Forum

Exchange 2010 Telef...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2010 Telefonlara mail kurulamaması sorunu

11 Yazılar
3 Üyeler
4 Likes
1,327 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 224
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar yapımızda Exchange 2010 bulunmakta özellikle iphone telefondalar da telefonlara mail kurulamıyor sorunu çok fazla almaya başladım. Kendi programında kurmak istediğimde sunucuya erişilemedi , Outlook mail de kurduğumda 365 giriş ekranına yönlendirmeye çalışıyor.

Android telefonlarda ise sadece Gmail uygulaması üzerinden kuruluma izin veriyor. açıkçası farklı yazılımlar Edison mail, Yandex mail gibi yerlerden de denedim malesef olmadı. Bu sorunu yaşamış yada konu hakkında bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim

Gönderildi : 29/03/2022 12:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

2010 için henüz bir engelleme yok fakat zaman içerisinde olacak kurulamayacak yada daha fazla sorun yaşanacak.
"Outlook mail de kurduğumda 365 giriş ekranına yönlendirmeye çalışıyor."
Bu uzun zamandır bu şekilde Azure Sync varsa bir sorun değil. Kullanıcılar buna göre hareket ederek bir adım geriye dönerek kurulum yapması gerekli Outlook app için. Ben bunu tutorial paylaşarak aştım. iOS mail için bu durum da yok.
Android özellikle tercih etmiyoruz marka bazlı değişiyor ios gibi standartı yok çeşitli cihazlarda farklı zamanlarda sorun yaşandığını gördüm bende uygulama sürümleri kaynaklıydı genelde. Birkaç durumda hesap eklemede sertifikayı çekemediğini yaşadım manuel ekleme gerektirdi birinde de o365 hesabı gibi davranış tespit ettik. Yani genel sormuşsunuz siz de genel olarak android de çalışmıyor diye birşey yok olay bazlı yaklaşmanız gerekli.
Tabi bütün bunları autodiscover yapılandırmanızın düzgün çalıştığı varsayımıyla olduğunu belirtmek gerekir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/03/2022 14:22

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Azure Sync sebebi ile olduğunu düşünüyorum bende mesela ben iphone kullanmaktayım. edison mail isimli program ile mail alabiliyorum. yakın bir zamanda o365 geçisi düşünüyorum aslında ama özellikle kısa süredir bu sorun olması acaba 2010 desteği bitti mi sorusunu aklıma getirdi.

Gönderildi : 29/03/2022 14:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Eh bunun için de bültenleri takip etmeniz gerekli 🙂 365 message center günlük olarak değişiklikleri iletiyor destek takibini ve roadmap'i bu şekilde kontrol etmiş oluyoruz.
Dediğim gibi bu bir sorun değil outlook app profili gördüğü için ilk olarak 365'e başvuruyor uygulamaya bu arayüz geleli 1,5-2 yıl oluyor sanırım 🙂 yeni birşey değil yani. Özetle kişinin geri dönerek hayır exchange hesabı kuracağım demesi gerekli. Personelimizde ios mail, outlook app gayet yeterli 3rd mail başka app ihtiyacı hiç olmuyor. Taşımaları bir an önce yaptırmamız lazım hatırladığım kadarıyla duyurulara göre Exch2010-mobile için bu yıl son. Office2010 için destek zaten duyurdukları sürede geçen yıl sonu kesildi.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/03/2022 15:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32965
Illustrious Member Yönetici

Outlook 2016 ve 2019 Exchange Bağlanma Sorunu - Direct Connect to Office 365 - Hakan Uzuner

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 29/03/2022 21:04

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Desteğiniz için teşekkür ederim. Sanırım o365 e geçmek tam çözüm olacak ☺️ 

Gönderildi : 29/03/2022 21:43

(@berkayguzelbeyoglu)
Reputable Member
Konu başlatıcı

geçici olarak yani o365'e  geçene kadar 🙂 forumda bulduğum şu yöntem işe yaradı

hocam aradığın cevap bu sanırım

To check whether inheritance is disabled on the user:

1. Open Active Directory Users and Computers.
  2. On the menu at the top of the console, click View > Advanced Features.
  3. Locate and right-click the mailbox account in the console, and then click Properties.
  4. Click the Security tab.
  5. Click Advanced.
  6. Make sure that the check box for "Include inheritable permissions from this object's parent" is selected.

Gönderildi : 30/03/2022 08:43

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Selamlar, ben mobilden baktığım için çok farklı bir cevap vermişim, konuyu okuduğum kadarı ile onprem exch olmasına rağmen outlook office 365 e bağlanmaya çalışıyor diye anladım, oysaki senin sorun aslında exch 2000 den beri bildiğimiz bir konu 🙂 google a sorunca şak diye çıkıyor ama işte mobilden göremedim. Forumda en az 10 kez bunu cevaplamışızdır. Her zaman ilk olarak arama yapmayı deneyin lütfen.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 30/03/2022 09:58

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Ben bu çözümü anlamlandıramadığım için sormak istedim bu mobile'deki durumu nasıl çözer? Hakan abi bu davranışın kök nedeni nedir?
Örneğin kontrol ettim bir domain de bu seçili fakat outlook app de davranış yukarıda anlattığım gibi. Dediğim gibi bu yeni birşey değil ve ben bunu onprem exch ve az sync olan farklı domainlerde de yaşadım bu app'e özel davranış olarak değerlendirmiştim zaten sürümünü hatırlamıyorum epey eski bu sonradan geldi, yapılarda her hangi bir değişiklik olmadan app bu şekilde karşılamaya başladı bu evet pc tarafında ki mapi vs sıralaması ile ilgili. Fakat sürümü taramak lazım dediğim gibi bilmiyorum öncesinde karşılama ekranında exchange, o365, outlook vs manuel seçim yapıyordunuz.

Bu davranışı değiştirdiğine göre Berkay'ın sisteminde farklı bir sorun var sanki.

Gönderildi : 30/03/2022 13:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Abi şöyle, bir kullanıcı EAS ile cihazını ilk kez eşitlemeye çalıştığı zaman Microsoft Exchange Server, AD üzerindeki ilgili kullanıcı nesnesi altına "msExchActiveSyncDevices" adından bir konteynır açar. Ve doğal olarak buna izni vardır. Ancak 3. parti programlar, kullanıcı izin değişiklikleri veya herhangi bir başk bir neden ile bu kullanıcı izinleri bozulur ise exchange server artık bu konteynıra erişemediği için active sync bağlantısı çalışmaz.

Gönderildi : 31/03/2022 10:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Sağolasın abi sorunu ve bu çözümü daha iyi anlamış oldum.  
Bu nesne ile genellikle kullanıcı ayrılış, kaldırma prosedürlerinde karşılaşıyoruz. Sync edilmiş cihazlar manuel kaldırılmadıysa disabled kullanıcılarda bu artık gibi kalıyor bunun ileri zamanlarda sorun olasılığı gibi bir durum var mı?
Yine konuyla alakasız araya girdim belki 🙂

Gönderildi : 31/03/2022 14:03

Paylaş: