Forum

Exchange Catch-ALL ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Catch-ALL ve Silinen Mailleri Arşivlemek

6 Yazılar
3 Üyeler
1 Likes
325 Görüntüleme
(@senol)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2012 ve Exchange 2013 kullanıyoruz. Mail Gate-way hizmeti olarak da Trend-Micro E-Mail Security üyeliğimiz var.

Yapmak istediğim iki şey var. 

1. Exchange sunucuda mail adresi olmayan kullanıcılara mail atıldığında hata maili dönsün ve gönderdikleri mail belirlenen mail kutusuna iletilsin. İletilmesi durumu şu açıdan işimize yarayacak. Eski çalışanların üye oldukları portallar oluyor veya bir müşteri önemli bir maili farklı adrese gönderiyor haberimiz olmuyor. Bu gibi işler için maili aç kapa zahmetinden kurtaracak. Bu sorum için catch-all yöntemini denedim. Ecp üzerinden mail flow a rule ekleyerek yaptım ama mailleri iletmiyor. 

2. Mail kullanıcılarının sildikleri mailler belirli bir süre silinmiş öğeleri kurtar kısmında duruyor fakat bu mailleri kullanıcı burdan da silebiliyor. Hem kullanıcı silemesin istiyorum , hem de 1 ay kadar tutuyor bildiğim kadarıyla , daha uzun süre saklansın , mümkünse silinmesin.

Yardımlarınızı rica eder, şimdiden tüm geri dönüşleriniz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 19/12/2023 12:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4341
Co-Helper

https://www.techieshelp.com/create-a-catch-all-mailbox-in-exchange-2013/
Catch all için. Yorumları detaylıca inceleyin, alıcı filtrelemeyi vs devre dışı yapmalısınız ve ayrı bir posta oluşturulmalı teslim için.

Kurumlara genel önerdiklerimiz ise; Doğrulanmayan adreslere göndericiye zaten hata döner (NDR). Bu hata içeriklerini MTA üretir, config bağımlıdır, herkes öncelikle kendi mailinin tesliminden sorumludur. Mail dünyasında global alıcı gibi birşey yok malumunuz.

"çalışanların üye oldukları portallar oluyor" bununla çok karşılaşılır bunu prosedür, kural altına alın. Ayrılan personelin sizinle ilişiği bitmiştir taleplerle baş edemezsiniz, ayrılmadan önce değişimlerini yapmalılar, biz sonradan gelen talepleri direk redddiyoruz.
C-A ise herkese önermem bu tüm spoofing denemelerine erişim vereceğiniz anlamına gelir detaylı bir güvenlik yönetiminiz yoksa maillerin kullanıcılara erişimini önermezdim.

Recovery items süresi onprem de uzatılabilir (exch online da max 30 gün) ilgili ayar DB settings'lerinde.
Herkes için arttırılması db sizing ölçek artışına neden olur. Oradan silemesin gibi birşey yok ben bunun yerine ilgili butonun reg'den kapatılmasını sağlıyorum, gpo ile yayınlanabilir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Exchange\Client\Options]
"DumpsterAlwaysOn"=dword:00000000

[HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Wow6432Node\Microsoft\Exchange\Client\Options]
"DumpsterControl"=dword:00000000

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/12/2023 19:41
Şenol Turna reacted

(@senol)
Gönderiler: 2
New Member
Konu başlatıcı

Öncelikle desteğiniz ve tavsiyeleriniz için çok teşekkürler hocam.

Hata maili kısmında şöyle bir durum var. Kendi mail hesaplarımızdan, hatalı bir adrese mail atınca bize hata maili dönüyor. Örneği aşağıya ekledim. Fakat firmamızda bulunmayan birine mail atıldığında karşı tarafa da bir hata maili dönsün istiyoruz. Hata maili bize adslmail.doruk.net.tr üzerinden geliyor. Konuya hakim olmadığım için, MTA doruk.net ise config yapılandırmasını onların yapması mı gerekiyor yoksa ecp panelinden veya powershell üzerinden mi yapılıyor.

image

Gönderildi : 20/12/2023 15:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4341
Co-Helper

NDR makalelerini inceleyebilirsin, mantığı anlarsınız.

"Doğrulanmayan adreslere göndericiye zaten hata döner (NDR). Bu hata içeriklerini MTA üretir, config bağımlıdır, herkes öncelikle kendi mailinin tesliminden sorumludur."

Aynı sizin gönderdikleriniz de olduğu gibi NDR mesajlarını MTA üretir. Siz yapılması gerekeni member'larınıza iletmiş oluyorsunuz. Karşı taraflara da kendi gönderim hataları NDR olarak düşer aynı şekilde yani sizin özel birşey yapmanıza gerek yok standard dünyada.

Fakat biz de çok yaşıyoruz mail gönderenler dönen hata mesajlarına bakmıyor, anlamıyor, kendi BT'lerine sormuyor bu da kurumsallık, eğitim konuları herkesin kendisini ilgilendiriyor şayet franchising vs sağlayıcısı değilseniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 20/12/2023 18:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33009
Illustrious Member Yönetici

Varsayılan olarak Exchange Server zaten eğer bir maili iletemiyor ise (pek çok nedeni olabilir) NDR döner, hatta SMTP GW de döner, yani sizin özel bir ayar yapmanıza gerek yoktur.

Buradaki gibi belki birisi kapatmış olabilir.

Configure remote domain message reporting: Exchange 2013 Help | Microsoft Learn

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2023 18:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33009
Illustrious Member Yönetici

Diğer konuda da bırakın silsin canım insanlar, o kadar detaya girmeyin, sonuçta lazım olur ise siz kurtarabiliyorsunuz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/12/2023 18:27

Paylaş: