Forum

Exchange 2010 Lisan...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 Lisanslama tavsiyesi

5 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
514 Görüntüleme
(@OzgurKalkavan)
Gönderiler: 30
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İlgilenecek herkese şimdiden teşekkürler,

7 grup şirketiyiz ama aralarında resmi bağ yok ortaklar aynı bu şirketlerin mailleri bir hosting firması üstünde tutulmakta olup outlook ile pop3 üzerinden bağlantı kurulmaktadır.

İstenen şey mail server'ın şirket bünyesine alınması

Tahmini mailbox sayımız 250 civarı

şirketin önceden www.xxxltd.com diye bir adresi olduğu için resmi dairelere bu mail verilmiş // sonradan www.xxx.com.tr adresi alınmış ve

www.xxxltd.com adresindeki mailler www.xxx.com.tr'ye forward yapılmış. //  şirket tekrardan bir karar alıp tüm çalışan maillerinin sonu aynı olması için www.xxxx.com alan adı üzerinden yukarıda bahsettiğim 250 mail adresi açılmış 

ve bazı çalışanlara 2 adet mail tanımlanmış   yani [email protected]  [email protected] yani şirketler farklı çalışan aynı 2 mail adresi şeklinde 

www.xxxx.com adresini 3 farklı firma kullanıyo rve www.xxx1.com www.xxx2.com gibi farklı firma adresleri de bulunmakta  

öncelikle server ankara merkez'de olacak diğer firmaların lokasyonları tamamen başka illerde ve ordaki clientler AD'ye dahil olmayacaklar

sadece outlookanywhere ve owa kullanımı sağlanacak ayrıca erişim 1 kişi hem bilgisayardan hem cep telefonundan hem Tabletten bağlantı sağlayabilir bununla ilgili net sayı yok maalesef elimde

bu verilere göre aşağıdaki lisans alımlarını çıkarabildim.

1 Adet Windows Server 2012  Std.

250 Adet Windows Server 2012 CAL 

1 Adet Exchange Server 2010 Std.

250 Adet Exchange Server CAL Std. ya da Ent.

şeklinde mi lisans alınmalı yoksa

1 Adet Windows Server 2012  Std.

AD'ye dahil olacak kadar CAL lisansı 

1 Adet Exchange Server 2010 Std.

AD'ye dahil olacak kadar CAL lisansı

geri kalanı için External Conn. Lisansı 

Ayrıca anti-spam için GFI'dan 250 mailbox için teklif mi almalıyız ?

bu yazdıklarım bile tamamen yanlış olabilir.

Sıkıntı tamamen CAL lisanslarında konuyla ilgili fikirlerinizi yardımınızı talep ediyorum. 

Gönderildi : 06/01/2014 19:19

(@efesulukcu)
Gönderiler: 1425
Noble Member

lisanslama işin kolay kısmı diyebiliriz. asıl önemli olan bu kadar kullanıcı için bir donanım planlamak olacaktır.

öncelikle exchange üzerinde açacağınız her posta kutusu bir exchange CAL gerektirir. exchange AD bağımlı çalışıyor olduğundan dolayısıyla her posta kutusu için bir de windows CAL almak zorundasınız. yani ADye dahil olup olmamak değil posta kutusu esas. ikinci seçeneğiniz ancak user ve device CAL için geçerli olabilir. burada da mantık vardiyalı çalışan bir sisteminiz varsa yani her makinanınıza günde 8er saatten 3 kişi oturuyorsa device CAL almanız daha tasarruflu olur. çünkü 3 tane lisans yerine tek lisansla işi kurtarırsınız.

ama bahsettiğiniz gibi bir posta kutusuna n tane cihazdan erişecekseniz (akıllı telefon, outlook, vs.) o zaman her cihaza ayrı lisans alacağınıza kullanıcı başına lisans almanız daha mantıklı (user CAL) olur.

bir posta kutusuna birden fazla mail adresi de tanımlayıp, kullanıcıların com veya com.tr mail adresleri için ayrı ayrı posta kutuları açma zorunluluğunuzu kaldırabilirsiniz.

GFI konusunda da posta kutunuz kadar almanız gerekir. Ama çoğu antivirus yazılımının da exchange koruması bulunuyor, firmanızda kullanılan av programından devam edebilirsiniz. özellikleri iyi araştırmanız lazım, çoğu ihtiyacınıza Exchange antispam özellikleri de cevap verecektir.

gelelim donanım işlemine. exchange fabrika ayarı olarak 2gb limitle açıyor mailboxları. değiştirmezseniz kullanıcılara limitlere geldiklerinde uyarı gidip eski maillerini arşivlemelerini ister. ama çoğu kullanıcı ya bunu sallamaz ya da benimkini biraz büyüt der. müdür ben 15 yıllık maillerime ipadimden bakayım arşivleme istemem beni limitsiz yap der, diğeri bana çok mail geliyor der, vs. o veritabanı boyutunuz büyür de büyür. tecrübeyle sabittir. disk planalamanızı iyi yapın derim.

ram miktarını iyi hesaplayın. dag yapısı düşünülebilir. çünkü bu kadar kullanıcı, exchange 2013 için edge yok ama illaki 2010 yapacağım diyorsanız edge rolü düşünülebilir.

Gönderildi : 07/01/2014 00:54

(@OzgurKalkavan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Cevap için teşekkürler Efe Bey,
öncelikle şunu sorayım... external connector lisansın kullanım şekli nasıldır ?
sonuçta e-posta açtığınız an Exchange CAL ve Server CAL almakla yükümlüyüz peki external connector lisansı neyi kapsamakta
bu lisanslar A şirketi için alınacak ama B, C, D, E şirketinden de bu serverdan faydalanma olacak
B,C,D,E şirket çalışanları için external connector lisansı almam bir şey ifade eder mi ?
1 kişi 3 cihaz kullanıyorsa  USER CAL
1 Cihazı 3 kişi kullanıyorsa DEVICE CAL
alırsak avantajlı oluyoruz yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla 
önce bunu tespit edip ona göre lisans tipini seçmemiz lazım.

Muhtemelen User CAL alacağız 1 cihazı 3 kişinin kullanımı söz konusu değil mevcut yapımızda 
"bir posta kutusuna birden fazla mail adresi de tanımlayıp, kullanıcıların com veya com.tr 
mail adresleri için ayrı ayrı posta kutuları açma zorunluluğunuzu kaldırabilirsiniz."
demişsiniz..
1 kullanıcı aktif olarak xxx.com A şirketine ait  xxx.com.tr B şirketine ait maili kullanıyor.
ama bu kullanıcı yeri gelecek xxx.com dan mail atacak yeri gelecek xxx.com.tr'den mail atacak bununla
1. bu çalışan owa'dan yada outlook anywhere sisteme girdi.  yeni mail atmak istediğinde  xxx.com ya da xxx.com.tr'yi seçerek mail atabilecek mi?
2. ve bu adreslere gelen mailleri ayrı ayrı nasıl görebilir.
bunları aşabilirsek posta kutusu sayımızda düşmüş olur tabi ki
Spam koruması olarak henüz karar veremedim.
Exchange üzerinde anti-spam özelliklerini çalıştırıp yormaya gerek yok diyenler var
GFI tavsiye edenler var
spam korumasını bulut üzerinden yapılması gerekir diyenler var
sizde AV'ler üzerinden yapabilirsiniz demişsiniz.
Koruma 2 seçenekli oluyor sanırım. Daha kullanıcıya ulaşmadan Server üstünden Spam olup olmadığına karar veriliyor. kullanıcıya gönderiliyor ya da gönderilmiyor.
bir de tüm mailler client'lara hiç bir şeyden geçmeden direkt gönderiliyor local'deki AV programı tarafından spam virüs vb. gibi şeyler tespit ediliyor.
ya da 2'si birden
bununla ilgili hala araştırmadayım // ama server a gelen mailin direkt gönderilmesi hiç mantıklı gelmedi bana da :))) Cep Telefonu - IPAD - Tabletler için sıkıntı olabilir.
Donanım olarak düşündüğüm server
HP DL380PG8 E5-2620 32GB RAM 5x300GB 10K SAS 460W PSU
5 x 300 bana ne kadar yeterli olur ?
Arşivleme olayı sıkıntı dediğiniz gibi ama standart 2gb geleni bile 1 gb'ye düşürebilirim. çünkü gelen mail bilgisayara alınıp silinebilecek şekilde genellikle
tek sıkıntı gönderilen mailin boyutu çoğu zaman 20mb ve üstü oluyor 20mb'den yukarısına da izin vermem muhtemelen upload yapıp yollasın..
Exchange'in Online arşiv güzel ama Office Plus olmadan o da çalışmıyormuş bizde alımlarımızı Ev ve İş olarak yaptık..
Outlook üzerinden kullanın ama arşivlemeyi owa üstünden yapın ya da hep owa'yı kullanın diyeceğiz artık :))

Edge rolü ile ilgili bir kaç makale okudum güvenlik amaçlı kullanılan bir rol olduğunu biliyorum sadece 
32 gb ram'in yeteceğini düşünüyorum başlangıç olarak

SQL 2008 ve AD  Windows Server 2008 R2 üstüne kurulu olacak
Exchange 2010'u  da 2012 üstüne kuracağım  

Son olarak
İnternet bağlantısı 20mb / 2mb bunu şirket içinde kullanıyoruz // alabileceğim simetrik hat ise 5mb / 5mb
200 Mailboxluk  Exchange için nasıl bir internet kullanmalıyım ?

Gönderildi : 07/01/2014 14:35

(@OzgurKalkavan)
Eminent Member
Konu başlatıcı

lisanslama ile ilgili yol gösterebilecek kimse yok mu ?

bu durumu acilen sonuçlandırmam lazım 🙁 

Gönderildi : 09/01/2014 13:36

(@BarisOzer)
Gönderiler: 9
Active Member

Lisanslama konusunda en iyisi microsoft ile görüşmen.

Ancak donanım tarafında sistemine bence bir NAS veya DAS konumlandırman. Zira senin beklediğinin ötesinde bir data artışı olursa disk eklemesini NAS/DAS üzerinden daha hızlı ve kolay yaparsın. 20/2 mail yoğunluğunuza göre yeterli olabilir, ancak imkanın varsa 5/5 simetrik hattı sadece exchange için kullanman dış kullanıcılar açısından faydalı olacaktır. 

Bu kadar kullanıcısı olan exchange için mutlaka bir backup planın olsun, zira loglar hergün inanılmaz bir şekilde artacdaktır ve mümkünse bunu otomatikleştir. Önerim autoloader (tape library) kullanman yönünde. Son olarak firewall cihazını yeterli gelir dediğin ürünün bir üst modelini seçmen yönünde. Dış lokasyonlu ofisleri vpn üzerinden merkeze bağlarsan daha yönetilebilir bir yapı elde edersin. Bu sana ekstra güvenlik de sağlar.

Şu an aklıma gelenler bu kadar. Benzer bir yapıyı kurdum, ancak kurduğum sistemde tek domain yetiyordu.

Kolay gelsin saygılarımla;

Gönderildi : 23/01/2014 16:48

Paylaş: