Forum

ADMT ile SID transf...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ADMT ile SID transferi sonrası kaybolan mailbox hk.

14 Yazılar
4 Üyeler
2 Likes
713 Görüntüleme
(@muharremgoktas)
Gönderiler: 22
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba aşağıdaki komutlar ile  kullanıcıyı yeni domaine taşıdım ve exchange 2010 daki mailleride Exchange 2019 a geldi. Sorunsuz çalışıyordu. Sonrasında ADMT ile SID taşıma işlemi yaptım. Exchange mailbox menüsünden kullanıcı kayboldu. Disconnected mailboxlar da görünmüyor. Database clean işlemi de yaptım ama gelmedi. Fakat mailboxları Get-mailboxstatistics komutu ile görebiliyorum. Bu sorunu nasıl çözebilirim. 

.\Prepare-MoveRequest.Ps1 ......

New-MoveRequest -Identity......

Bu konu 4 yıl önce Muharrem Göktaş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 16/05/2020 15:22

(@ekremersoy-2)
Gönderiler: 84
Estimable Member

merhaba,

bu tarz bir operasyon daha önce denemedim ama sid değiştiği için mailbox ile user arasındaki bağlantı da kaybolmuş gibi, aşağıdaki komut ile databse içindeki mailboxları görebilirsiniz, daha sonra sorunlu olan mailbox için resturerequest oluştururarak dosyaları kurtarma imkanınız olabilir,

Get-MailboxStatistics -Database databasename

Bu ileti 4 yıl önce Ekrem Ersoy tarafından düzenlendi

Gönderildi : 16/05/2020 17:57

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba

öncelikle Exc üzerinden prepare, ardından ADMT, ardından movemailbox tavsiye ederiz. Siz bu sırayla yapmadınız sanırım ?

Mailboxmoverequest | fl ile detayları aldığınızda işlem henüz bitmemiş olabilir mi ? 

3ncü konu ise; 

Exc mailbox menüsünden kayboldu demişssiniz, burada prepare işlemi Exc attribute'lerini hedef domain'e kopyalar

ardından move mailbox'ı atar. ama ADMT ile taşıma yaparsanız karşı tarafı replace eder ve EXC Attributeleri kaybolur, sanırım siz burada sorun yaşıyorsunuz. ADMT ile merge secenegi ile taşımanızı tavsiye ederim.

Anlamak için sorunsuz mailbox açabilen ve "bu" yani açamayan kullanıcıları adsiedit ile yanyana koyunuz, Exc ile ilgili attributelerin olmadığını göreceksiniz.

Gönderildi : 16/05/2020 18:01

(@muharremgoktas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@serkanuzuner   teşekkkür ederim. Evet ilk gönderdiğiniz komutla mailboxları görüyorum. Attributeler ile uğraşıyorum ama işin içinden çıkamadım.  Dediğiniz gibi karşılaştırma yapıyorum hemen. 

Taşırken Prepare yapıp sonra ADMT yapıyorum fakat move request oluşturacağım menüde kullanıcıyı göremiyorum. Attribute sorunun çözersen diğer userları dediğiniz sırayla yapmaya çalışacağım. 

Gönderildi : 16/05/2020 18:11

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Mutlaka excel kullanın, concatenate gibi metotlarla komut ve datayı birleştirin. Daha bunun GAL sync, distribution grup, group membership migrate vs  gibi kısımları var. Bilmiyorum tabi tam olarak nerdesiniz ama olması gereken 1 hafta excelde tüm komutları harfiyen hazırlayıp 5 dakikada prepleyip sonra ADMT yapıp ardından günden güne hıza göre move yapmak.

Gönderildi : 16/05/2020 18:28

(@muharremgoktas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@serkanuzuner  taşıdığım mailboxlar  Exch 2010 da softdeleted olarak görünüyor. Normalde connect seçeneği ile user a bağlamamız lazım ama bende ne matching user nede existing user da kullanıcılar gelmiyor. AD de kullanıcı duruyor. Bunun nedeni ne olabilir. 

Gönderildi : 16/05/2020 18:54

(@muharremgoktas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Attribute ayarlarında aşağıdaki kayıtları değiştirdim düzeldi. Desteğiniz için teşekkür ederim @serkanuzuner 

msExchRecipientDisplay Type  = 1073741824

msExchRecipientTypeDetails = 1

Bu ileti 4 yıl önce Muharrem Göktaş tarafından düzenlendi

Gönderildi : 16/05/2020 19:20

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Keşke bu tür geçişleri uzman bir danışman ile yapsaydı, bu tür taşımalar ne yazık ki uzmanlık ister.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/05/2020 23:53

(@muharremgoktas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner   Hocam Exchange eğitimlerinizi aldık ama maalesef orada bu işlemlere yer vermemiştiniz. 🙂 

Gönderildi : 17/05/2020 00:06

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle eğitim içeriği belli, yani öyle bir yazmışsın ki içerikte var yazmışız ama koymamışız gibi söylemişsin. Kusura bakma ama cross forest migration eğitimi de udemy' ye konulmaz çünkü o iş eğitim ile olmaz. Yılda ortalama bir veya iki kez proje yaparım, son 10 yılda 20' den fazla proje yaptım, hatta bir tanesi 35.000 kullanıcı içindi, ama o kadar tecrübeli olmama rağmen hepsine ayrı bir sorun gördüm, çünkü her yapı farklıdır. Özetle bu iş eğitim ile olmaz, bilen birisinin logları inceleyip girmesi gerekli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/05/2020 00:43

(@muharremgoktas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner  Hocam haklısınız yanlış anlaşıldıysam özür dilerim o niyetle yazmadım. Dediğiniz gibi uzmanlık gerektiren bir konu. Yıllardır sizlerin öncülüğünde çözumpark vb. platformlar ile sorunları bir şekilde çözüyoruz hakkınız ödenmez. Exchange lisansını bile zor aldırdığımız bir ortamda danışmanlık hizmeti almak maalesef her zaman mümkün olmuyor. Bir şekilde düşe kalka çözmeninde hazzı başka tabi. Ama yinede aşağıdaki yazışmamıza istinaden eğitimi beklemedim değil 😀  Saygılarımla, 

"merhaba, bu eğitimler migration anlatmıyor, onun için ayrı bir bölüm çekebilirim, şu anda gpo çekiyorum ondan sonra belki olur."

Gönderildi : 17/05/2020 01:03

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Udemy eğitimleri benim için zor, çok zamanımı alıyor, salla pati çekmek istemiyorum ondan muhtemel devamı gelmez.

Açıkcası bu iş danışmanlık olmadan olmaz dersen bu kapı açılır sorun bir şekilde hallederiz dediğiniz için oluyor, yani örnek benzer bir proje aldım geçen, bayağı ülkemizin doğusunda, neden diyorum malum o bölgede bu işler hele hele danışmanlık daha zor, çalışan personel demiş bu işi ben yapama, klasik eşe dosta sormuşlar onlarda demiş yok o işi herkes yapamaz adamlar geldi aldı danışmanlığı hem öğrendi hem ışıl ışıl geçti, arada da bir sürü sorunu çözmüş olduk. Ben de kobi de çalıştım çok iyi anlıyorum seni ama neyi benim yapıp neyi yapamayacağımı iyi anlattığım sürece ben 23 yaşında iken bile SBS vardı o zaman windows server standart geçişi için danışmanlık aldırmıştım 🙂 

Gönderildi : 17/05/2020 17:40

(@muharremgoktas)
Eminent Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner haklısınız yapamam diyebilmeli bazen ama yapmaya çalışmadan da tecrübe olmuyor. Lab ortamında denemelierimizi yapmıştık. İlk kez crossover migration yaptım. Çok şükür başarıyla sonuçlandı. Sadece iki mailboxta sıralama hatası nedeniyle sorun yaşamıştım onuda Çözumpark sayesinde hallettik. İyi ki varsınız.  Saygılar. 

Gönderildi : 17/05/2020 18:35

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Süper, öncelikle arada kaynamasın, sorun çözüldü mü?

Tabiki denemek güzel, ben denemeyin demiyorum, yanlış anlama olmasın. Örnek ben hiç unutmuyorum iki uzman danışma vardı hala sektörde aktif çalışıyorlar, iki günlük danışmanlık' tan en az 6 aylık bilgi çıkardım, yani denemek güzel ama danışmanlık aslında kişisel gelişim için çok kıymetli, tabi ki herkesin bütçesi yok. Bu biraz kısır döngü, büyük firmalar kompleks işler ile uğraştığı için genelde üretici veya en iyi danışmanlar ile çalışır doğal olarak o tür şirketlerin personeli de aslında en iyi eğitimi ki bu eğitimden çok daha geçerlidir alır. Küçük firmalarda ise danışmanlık bütçesi olmadığı için insanlar 1 yılda 10 şey öğrenirken teknoloji 100 şey geliştirir ve çağı yakalamak zor olur.

Kolaylıklar.

Gönderildi : 17/05/2020 18:38

Paylaş: