Forum

Exchange Online vs....

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Online vs. On-Premises

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
2,480 Görüntüleme
(@serkanates)
Gönderiler: 1269
Üye
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar;

Sanallaştırma ve bulut çözümler artık sektörün standardı haline geldi. Ben exchange özelinde bir soru sormak istiyorum. Office 365, Exchange Online gibi çözümler varken neden Exchange hizmetini iç kaynaklarımızı kullanarak sağlayalım. Güvenlik, spam, iş sürekliliği, yedekleme, yama, güncelleme vb. senaryolar için ciddi iş gücü harcamak ve yatırım gerekiyor. Bulut tarafında bu süreçlerideki sorumluluklarımız çok daha az. Yatırım maliyetlerinde ise ciddi farklar yok. Sistemine exchange hizmeti eklemek isteyen bir kurum bulut yerine neden yerel bir çözüm ister ?

NOT : Konu sohbet amaçlı açılmıştır. Yanlış yer seçimi yapıldıysa moderasyon yarımcı olsun lütfen, teşekkürler.

Gönderildi : 22/05/2019 12:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Burada iki temel etken vardır;

1 - Maliyet

2 - Regülasyon veya Güvenlik

Öncelikle şirket bir kobi ise hala exchange 2010 kullanıyordur, bu  durumda ortalama 10 yıl bir teknoloji ömründen bahsediyoruz. Keza sorarsan office içinde 2010 veya en iyi ihtimalle 2013 kullandığını göreceksin. Şimdi 100 kullanıcı olsa bu kobinin exchange sunucusunda ortalama en ucuz paketi 3$' dan hesaplarsan aylık 300, yıllık 3600, 10 yıl için ise 36.000$ para eder. Ama o kobi exchange sunucusuna hayatta 10 yılda 36K para harcamaz. Ne zaman mantıklı oluyor? Teknolojiyi yakından takip eden müşteriler mecburen güvenlik ve benzeri nedenlerden dolayı örneğin 3 yılda bir alt yapıyı yeniliyor. Bu durumda aynı hesabı yaparsak 10.800$ tutar ki bu rakam Onprem için bütçe olarak yetersiz olabilir. Yani firmaya göre ilk etken fiyat, adam oturuyor hesaplıyor. Tabi burada bir de psikoloji çok etkili, örnek adam 3 yılda bir alt yapı değiştirse bile hatta şu anda 2019 geçişi için lisans, cal, sunucu, bakım, danışmanlık daha çok para ödese bile diyor ki en azından benim malım yani 3 yıl sonra yenilemesem bile para vermek zorunda değilim diyor.

2 - Malum herkes benim datam çok güvenli diyerek buluta çıkmayabiliyor, bu bir tercih meselesi ama bazı kurumlar; Finans, sağlık, enerji be benzeri yani BDDK, SPK, EPDK gibi kurumlara tabi olanlar zaten çıkamıyor (KVKK ile alakalı bir durum değil, açık rıza alınması halinde çok rahat office 365 kullanılabilir)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 23/05/2019 00:36

Paylaş: