Forum

Exchange 2019 Migra...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2019 Migration işlemi sonrası exchange server

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
1,085 Görüntüleme
(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba, sistemimiz hybrid yapıda. Microsoft 365 ile birlikte yönetimsel kolaylık bakımından on prem exchange 2016 serverımız var. Tüm mailbox larımız bulut tarafında. Dediğim gibi sadece kullanım kolaylığı ve bazı nedenlerden on-prem exchange server yapımız var. Exchnage server sunucumuzun işletim sistemi 2012 R2 olduğundan, hem işletim sistemini, hemde exchange server ı yükseltmek istedim. 

Yeni kurduğum server 2019 işletim sistemi üzerine exchang server 2019 kurdum. Şema genişletme, AD hazırlama işlemlerini yaptım. Fakat sonrasında, ne exchange server 2016 ECP de, ne de yeni kurduğum exchange server 2019 ECP de sekmelere geçiş yapamadığımı, ECP üzerinden açtığım her hangi bir pencerede sekmeler arazı gezemediği farkettim.

Örnek vermek gerekirse;

exchnage yeni kullanıcı

1. Yeni bir mailbox oluşturmak istediğimde, mevcut kullanıcıları görmek için "gözat" butonuna tıkladığımda hiç bir tepki alamıyorum.

exchnage sunucu özellkleri

2. her hangi bir açılan pencerede sekmeler arası geçiş yapamıyorum. Mesela burada sunucular bölümünden sunucularımdan birini çift tıkladım ve açılan pencerede sadece bu şekilde ilk ekranda kalıyor. mouse ile diğer sekmelerin üstüne geldiğimde mavi renk oluyor, fakat tıkladığımda hiç bir tepki vermiyor. Bu tüm açılan pencerelerde böyle.

3. hatta exchange lisans key girdiğimde butona bastığımda hiç tepki vermedi ve bende komut kullanarak lisanslama yaptım. 

Yani ortama exchange var, ECP açılıyor, bedeni var ama ruhu yok gibi.

Hybrid yapı kullandığımız ve mailboxlarımız yukarıda olduğu için maillerimizde bir aksama yaşamıyoruz o yüzden rahatız. Fakat fikirde yürütemiyoruz açıkcası bu duruma.

- ihtimal vermemek ile birlikte, acaba eski exchange 2016 yı uninstall etsek düzelir mi? Bu sornu yaşıyanınız var mı? Ne yapmak lazım? 

Gönderildi : 20/08/2022 05:53

(@ismailcetin)
Gönderiler: 137
Estimable Member
Konu başlatıcı

tekrar merhaba. sorunumun sebebini buldum. Exchange server kurulumunu yapıktan sonra bu sorunu yaşamıştım. Şuan son güncel, ara CU güncellemesini yaptığımda sorunum çözüldü. Bilginiz olsun.

Gönderildi : 22/08/2022 21:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Geri dönüş ve bilgi için teşekkürler.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 22/08/2022 22:29

Paylaş: