Exchange Server

Exchange Server 2007 ve Autodiscover Kullanımı

Exchange Server 2007 ve Autodiscover Kullanımı

 

 

Microsoft Exchange Server 2007 servisi ile birlikte gelen en güzel yeniliklerden birisini bu makalemizde inceleyeceğiz. Autodiscover özelliği.

 

 

Biliyoruz ki daha önceki Exchange Server sürümlerinde yöneticiler her kullanıcı için bireysel olarak outlookta profil düzenlemekte idi ve bu zaman almaktaydı. Microsoft buna bir kolaylık getirmek için Autodiscover özelliğini Exchange Server 2007 servisi ile  bizlerin hizmetine sunmaktadır. Bu özellik sadece Outlook 2007 ve Exchange Server 2007 servisi üzerinde çalışmaktadır. 2007 öncesi outlook istemcilerinde bu özelliği kullanamayız.

 

 

Autodiscover servisi ayarları otomatik olarak algılamak için kullancıların email adreslerini yada domain isimlerini kullanmaktadır. Bu servis kullanıcı adını veya domain adını kullandığı zaman bazı bilgileri sunar. Bunlar;

 

 

·         The user’s display name.

 

 

·         Separate connection settings for internal and external connectivity.

 

 

·         The location of the user’s Exchange 2007 server that has the Mailbox server role installed.

 

 

·         The URLs for Exchange features such as free/busy information, UM, and the OAB.

 

 

·         Outlook Anywhere server settings. Outlook Anywhere was formerly known as RPC over HTTP.

 

 

Eğer bir kullanıcının bilgisayarı etki alanında dahil edilmişse ve Outlook 2007 kullanıyorsa bu servis sayesinde biz kullanıcıların mail servera bağlanmaları esnasında server adını ve kullanıcı adını bilmemize gerek yoktur. Autodiscover özelliği otomatik olarak o bilgisayarda kim oturum açmış ise onun ile ilgili bilgileri Outlook’taki ilgili yerlere yazarak kullanıcının mail profilini otomatik olarak oluşturur.

 

 

Autodiscover Servisi nasıl çalışır? Birkaç şekille olayı daha net kavramaya çalışalım.

 

 

clip_image001

 

 

Yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi 4 mesaj ile işlemler gerçekleştirilmektedir. Yukarıdaki işlemler şirket içi yapıda geçerli olan değerlerdir. Şimdi de dışarıdan erişim gerçekleştirildiğinde yapı nasıl çalışıyor ona bir bakalım.

 

 

clip_image003

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi dış dünyadan gelen Autodiscover mesajları ile ilgili yapı görülmektedir. Çok daha detaylı bilgi almak isteyenler aşağıdaki makaleyi inceleyebilirler.

 

 

http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb232838.aspx

 

 

Yavaş yavaş biz kendi içimizdeki yapılandırmaya geçebiliriz. Bu işlemi yapabilmemiz için öncelikle DNS Servisinde Exchange Server 2007 servisimizi refere edecek bir Host (A) kaydı açmamız gerekiyor.

 

 

clip_image004

 

 

DNS servisimizi yukarıdaki şekilde de görüldüğü gibi Administrative Tools altından açıyoruz ve karşımıza aşağıdaki yapı gelmektedir.

 

 

clip_image005

 

 

Forward Lookup Zone altında etki alanımıza ait olan mumin.com.tr üzerine sağ tıkalyıp New Host (A) seçiyoruz ve aşağıdaki gibi karşımıza çıkan kısımda gerekli bilgileri giriyoruz.

 

 

clip_image006

 

 

Bu kısımda isim kısmına Autodiscover yazıyoruz ve hemen altındaki FQDN de tamamlanmış oluyor. IP adresi kısmına ise Exchange Server 2007 servisinin kurulu oluduğu serverın IP bilgisini giriyoruz. Add Host tıklayıp girişi tamamlıyoruz.

 

 

clip_image007

 

 

Şekilde de görüldüğü gibi Autodiscover isminde 192.168.1.99 IP’sine sahip olan Host (A) kaydımız oluşmuş durumdadır.

 

 

DNS ile ilgili işlemlerimiz bu kadar. Autodiscover özelliğini Exchange Management Shell vasıtasıyla ayarlayabiliriz. Bu işlemleri yapabilmek için Exchange Management Shell açıyoruz.

 

 

clip_image008

 

 

Exchange Management Shell arayüzümüzü açtıktan sonra karşımıza aşağıdaki pencere gelir ve ilk komutumuzu veriyoruz.

 

 

Get-outlookprovider

 

 

clip_image009

 

 

Şekilde de gördüğümüz gibi komutumuzu yürüttükten sonra bize ilk bilgiler servis tarafından verilmiştir. Autodiscover servisi ile ilgili gerekli olan dizinler Internet Information Services altında otomatik olarak Exchange Server 2007 servisinin kurulumu aşamasında oluşturulur.

 

 

clip_image010

 

 

 Autodiscover servisi Autodiscover.xml dosyası vasıtası ile gerekli bilgileri alır ve kullanır.

 

 

Şimdi sıra geldi Management Shell yardımı ile Autodiscover ayarlarının yapılmasına. Bunun için bir komut daha kullanacağız.

 

 

Set-outlookprovider  –server ‘exchsrv.mumin.com.tr’ komutunu sisteme veriyorum ve aşağıdaki çıktıyı alıyorum.

 

 

clip_image011

 

 

Ilk komutumuzu verdikten sonra sistem bizden bir Identity tanımlamamızı istiyor ve EXCH yazarak devam ediyoruz. Ve daha sonra ikinci komutumuzu sisteme verdiğimizde son durumu görebiliyoruz.

 

 

Get-outlookprovider

 

 

Şekilde de görüyoruz ki Autodiscover servisi exchsrv.mumin.com.tr isimli sunucuyu mail server olarak kullanacak ve outlook 2007 kullanan kullanıcılarda bu server otomatik olarak ayarlanacaktır.

 

 

Exchange Management ve DNS yardımı ile Autodiscover ayarlarının yapılması bu kadar. Şimdi bu yapının çalışıp çalışmadığını test edelim.

 

 

Test işlemi için daha önce de bahsettiğimiz ve önemli olan konu Outlook 2007 kullanmamız gerekiyor. Bunun için sistemimde kurulu olan Outlook 2003 kaldırıyorum ve Outlook 2007 kurulumunu başlatıyorum.

 

 

clip_image012

 

 

clip_image013

 

 

Microsoft Office Outlook seçiyorum ve Install Now ile kuruluma başlıyorum.

 

 

clip_image014

 

 

Kurulum şekildeki gibi devam ediyor ve tamamlanıyor.

 

 

clip_image015

 

 

Microsoft Outlook 2007 programının kurulduğunu kontrol ediyoruz.

 

 

Şimdi asıl amacımıza gelelim yani kurmuş olduğumuz Outlook 2007’ye otomatik olarak bir Exchange Server 2007 servisi hesabını bağlamaya. Bu işlemi yapmak için Control Panel’deki Mail kısmına geçiyoruz.

 

 

clip_image016

 

 

E-mail Accounts seçiyoruz ve karşımıza bir sonraki adım gelmektedir.

 

 

clip_image017

 

 

E-mail Accounts kısmına baktığımızda hiçbir hesabın tanımlı olmadığını görüyoruz. New seçip devam ediyoruz.

 

 

clip_image018

 

 

Karşımıza çıkan kısımda Microsoft Exchange Server,POP3,IMAP or HTTP seçimini yapıp NEXT ile devam ediyoruz.

 

 

clip_image019

 

 

Yukarıdaki şekilde görüldüğü kısımda normal şartlar altında bizim kullanıcı adını ve mail serverın ismini manuel olarak girmemiz ve doğrulamayı yapmamız gerekiyordu ancak Autodiscover servisi devreye girip bizim oturum açmış olduğumuz kullanıcı adını alarak karşımıza getiriyor. Dikkat ederseniz Your Name kısmı pasif gelmektedir.

 

 

clip_image020

 

 

Administrator kullanıcısına ait olan mail hesabı eklenmiş durumdadır.

 

 

clip_image021

 

 

Kaynaklar: http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb232838.aspx

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

ÇözümPark Bilişim Portalı gönüllü bir organizasyon olup tek gelir kaynağı reklamlardır. Bu nedenle siteyi gezerken lütfen reklam engelleme eklentinizi kapatın veya Çözümpark web sitesi için izin tanımı yapın. Anlayışınız için teşekkürler.