Forum

Exchange 2013 sorun...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2013 sorunlari

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
591 Görüntüleme
(@MuratAktas)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

- Windows Server 2012 üzerinde cluster exchange server 2013 sunucumuz var. Kullanicilar Exchange 2013 üzerinden gönderdikleri maillere otomatik olarak standart imza koymasini istiyorum. Bunu nasil yaptirabilirim.

- Exchange 2013 de Iphone telefonlar ayarlandigi zaman baglaniyor fakat mailleri göremiyoruz. Email alamiyor diye posta kutusunu acmiyor. Bazi Androird telefonlarda oluyor. 10 tane iphone denedim. 2 tanesi baglandi. Bu neden kaynaklaniyor olabilir.

Exhange 2013 de disaridan baglanan kullanicilarimiz var. pop3  ve Imap ayarlarin acilmasini istiyoruz. Bunu Exchange 2013 üzerinde nasil yapabiliriz.

-  Söyle bir sorum olacak excahnge 2013 serverda, sertifika kullanmak illa gereklimi.

Avantajlari ve dezavantaji nedir?

Hangi tür sertifika tavsiye edersiniz.

Bu konuda yardici olabilirmisiniz. Tesekkur ederim

Gönderildi : 16/01/2014 01:29

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

-Exchange Server-->Mail flow-->Rules-->Apply Disclaimers dan yapabilirsin,

-Bunun bir çok nedeni olabilir, Sertifikada sorun, sunucuların birinde konfigurasyon eksikliği olabilir,  https://testconnectivity.microsoft.com/  buradan kontrol edermisin?

-Firewall'dan gerekli port yönlendirme (110-143 yada güvenli bağlantı için 995-993), Exchange Sunucuda 110-995 yada 143-993 portlarının olduğu Receive Connector oluşturulmalı, POP3-IMAP servisi started olmalı (default da stop durumdadır), Kullanıcı POP3-IMAP yetkisi olmalıdır,

-Default da geçici olarak kullanılmak üzere Self Sign sertifika  gelmektedir, Local CA dan sertifika oluşturmalısın eğer Public CA den sertifika alamıyorsan, Public Sertifika düşünüyorsan SAN sertifika olabilir.

Portalda detaylarla ilgili birçok makale bulabilirsin.

Gönderildi : 16/01/2014 12:01

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ismail bey öncelikle vermis oldugunuz cevap icin cok saolun.

1. sorum icin yani exhnage2013 `de tek tipte imza yollamak icin exchange 2013 bu resimli yada bir videolu anlatan bildiginiz link varmi? Bizim kullandigimiz exchange dili ing. degil, 

2.sorum icin  Firewall'dan gerekli port yönlendirme
(110-143 yada güvenli bağlantı için 995-993), tanimli yapildi.

POP3-IMAP servisi started olmalı (default da stop durumdadır),Bunlarida yaptim.

Exchange Sunucuda 110-995
yada 143-993 portlarının olduğu Receive Connector oluşturulmalı, =>Bunu yapmadim. Nasil yapabilirim.

Kullanıcı
POP3-IMAP yetkisi olmalıdır, =>
Bunu yapmadim. Nasil yapabilirim.

3.sorum icin Exchange Server 2013 localimizde. Sitemiz hosting firmasinda. Gizlilik ve güvenlik acisindan hangi sertifikayi almamiz gerekiyor. Exchange üzerinde kendi sertifikasi yüklü. Certifika hakkinda ve tam konuya hakim olmadigim icin nasil yapmam gerekiyor. Kimden almam gerekiyor. Internet sitemizin hosting yapan firmadan mi illa almam gerekiyor.

Tesekkürler.

Gönderildi : 16/01/2014 21:40

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
Exchange 2013 imza için  http://www.mail-signatures.com/articles/how-to-set-up-email-signatures-on-exchange-server-2013/ buradan yararlanabilirsiniz. Portalımızda 2007 ve 2010 var ama 2013 arayüzü farklı olduğu için buradan bakmanızda yarar var.

Pop3 ve Imap defaultta dediğiniz gibi stop durumda ama isteğe bağlı olarak sonra açılıyor. Exchange yapısı kullananlar genelde uzaktan posta alımları ve gönderimleri için owa veya rpc kullanırlar.

Connector ve yapının mail alıp verebilme aşamaları için ise  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2012/07/29/exchange-mail-serveri-dis-dunyaya-acmak-exchange-2013-exchange-2010-exchange-2007.aspx buradan yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/01/2014 00:05

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba Riza bey, Imza icin sagolun, o tamam.

Connector ve yapimiz suan disari ile mail alip verebiliyor. Owa calisiyor, Isteyen owa`dan baglanip maillerine bakiyor. Owa bazilarina kullanisli gelmiyor. Fakat bazi disarida olan kullanicilar israrla eski aliskanligi olan outlook üzerinden pop3 kullanmak istiyor. bazilarida outlook üzerinden Imap `den kullanmak istiyorlar. Onun icin bunu yapmak istiyorum. exchange üzerinde Pop3, imap servisler  aktif.

Client baglamaya calistigimda olmuyor. Acaba neyi unutuyorum yada gözden kaciriyorum.

Exchange de RPC nasil ne gibi yarari var bilemiyorum. Bir makale varsa okumak isterim.

Gönderildi : 17/01/2014 03:46

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18026
_

Merhaba,
2010 için açıklamalı makalesi var  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2010/05/30/exchange-server-2010-outlook-anywhere.aspx  buradan yararlanabilirsiniz.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 17/01/2014 11:14

(@ismailkizilirmak)
Gönderiler: 543
Honorable Member

Merhaba,

Her konunun portalda makalesi yada çözümlenmiş forum sorusu var, arama yapabilirsin. 

Gönderildi : 17/01/2014 11:41

(@oguzhanyildiz)
Gönderiler: 82
Estimable Member

Exchange 2013 kuruluysa en az Outlook 2010 SP1 destekleniyor. SP eksikse yükleyiniz.

Ayrıca yönetici hesabınızın dilini ingilizceye çevirmek, ecp'de ingilizce menülerle uğraşmak hem öğrenmeniz hem destek almanız açısından daha çok yardımcı olacaktır.

Gönderildi : 17/01/2014 13:57

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Outlook 2013 kullaniyoruz.

Bir sorum olacak Exchange 2013 ecp menüsünü nasil ilgilizce cevirebilir ve tekrar geri degistirebilir.

Login olduktan sonra menüde aradim. Bulamadim.

Ayrica yardimlariniz icin cok tesekkür ederim. Cok sagolun. Isleriniz rast gittin. Kolayliklar dilerim.

Gönderildi : 17/01/2014 18:48

(@alperozdemir)
Gönderiler: 703
Prominent Member

IPhone ile bağlanamayan kullanıcının active directory users and computers kısmında özelliklerinde security kısmına girip advanced kısmıda check include inheritable permissions from this object's parent seçilimi kontrol edin değilse bağlanamaz mobil telefonlar Exchange servers grubunun user üstünde hakkı olmadığı için , kullanıcınızla owaya girip options kısmından dil değiştirirseniz bu ecp dilinizide değiştirir.

Gönderildi : 17/01/2014 19:43

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Alper bey Exc. dilini degistirdim cok sagolun.

AD dediginiz yeri malesef bulamadim resim olarak zahmet olmassa yollayabilirmisiniz. Bu bizim icin önemli bir sikinti

Gönderildi : 17/01/2014 20:29

(@alperozdemir)
Prominent Member

Gönderildi : 17/01/2014 20:31

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Maalesef o sekilde göremiyorum. yani oradaki checkbox hic yok.

Gönderildi : 17/01/2014 20:47

(@alperozdemir)
Prominent Member

2012 üzerinden bakıyorsanız sadece bir buton olacaktır "Enable Inheritance" veya "Disable Inheritance" yazan sizinkinde eğer "Enable Inheritance"  yazıyorsa yanlış olduğu anlamına geliyor ve basmanız gerekiyor o butona eğer "Disable Inheritance"  olarak çıkıyorsa bir sorun yok demektir.

Gönderildi : 17/01/2014 20:57

(@MuratAktas)
Trusted Member
Konu başlatıcı

OK. Oldu.

Cok tesekkür ederim.

Selamlar.

Gönderildi : 21/01/2014 21:44

Paylaş: