Forum

Exchange Deneme Mai...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Deneme Mail Sorunu

5 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
455 Görüntüleme
(@suayipson)
Gönderiler: 9
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Exchange 2003'te mail ile ilgili bir problemim var, umarım yardımcı olabilirsiniz...

En baştan başlarsak, müşterimize Exchange 2003 yükledik. (yükleme öncesi network u hazırlama işlemleri de tamam). Müşterimizin domain i doruk.net te. Biz bunu yeni aldığımız server'a taşımak istiyoruz. Kullanıcılar da sadece pop3 kullanacaklar. Bizim firmamızdaki bir tane mail kaydını o müşterimizin ADSL dış IP'sine yönlendirdik. O DNS ismi ile kullanıcılara deneme amaçlı olarak mail uzantısı atadım(yani müşterideki domain ismi ile kullanıcıların aldığı mail uzantısı farklı). DNS'te de kullanıcıların mail hesap uzantısı olan dns'i zone olarak ekledim, host ve mx kayıtlarını Exchange olan server'ın iç ip adresini verdim. Firewall yapısı da şöyle, bir tane PIX var, onun arkasında Isa 2006 var. Bunların şu an için önemi yok çünkü Exchange'in WAN bacağına bir ip atayarak, SMTP ve POP3 protokollerini ISA'ya takılıyor ümidiyle ISA'yı devre dışı bırakıp PIX'ten yönlendirme yaptık ama sorun hala çözülemedi. Neyse asıl soruna gelelim. Ben iç networkte herhangi bir kullanıcı için POP3 hesabı oluşturabiliyorum. Gönder/Al'da sorun yok. Hatta dışardaki mail adresine mail atabiliyorum fakat mail alamıyorum dışardan(başka bir mail uzantılı adreste). Hemen hatayı da vereyim...

"İletiniz, belirtilen alıcıların bazılarına veya hiçbirine ulaşmadı.

Konu: deneme
Gönderme Tarihi: 26.08.2008 16:24

Aşağıdaki alıcılara ulaşılamadı:

[email protected] bu tarihte 26.08.2008 16:24
  E-posta hesabı, bu iletinin gönderildiği kuruluşunda yok. Alıcının e-posta adresini gözden geçirin veya doğru e-posta adresini öğrenmek için doğrudan alıcıyı arayın.
  <mail.xxx.com.tr #5.1.1> "

Microsoft'un çok komik bir makalesi var bu 5.1.1 kodu ile ilgili, çözümü de bir o kadar komik anlatmış ama sorun devam ediyor. İkinci bir durum ise daha da ilginç. Ben bu mail hesaplarını network dışında kurduğumda gene Gönder/Al'da bir problem yok fakat mail atmaya çalıştığımda ise şöyle bir hata veriyor...

"The message could not be sent because one of the recipients was rejected by the server. The rejected e-mail address was "[email protected]. Subject 'er', Account: '[email protected]', Server: 'mail.y.com', Protocol: SMTP, Server Response: '550 5.7.1 Unable to relay for [email protected], Port: 25, Secure(SSL): No, Server Error: 550, Error Number: 0x800CCC79"

Hiçbir SSL ayarı yapılmadı. Hatta Sites and Services'ten mail uzantısının domain'i de girildi(Alternate UPN Suffixes olarak). Relay ayarlarına baktım, diğer çalışan müşterilemizle aynı. Nerden olursa olsun, kullanıcılar kendi aralarında mail alıp verebiliyorlar, (sanki kendileri ile ilgili bir sırmış gibi:) 

Bu deneme mail uzantısını nedense diğer mail uzantıları ile bir türlü konuşturtamadım, şimdiden yardımlarınız için teşekkürler iyi çalışmalar...

Gönderildi : 26/08/2008 19:51

(@suayipson)
Active Member
Konu başlatıcı

Bir iki şey daha eklemek istiyorum konunun anlaşılması açısından... Telnet ile içerden dışarıya çıkarken 25 ve 110 portlarında hiçbir sorun yok. Dışarıdan içeriye 110 da sorun yok fakat 25 te ilginç bir durum var. Gene 25 le bağlanınca cevap 220 kodla başlıyor fakat ESMTP ... mail.xxx.com.tr gibi gözükmüyor bi sürü ************ ve aralarda 20, 200 gibi rakamların olduğu bir cevap geliyor. Bunlar ISA'ya takılmadan gelen cevaplar(ISA'dayken de birşey değişmiyor).

Gönderildi : 26/08/2008 20:51

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Dogru anladı isem sızın abc.com domainine sahıp  maıl adreslerınız  var  ve abc.com domainin mx  kayıtları  sizin adsl ip nıze  yonlenmıs  durumda  ve sız  aynı zamanda exchange uzerınde  xyz.com  dıye  mail adreslerı de  tanımladınız kullanıcılara  atadınız vs ama xyz.com a  atılan mailler e  gelmıyor (Dogru anladı isem xyz.com için  mx  kaydını adsl ip nize  yonlendırme yapmadıgınız  surece mailler sızın sunucuya gelmeyecektır )

Ayrıca spam list lere gırmemek ıcın PTR  kaydınızı da  muhakkak olusturmanız  gerekmekte ki adsl kullandıgınız  ıcın buyuk ıhtımalle  sızın ipnizin bulundugu blog komple spam listlere  gırmıstır zaten http://mxtoolbox.com   sitesinden spam listlere  gırıp  gırmedıgınızın kontrolunu  yapabılırsınız .

pix te yasadıgınız  problem içinde  "    no fixup protocol smtp 25     "  komutunu gırdıkten sonra 25 le  gelen baglantılar  normal  bır sekılde  gelecektır.

(Ayrıca sitede exchange ile ilgili  gayet muazzam makaeler  mevcut onlarıda  gozden gecırmenızı onerırım)

Teşekkürler

Bir iki şey daha eklemek istiyorum konunun anlaşılması açısından... Telnet ile içerden dışarıya çıkarken 25 ve 110 portlarında hiçbir sorun yok. Dışarıdan içeriye 110 da sorun yok fakat 25 te ilginç bir durum var. Gene 25 le bağlanınca cevap 220 kodla başlıyor fakat ESMTP ... mail.xxx.com.tr gibi gözükmüyor bi sürü ************ ve aralarda 20, 200 gibi rakamların olduğu bir cevap geliyor. Bunlar ISA'ya takılmadan gelen cevaplar(ISA'dayken de birşey değişmiyor).

Gönderildi : 27/08/2008 04:11

(@suayipson)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Durumu daha basit şöyle izah edeyim. Müşterimizin abc.com adlı domaini var ve bu domain şu an Doruk.Net'te (Müşterinin Wan ip'sinde değil). Ben bize ait olan xyz.com adlı domain ismi de Doruk.Net'te idi fakat biz geçişte müşterimiz sıkıntı yaşamasın diye xyz.com domain'ini müşterimizin Wan ip'sine yönlendirdik ve kullanıcılara da xyz.com uzantılı mailler verdik ki, geçiş yaptığımızdan sorun yaşayacakmıyız diye. Ayrıca xyz.com adlı For. Look. Zone oluşturduk ve mail ile mx kayıtlarını Exchange server'ın olduğu makinenin Lan ip'sine atadık. Yukardaki sorunları da bu ayarlar üzerinden oluşmuştur. Ayrıcana bu yeni zone ile ilgili PTR kayıtları da girilmiştir. Ben sizin önerdiğiniz web sitesine bakacağım, biraz yanlış anlamışsınız senaryoyu ama yine de yardımlarınız için teşekkürler... 

Gönderildi : 27/08/2008 18:59

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhaba ;

Şuayip Bey ben daha baside indirgesem 🙂  Musterınızın doruknet den mail hızmetını aldıgı xyz.com domainin mail hostıngını musterınıze  kurdugunuz exchange uzerınden yapmayı tasarlıyorsunuz ve gecıste eger sorun yaşamaz isenız  doruknet de olan abc.com domainini de exc uzerınden hostıng edeceksınız.

Teşekkürler.

Merhabalar,

Öncelikle cevabınız için teşekkürler. Durumu daha basit şöyle izah edeyim. Müşterimizin abc.com adlı domaini var ve bu domain şu an Doruk.Net'te (Müşterinin Wan ip'sinde değil). Ben bize ait olan xyz.com adlı domain ismi de Doruk.Net'te idi fakat biz geçişte müşterimiz sıkıntı yaşamasın diye xyz.com domain'ini müşterimizin Wan ip'sine yönlendirdik ve kullanıcılara da xyz.com uzantılı mailler verdik ki, geçiş yaptığımızdan sorun yaşayacakmıyız diye. Ayrıca xyz.com adlı For. Look. Zone oluşturduk ve mail ile mx kayıtlarını Exchange server'ın olduğu makinenin Lan ip'sine atadık. Yukardaki sorunları da bu ayarlar üzerinden oluşmuştur. Ayrıcana bu yeni zone ile ilgili PTR kayıtları da girilmiştir. Ben sizin önerdiğiniz web sitesine bakacağım, biraz yanlış anlamışsınız senaryoyu ama yine de yardımlarınız için teşekkürler... 

Gönderildi : 28/08/2008 03:24

Paylaş: