Forum

Mail arşivleme öner...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Mail arşivleme önerisi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
636 Görüntüleme
(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar açıkçası exchange tarafına tam hakim olamadığım için sizin de fikirlerinizi almak istiyorum. Kullandığım yapıda On-prem bir exchange 2010 server var. Daha önce kullanıcılarına mail arşivleri manuel olarak alınıp pst ye çevirilip saklanıyormuş. Bu hem zahmetli hem de çok zaman alacak bir yöntem. bunu biraz daha otomatik bir hale çevirmek istiyorum. Mesela ayda bir servis yada yazılım çalışıp mail yedeklerini alıp harici bir ortam (nas-San vs.) gibi kayıt alsın istiyorum. bu konuda siz yapılarınızda neler kullanıyorsunuz ? öneri olarak sunabileceğiniz tüm fikirlere açığım. 

Son olarak o365'e geçiş düşünüyorum bu konuda da yedekleme tecrübelerinizi rica ediyorum

Bu konu 2 yıl önce 2 defa Berkay GÜZELBEYOĞLU tarafından düzenlendi

Gönderildi : 16/04/2022 11:30

(@zulfumehmetozcifci)
Gönderiler: 731
Prominent Member

Enterprise Vault öneririm.

Kişisel bir olay

Gönderildi : 16/04/2022 13:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle desteği bitmiş eski bir ürün ile bence daha fazla bu sistemi yönetmeyin. Muhtemel yeni sürüm ile gelecek lisans maliyetlerini düşünüyorsunuz ama yakın bir zamanda artık SSL-TLS nedeni ile mail bile atamayacak hale geleceksiniz. Bilinen açıkları ise cabası.

EV alacak para var ise önce Exchange Server sürümünü yükseltin derim.

Muhtemle bunu yapmayacağınız için tek seçeneğiniz aşağıdaki yöntem, ancak bu da enterprise CAL ister ki bu da bir maliyettir.

https://www.cozumpark.com/exchange-2010-message-retention-manager-mrm-retention-policies-and-tags/

Yada üçüncü parti yazılımlar daha ekonomik olabilir.

MailStore - The Standard in Email Archiving

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/04/2022 17:13

(@berkayguzelbeyoglu)
Gönderiler: 227
Reputable Member
Konu başlatıcı

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim 365 geçişini kesinlikle düşünüyorum. Dediğim gibi sadece özellikle vip kullanıcıların yedeklerini otomatik olarak saklamak istiyorum. O365 de böyle bir seçenek mümkün mü ? 

Gönderildi : 16/04/2022 22:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Evet, onlara farklı lisans atarsınız yani daha pahalı olan, diğerlerine ise daha ucuz olan lisans atayarak bu istediğinizi yapabilirsiniz.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/04/2022 21:52

Paylaş: