Forum

Exchange Migration ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange Migration sonrası Outlook sunucu ayarları

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
864 Görüntüleme
(@cemcakmak)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

Test ortamında Exchange 2007 den 2013 e geçiş işlemlerini yaptım OWA dan mail alışverişlerini yapabiliyorum ancak firma dışında bulunan kullanıcılarımda ki outlook sunucu ayarları otomatik olarak değişecek mi?

Eski sunucu Exc2007.deneme.local

Yeni sunucu Exc2013.deneme.local

Ayrıca 3.parti bir firmadan aldığım sertifikamı import ettim ancak bu panelden göremiyorum fakat mmc\certification  altında sertifika görünüyor bu bir sorun teşlik eder mi?

İyi çalışmalar.

Exchange

Gönderildi : 20/05/2020 10:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32933
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

90 sayfa, sıkılmazsanız okuyun, bulabileceğiniz en iyi kaynak, nereden biliyorum? Ben yazdım 🙂

https://www.cozumpark.com/exchange-server-2007-ve-2010-ortamlarindan-2013-ortamina-gecis-exchange-server-2013-migration/

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2020 21:22

(@cemcakmak)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey merhaba;

Bahsetmiş olduğunuz 90 sayfalık dökümanı iki kez okumuştum geçişide bu döküman ve yine bu formda ki arkadaşların yazdıklarına göre yaptım ancak bahsetmiş olduğum; ofis dışındaki kullanıcılarımın outlook programlarındaki sunucu ayarlarının otomatik olarak değişecek mi? sorusunun cevabını bulamadım. Yada ben gözden kaçırıyorum.

Eski sunucum exc2007.ornek.local

Yeni sunucum exc2013.ornek.local

İlk mesajda gönderdiğim resimdeki gibi kullanıcı adını sorgulayan sunucu adı da otomatik değişecek mi?

Umarım anlatabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 25/05/2020 21:47

(@alper-yazgan)
Gönderiler: 51
Trusted Member

Gönderen: @cemcakmak

Hakan Bey merhaba;

Bahsetmiş olduğunuz 90 sayfalık dökümanı iki kez okumuştum geçişide bu döküman ve yine bu formda ki arkadaşların yazdıklarına göre yaptım ancak bahsetmiş olduğum; ofis dışındaki kullanıcılarımın outlook programlarındaki sunucu ayarlarının otomatik olarak değişecek mi? sorusunun cevabını bulamadım. Yada ben gözden kaçırıyorum.

Eski sunucum exc2007.ornek.local

Yeni sunucum exc2013.ornek.local

İlk mesajda gönderdiğim resimdeki gibi kullanıcı adını sorgulayan sunucu adı da otomatik değişecek mi?

Umarım anlatabilmişimdir.

İyi çalışmalar.

Otomatik olarak değişmeyecek. Outlook kendi kendine sunucuda yapılan değişikliği anlayamaz. Sizin çeşitli yöntemlerle göstermeniz gerek.

Gönderildi : 25/05/2020 22:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Kendi yazdığım makalede yok denmesi hoşuma gitmiyor ancak adım adım yaparsanız aşağıdaki gibi otomatik güncelleneceğinizi göreceksiniz.

Gördüğünüz gibi tüm bağlantılar artık E2013 CAS sunucusu üzerinden gerçekleşmektedir. Ancak dikkatinizi çekti ise eğer tek bir bağlantı Exchange 2013 CAS üzerinden Exchange 2010 Mailbox sunucusuna bağlanıyor. Bunun sebebi Public Folder’ dır.

Özetle eğer outlook 2007 de autodiscover yani otomatik tamamlama ile profil bilgisi almış ise bu geçişte bu güncelleme otomatik olacaktır, ancak siz oraya elle sunucu ismi yazdıysanız ne yazık ki tüm outlook ları tek tek dolaşmanız gerekecektir.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 25/05/2020 23:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sertifika sorusu da benzer şekilde, eğer mmc den sertifikayı private key ile birlikte aldıysanız bir IIS reset sonrasında panelde görürsünüz, yani panelde sertifika görülmesi gerekli.

Gönderildi : 25/05/2020 23:10

(@cemcakmak)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey merhaba;

Bahsettiğim kullanıcılarım domainde değiller ve uzak lokasyondalar mecburen sunucu isimlerini el ile girmiştim (başka bir yolunu bilmiyorum).

"siz oraya elle sunucu ismi yazdıysanız ne yazık ki tüm outlook ları tek tek dolaşmanız gerekecektir."

İş başa düşüp kullanıcıların ayarlarını tek tek değiştirmeyi nasıl yapabilirim resimdeki gibi sunucu adı deaktif olarak geliyor el ile değiştirmek için ne yapmalıyım.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 26/05/2020 13:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Cem Bey bu konuyu araştırın biraz,

https://www.cozumpark.com/exchange-server-2007-ve-autodiscover-kullanimi/

https://www.cozumpark.com/exchange-server-icin-dns-uzerinde-mx-ptr-ve-autodiscover-kayitlarinin-olusturulmasi-internal-dns/

http://sozluk.cozumpark.com/goster.aspx?id=1517&kelime=exchange-autodiscover

Özetle autodiscover ayarlarını yani URL adresini ve DNS kaydını iç ve dış dns için düzgün yaparsanız bir outlook' da sıfır bir profil oluştururken veya mevcut profili tamir et dediğinizde doğru sunucu ismi otomatik gelir.

Gönderildi : 26/05/2020 14:15

(@cemcakmak)
Active Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey merhaba;

Autodiscover iç ve dış ayarları tamamdı; domain içindekilerin ilk logon sırasında yeni ayarları alacağını biliyordum ancak dışarıdaki kullanıcılarım bu yeni ayarları nasıl anlayacağını merak ediyordum.

"siz oraya elle sunucu ismi yazdıysanız ne yazık ki tüm outlook ları tek tek dolaşmanız gerekecektir."

Aradığım cevap buydu "mevcut profili tamir et dediğinizde doğru sunucu ismi otomatik gelir."

Teşekkürler.

Sağlıcakla kalın.

Gönderildi : 27/05/2020 11:04

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Rica ederim, kolaylıklar diliyorum.

Gönderildi : 27/05/2020 11:22

Paylaş: