayı birde tam olarak ing paylaşabilir misin? 

Gönderildi : 16/11/2023 13:50

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Nedir son durum?

Gönderildi : 19/11/2023 17:17

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner 

Günaydın Hakan Abi,

Hafta sonu kimseler olmadığından detaylı inceleme imkanım oldu. İzlenimlerim şu şekilde,

Şikayet gelen clientlerde (uninstaller programı ile kaldırıp) yeniden yükleme işlemi yaptım. Sorun yine devam ediyordu. Az önce farkettiğim bir durum oldu. Son kullanıcılar bilgisayarı açar açmaz internet tarayıcısını açıyorlar. Sonra outlook'a tıklayınca Başlatılıyor'da takılı kalıyor. Client'i ben restart edip açılışta direkt Outlook'u çalıştırdığımda açılıyor. Acaba tarayıcı ile alakası var mı diye şu anda izlemedeyim. 

Şimdi asıl şüphelendiğim durum şu, beni yanıltmaması açısından gözlemlemeye devam edeceğim. Yine devam ederse, belki diyorum tarayıcı değil de, açılışta bir servis çalışıyor ve bu tarayıcı ile açılış zamanına denk geliyor da ben öyle mi algılıyorum? sorusu şu anda aklımda duruyor. 

Eğer yine devam ederse sırası ile, 

Önce antivirüs uygulamasını kaldırıp gözlemleyeceğim. Yine devam ederse ki, ekleri yüklerken donması buraya beni yoğunlaştırıyor. Ortamda DLP var. Acaba diyorum ek kısmını taradığından o mu yapıyor? İzlemelerim sonucunu buraya aktaracağım. Ama şu anda gördüğüm Exchange sunucucu ile değilde sanki client tabanlı sorunlar var gibi. Yine de izleyip göreceğiz.

Herkese güzel bir hafta dilerim. 

Gönderildi : 20/11/2023 09:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Sorun exch ile ilgili zaten olmaz client'larınız kaynaklı, Outlook2010 'un rss'ler ve mail web linkleri yada eklentiler dışında browser ile bir ilgisi yok.
Office x32 kurun mutlaka ve bu sayfada ki kontrolleri yapın özellikle mapi kısmı.

https://www.ablebits.com/office-addins-blog/cannot-start-microsoft-outlook-solutions/

Yukarıda denildiği gibi mevcut üzerinden değil 0 sistem kurulumu yaparak ilerleyin.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/11/2023 00:01

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Sorun exch ile ilgili zaten olmaz client'larınız kaynaklı, Outlook2010 'un rss'ler ve mail web linkleri yada eklentiler dışında browser ile bir ilgisi yok.
Office x32 kurun mutlaka ve bu sayfada ki kontrolleri yapın özellikle mapi kısmı.

https://www.ablebits.com/office-addins-blog/cannot-start-microsoft-outlook-solutions/

Yukarıda denildiği gibi mevcut üzerinden değil 0 sistem kurulumu yaparak ilerleyin.

Günaydın İbrahim abi,

Office 32 kurulu. Gönderdiğiniz linkteki çözümler konuyu açmadan önce uygulamıştım lakin MAPI kısmını yeni gördüm. Şu anda ilginç olan son 24 saatte sorun görülmediği. Outlook'lar başlatılıyor hatası vermiyor, eklerde donma olmuyor. Bugün yoğun bir kullanım günü, bu nedenle aslında bugün daha netlik kazanacağım. 

Yine yazıyor olacağım.

Gönderildi : 22/11/2023 09:30

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @mertyilmaz

Günaydın İbrahim abi,

Office 32 kurulu. Gönderdiğiniz linkteki çözümler konuyu açmadan önce uygulamıştım lakin MAPI kısmını yeni gördüm. Şu anda ilginç olan son 24 saatte sorun görülmediği. Outlook'lar başlatılıyor hatası vermiyor, eklerde donma olmuyor. Bugün yoğun bir kullanım günü, bu nedenle aslında bugün daha netlik kazanacağım. 

Yine yazıyor olacağım.

Değerli Abilerim,

Sorun çözülmüştür. Sorunun kaynağı DLP olduğu kesinleşti. 

Aynı sorunu yaşayan kişilere yararlı olması dileği ile..

Çok teşekkürler, saygılar.

Gönderildi : 22/11/2023 12:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba, zaten bazılarında çalışıyor bazılarında çalışmıyor dediğinde muhtemel update demiştik ama değilmiş, Hangi DLP onu da yazarsan birde çözüm agent mı kaldırdın exclude filan mı yaptın onu da paylaş ki öğrensin insanlar.

Ama bu sana bir uyarı olsun bence sen dönülmez bir yola girmeden (exch 2010 sistemleri yakın zamanda office 365 sistemlerine mail atamayacak zaten) sistemlerini güncellemek için aksiyon almaya başla.

Geçmiş olsun, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 22/11/2023 13:20

(@mertyilmaz)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, zaten bazılarında çalışıyor bazılarında çalışmıyor dediğinde muhtemel update demiştik ama değilmiş, Hangi DLP onu da yazarsan birde çözüm agent mı kaldırdın exclude filan mı yaptın onu da paylaş ki öğrensin insanlar.

Ama bu sana bir uyarı olsun bence sen dönülmez bir yola girmeden (exch 2010 sistemleri yakın zamanda office 365 sistemlerine mail atamayacak zaten) sistemlerini güncellemek için aksiyon almaya başla.

Geçmiş olsun, geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Sevgili Hakan Abi,

Evet birlikte her yönetimi denedik ama sırası ile denemeden de anlamayazdık bu nedenle antivirüsü bu sabah clientten kaldırdım olmadı. Tek çare DLP kalmıştı. DLP (Safetica) arayüzünden clientte pasif kıldım ve açılmayan Outlook'u restart ve eklenti kaldırmadan hemen açtı. DLP'ye yoğunlaştım birde ne göreyim yeni bir update çıkmış ve bendeki sorun için patch yayınlamışlar. Tüm clientlere bu patch i gönderdim. Tek yapmam gereken clientlerin restart olmasını beklemek :). 

Exchange projesine başladım bile nasıl yol izleyeceğim tam bilmiyorum ama bakalım inşallah iyi olacak. 

Çok teşekkürler.

Gönderildi : 22/11/2023 13:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Harika bilgi, teşekkürler.

Gönderildi : 23/11/2023 10:38

Paylaş: