Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Server 2019 Send As Yetkisi Verildiği Halde E-Posta Gönderilemiyor

5 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
1,927 Görüntüleme
(@ogcalimli)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Herkese merhaba

Yapımızda bulunan shared mailbox ve distribution group mail hesaplarına bazı kullanıcılara send as yetkisi verildi ancak kullanıcılar outlook üzerinden e-posta göndermeye çalıştıklarında bu şekilde bir cevap dönüyor

İletiniz, belirlenen alıcılardan bazılarına veya tümüne ulaşmadı.

Konu:  test2

Tarih: 11.04.2022 13:18

Aşağıdaki alıcılara ulaşılamıyor:

............................,11.04.2022 13:18

Bu ileti gönderilemedi. Belirlenen kullanıcı adına ileti gönderme izniniz yok.

Hata: [0x80070005-0x000004dc-0x00000524].

İşin garip olan kısmı owa üzerinden bu işlemleri gerçekleştirdiğimizde herhangi bir sorun ile karşılaşmıyoruz. Ayrıca outlook üzerinden hata almadan göndermek için kimden kısmına yazılacak adresi edres defterinden seçip yolladığımızda herhangi bir sorun ile karşılaşmıyoruz.

Herkese iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 12/04/2022 15:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu bilinen bir sorun. Aslında eski outlook sürümlerinde oluyordu yeni sürümlerde pek olmaması gerekiyor ama sorunun çözümü profil temizlemek veya OAB' nin sağlıklı bir şekilde indiğinden emin olmak.

Yani sorun exchange ile ilgili değil outlook ile ilgili. Eski sürümlerdeki bir bug kaynaklı ama yeni sürümlerde bu tür sorunlaro olmuyor.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/04/2022 15:36

(@ogcalimli)
Gönderiler: 6
Active Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler hakan bey aslında yapımda office versiyonları 2016 ve 2019

Dediğiniz gibi office kaldırdım porfili silip adres defterini tekrar indirdiğimde sorunum düzeldi.

Tüm cihazlarda aynı durumu yapmak biraz yorucu olacak.

Gönderildi : 13/04/2022 10:33

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Aslında bunun tüm cihazlarda olmaması lazım Ben 10.000 kişiye yakın bir organizasyonda çalışırken bu başımıza geliyordu, 10K insan olunca normal ama herkeste oluyor ise proxy, firewall, av ve benzeri bir outlook eklentisi olabilir bir şey tetikliyordur, herkeste olmaz çünkü.

Outlook 2016 veya 2019 yeni sürümlerde zaten bu bir bug değil, ama dediğim gibi sonuçta OAB bir web servisi ve outlook bu web servisine ulaşırken geçtiği bir sistem tetikliyor olabilir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/04/2022 11:36

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

Selamlar

Şu an benzer sorunu Ben de yaşıyorum.

Office365'te Shared Mailbox oluşturdum. Görüntüleme ve Gönderme yetkilerini vermeme rağmen Shared Mailbox hesabından Outlook ile mail göndermeyi denediğimde gönderemedim. "Bu ileti gönderilemedi. Belirlenen kullanıcı adına ileti gönderme izniniz yok." diyor.

Neyse ki bu post'u gördüm. Web'den denediğimde sorun olmadığını gördüm. Office 365 (Sürüm 2209 Build:15629.20156) kullanıyorum. Profili silip yeniden oluşturmadım. İşin ilginci Bende  ve bir kullanıcıda sorun yaşarken diğerinde sorun da çıkmadı. Önerileriniz varsa deneyelim. Çözmeye çalışıyoruz..

Gönderildi : 12/10/2022 13:45

Paylaş: