Forum

Exchange 2010 farkl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2010 farklı sunucuya taşıma

12 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,344 Görüntüleme
(@atanurbarut)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Server 2008 r2 de kurulu olan sorunlu olan exchnage 2010 server 2012 r2 ye kurulu exchange taşımak istiyorum

Exchange 2010 sp3 kurulumunu tamamladım sertifika ve diğer tanımları ayarlandı yeni sunucuda ama database taşıyamıyorum

hata :

Mailbox Database 0637523375
Failed

Error:
This operation cannot be performed on a remote server. Please use the -ConfigurationOnly option and then manually move the files.
Parameter name: ConfigurationOnly

Exchange Management Shell command attempted:
move-DatabasePath -Identity 'Mailbox Database 0637523375' -EdbFilePath 'E:\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database 0637523375\Mailbox Database 0637523375.edb' -LogFolderPath 'E:\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database 0637523375'

Gönderildi : 14/11/2020 19:54

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba;

move-DatabasePath -Identity 'Mailbox Database 0637523375' -EdbFilePath 'E:\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database -ConfigurationOnly 

şeklinde yapmaya calıştım ama eski sunucumdaki mail database dismounted oldu kontrol ettiğimde 

state durumu Clean Shutdown

ama n eyaptımsa bir türlü mount olmuyor

hata:

Failed to mount database 'Mailbox Database 0637523375'.

Failed
Error:
Couldn't mount the database that you specified. Specified database: Mailbox Database 0637523375; Error code: An Active Manager operation failed with a transient error. Please retry the operation. Error: Database action failed with transient error. Error: A transient error occurred during a database operation. Error: An error occurred while preparing to mount database 'Mailbox Database 0637523375'. Error: An I/O error occurred while attempting to enumerate log files. Error 0x3 (The system cannot find the path specified) from Windows API 'FindFirstFile'. [Database: Mailbox Database 0637523375, Server: MSERVER.bema.tr].

An Active Manager operation failed with a transient error. Please retry the operation. Error: Database action failed with transient error. Error: A transient error occurred during a database operation. Error: An error occurred while preparing to mount database 'Mailbox Database 0637523375'. Error: An I/O error occurred while attempting to enumerate log files. Error 0x3 (The system cannot find the path specified) from Windows API 'FindFirstFile'. [Database: Mailbox Database 0637523375, Server: MSERVER.bema.tr]

An Active Manager operation failed with a transient error. Please retry the operation. Error: An error occurred while preparing to mount database 'Mailbox Database 0637523375'. Error: An I/O error occurred while attempting to enumerate log files. Error 0x3 (The system cannot find the path specified) from Windows API 'FindFirstFile'. [Server: mserver.bema.tr]

An error occurred while preparing to mount database 'Mailbox Database 0637523375'. Error: An I/O error occurred while attempting to enumerate log files. Error 0x3 (The system cannot find the path specified) from Windows API 'FindFirstFile'.

An I/O error occurred while attempting to enumerate log files. Error 0x3 (The system cannot find the path specified) from Windows API 'FindFirstFile'.

Gönderildi : 15/11/2020 02:03

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4301
Co-Helper

Log dan path ile ilgili sorun varmış gibi anlaşılıyor. Sunucu da reg kayıtlarında problem olabilir.
Uyguladığınız süreci tam olarak yazıp sormalısınız ör dag var yok vs.
https://www.telnetport25.com/2012/07/exchange-2010-moving-the-database-path-on-dag-servers/

EMC konsoldan işlemde de aynı hatalar mı geliyor.
Dag veya migration yoksa da user mailbox'ları taşıyabilirsiniz.

burada komutlar var.
https://www.hakanuzuner.com/exchange-server-2010-to-2013-migration/

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2020 11:41

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba İbrahim bey;

Yapımda dag yok 

yapmak istediğim şey yapımda kullandığım server 2008 r2 üzerinde kurulu olan exchange 2010 yapımda problem olduğu için yeni bir sanal sunucuya (hyper-v) server 2012 r2 üzerine exchange 2010 tekrar kurdum ve database taşımak istediğimde aşağıdaki hata geldi

hata :

Failed

Error:
This operation cannot be performed on a remote server. Please use the -ConfigurationOnly option and then manually move the files.
Parameter name: ConfigurationOnly

Exchange Management Shell command attempted:
move-DatabasePath -Identity 'Mailbox Database 0637523375' -EdbFilePath 'E:\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database 0637523375\Mailbox Database 0637523375.edb' -LogFolderPath 'E:\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database 0637523375'

daha sonra internette araştırdım ve aşağıdaki işlemi uyguladım

poweshell üzerinde

move-DatabasePath -Identity 'Mailbox Database 0637523375' -EdbFilePath 'E:\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database -ConfigurationOnly 

çalıştırıdım çok hızlı oldu daha sonra eski sunucuyu kontrol ettiğimde mailbox dismount olmuştu mount etmeye calıştığımda daha once belirttiğim hatayı alıyorum

Gönderildi : 15/11/2020 13:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

https://docs.microsoft.com/en-us/powershell/module/exchange/move-databasepath?view=exchange-ps

Öncelikle -force ve logfolderpath parametreleriyle db'i sunucu kendi içindeki path'e düzeltin, mount edin.
Daha sonra diğer sunucuya yeni db oluşturup mailbox'ları taşıyın.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/11/2020 15:23

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

databasi move işlemi yaptığımda aynı isimle database oluştu ama kullanıcı mailleri tamamıyla gitti eski database tekrar nasıl aktif edebilirim

Gönderildi : 15/11/2020 15:55

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba ,

Exchange servisleri durdurdum ve yeni oluşan database adını değiştirdim ve ski dataabse buraya tekrar attım 

servisleri tekrar aktif ettim mailler geldi ve database sorun gözükmüyor ama 

yeni sunucuya taşıma işi yarım kalmış oldu

1 : Yeni sunucuya datasese taşımak yerine sadece kullanıcıları taşısam yeterli olurmu diğer ayarlar hepsi tamamlandı sadece kullanıcıları diğer database taşıma işi kaldı

Gönderildi : 15/11/2020 16:14

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Mailbox'ları taşırsanız daha iyi olur muhtemelen mevcut sunucunuzda problemler var bunlarla oyalanmamış olursunuz.
Public, arbitration da taşınması gerekli aşağıdakin de komutlar var. Benzer başka konularda var inceleyin derim.
https://www.cozumpark.com/community/exchange_server-4/exchange-2010-mailbox-klasoru/

Migration konusunu iyice inceleyin orada son süreçte sizin kullanacaklarınızı seçip uygulayabilirsiniz.

Diğer servis'ler vs de tamamsa en son mevcudu kapatıp yeni sunucuyu test edersiniz.

Gönderildi : 15/11/2020 16:32

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Bu durumda en iyi öneri mailbox move yapın yani DB' yi daha fazla hırpalamayın, eğer yapabiliyorsanız kullanıcı posta kutularını move ederek db içeriğini yeni db ye taşımız olursunuz. Hem bu sayede whitespace başta db temiz bir şekilde oluşmuş olur.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/11/2020 14:32

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange 2010 sunucu taşıma işlemi tamamladım

rollup guncelleme yapmak istiyorum ama en son Rullop 30 'a kadar var

en son rollup- 30 da tüm güncellemeler (onceki rollup) mevcutmu yoksa ayrı ayrı mı kurmak gerekir

Gönderildi : 19/11/2020 15:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32994
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Son RL yeterli, aradakileri yapmanıza gerek yok.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 19/11/2020 16:14

(@atanurbarut)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

Teşekür ederim Hakan bey,

Gönderildi : 20/11/2020 14:18

Paylaş: